قصه ما و فيلم 300

هرچند اين نوشته بسياري از شما را خواهند رنجاند و براي من نيز كامنتهايي پر از فحش و فضيحت به دنبال خواهد داشت اما دوست دارم چند مطلب را بازگويم.

شخصا تا وقتي كه فيلم 300 را نبينم بر عليه ان موضع نخواهم گرفت (ان هم به دليل اثر بسيار زيبايي همچون شهر گناه-sin city كه كاری ديگر از كميك استريپ های فرانك ميلر است).اينجا با يك اثر هنري مواجه هستيم.يك هنرمند را بايد در ارامش نقد كرد.به صرف ديدن چند تصوير مغشوش از ايرانيان نمي‌توانم حكم برائت صادر كنم.از طرفي فراموش نكنيم كه براساس «متافيزيك حضور» و «تقابل‌های دوگانه» دريدايي در زندگی ما همه چيز را به اين تقابلها فرو مي‌كاهيم.تقابل خير و شر نيز در اينجا همين كار را مي‌كند.انها از ديد يونانيان (خير) به نمايش دشمن (ايرانيان-شر) مي‌پردازند.اين تقابل جايي برای واقع بيني نمي‌گذارد.در فيلمهاي ايراني وقتي مي‌خواهيم يك رزمنده ايراني را نشان دهيم چگونه است؟يك سرباز عراقي چگونه؟ تابحال در فيلمي ايراني شنيديد كه يك سرباز عراقي شهيد شود؟انها هميشه مي‌ميرند يا به درك واصل مي‌شوند.

اما… اگر بازهم اين حرفها به نظرتان مهمل آمد و اعتقاد داريد بايد كاری كرد به شما مي‌گويم كه ايجاد بمب گوگلي -البته اين نظر شخصي من است- ان تاثيري را كه مي‌خواهيد نخواهد داشت.چرا؟ حدس من اين است كه گوگل ان را خنثي خواهد كرد. پس چه كاری مي‌توان كرد؟در اينجا بايد كمي وارد حيطه تئوريك شد.

در ساختارشناسي رسانه ها :فرستنده-گيرنده-پيام-محيط بين فرستنده و گيرنده -محتوي پيام-روش انتقال پيام و…را بايد در نظر گرفت.

-گيرنده:انسان غربي و صد البته در راس انها «امريكايي ها».بر روی ذهن انسان غربي چه چيزهايي موثر است؟ سينما(كه تواني در اين زمينه نداريم).كانالهای تلويزيوني(حتي اگر در حد يك سطر خبر باشد)-روزنامه‌ها(نيويورك تايمز-واشنگتن پست)-اينترنت(گوگل مغز اينترنت است اما همه ان نيست) و…

چند نفر از بيننده‌هاي فيلم 300 به گوگل مي‌ايند تا 300 را سرچ كنند؟هنوز در بين پراستفاده‌ترين وب‌سايتها در امريكا نيويورك تايمز و واشنگتن‌پست نيز قرار دارند.برای انها كاری كرده‌ايم؟ايا نمي‌توانيم با ارسال ايميل يك سطر خبری از انها بدست اوريم؟چرا به سايت ديگ digg فكر نكرده‌ايم؟فقط كافي است يك بار در صدر اخبار ديگ قرار گرفت! مي‌خواهيد بر روی نسل «تين ايجری» اثر بگذاريد؟ انها فقط به ماي‌اسپيس اعتماد دارند.برای تاثيرگذاری در انجا چه پيشنهادی داريد؟ ما هميشه مي‌ناليم كه از گذشته پرشكوه ايران هيچ نمي‌گويند.خب در اين مورد در ويكي‌پديا مطلبي به زبان انگليسي نوشته‌ايم تا جهانيان را به انجا راهنمايي كنيم؟

-محتوي پيام:به نظر من بايد پيام بسيار ساده و در چند جمله كوتاه ضمن احترام به تمام دست‌اندركاران اين فيلم حاوي نگراني ايرانيان نسبت به ارائه تصويري غلط از گذشته‌ها باشد.اين پيام ساده را مي‌توان در تمام كانالهايي كه در بالا گفتم به كار گرفت.توجه داشته باشيم كه همانقدر كه گذشته ما برای ما اهميت دارد سينما نيز جرء مقدسات انسان امريكايي است.هرگونه حركتي كه احساس تعرض نسبت به سينما را داشته باشد با واكنش منفي امريكايي‌ها همراه خواهد بود.

قصد من از نوشتن اين پست مخالفت با بمب گوگلي نيست.بلكه اعقاد دارم هركار گروهي در بين ايرانيان را بايد به فال نيك گرفت.اما در دنياي امروز بايد زيرك بود.ساختار رسانه‌ها را خوب شناخت و از هركدام در جاي خود حداكثر بهره را گرفت.به‌گونه‌اي كه اگر روزی گوگل بمب مذكور را خنثي كرد مايوس و سرخورده نشويم و برگه‌هاي آس ديگري براي پيشبرد اهدافمان داشته باشيم.

پ.ن:قسمت دوم  نگاهی به  فيلم  300  را در  اين لينك  اورده‌ام.

Advertisements

87 دیدگاه »

 1. amin said

  همه چیز ما شده حرف زدن و ادعا کردن. در حالی که در عمل کاری نمی کنیم که حتی اگر کاری هم
  بکنیم از روی احساس خواهد بود.
  همه ی اموراتمان اینطور شده دوست عزیز . از سیاست و ورزش و ادبیات بگیر تا مسائل شخصی
  و اجتماعی و . . .
  از دید وسیعی که دارید ممنونم .

 2. از نظرات سازنده شما استفاده کردم و به زودی در وبلاگم منعکس می کنم.

 3. نكونام said

  اقاي مزيدي من هم مثل شما به نظريه دريدا احترام ميگذارم اما نكته اي را مد نظر داشته باشيد به سائقه سابقه غرب و مشخصا هنر هاليوودي هنگامي كه به تقابل بين شرق و غرب ميپردازد از شرق تصويري ضد قهرمان دارد.دقت كرده ايد؟ ايا تا بحال در اثار سينمايي امريكا هنگام تصوير تقابلهاي پارسيان و يونانيان ديده ايد از ايران و ايراني تصويري مناسب ارائه شود؟ميگويم مناسب يعني مطابق با واقعيت؟ من نديده ام.پس ژست ارامش گرفتن هم ناديده گرفتن اين دست مسائل است. دوست عزيز كشتار مردم تب و مردم صور در فيلم اسكندر تصوير شد؟ايا مقاومت اريوبرزن در برابر اسكندر تصوير شد؟ميدانيد كه مقاومت اريو برزن همسنگ مقاومت ليزاندر اسپارتي در برابر خشايارشاست؟

 4. maziar said

  زنده باد ازادي
  پاينده ايران

 5. نه نه … من هنوز سر حرفم هستم. توطئه بزرگتری در راهه. این فیلم مقدمه ای هست که بزودی بقیه قسمتهای آن هم پخش میشود!!!

  این هم مطلب بنده در این راستا:

  http://multimeter.blogspot.com/2007/03/blog-post_09.html

 6. شاهین said

  من هم موافقم
  آنها برای ملت خودشان قهرمانان بزرگی بودند
  ولی نمایش دادن سپاه ایران به صورت سپاهیانی وحشی و شاه ایران به صورت یک فرمانده‌ی همجنسگرا زیاد جالب نیست
  http://sheida.wordpress.com/2007/03/08/%d9%81%db%8c%d9%84%d9%85-300-%d8%a8%d9%87%d8%a7%d9%86%d9%87%e2%80%8c%d8%a7%db%8c-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%aa%d8%b1%da%a9%d8%a7%d9%86%d8%af%d9%86-%d8%ae%d9%88%d8%af%d8%aa%d8%a7%d9%86-%d9%86%d9%87/

 7. tntmoney said

  من یک فکر دیگری دارم:
  لینکهای زیر ممکنه نظر خیلی از خارجیها را عوض کنه.(البته یکیش از سایت بالاترینه!)
  http://balatarin.com/permlink/2007/3/11/1029360
  http://digg.com/world_news/PICTURES_The_Iran_America_Doesn_t_See
  با تشکر.

 8. mahdi said

  دوست دارم بعد از ديدن فيلم 300 قيافه ات را ببينم

 9. mohadeseh said

  كساني كه پيشينه وحشيانه شان حرفي براي گفتن باقي نگذاشته ناگزير به سرپوش گذاشتن بر آن روي آورده اند .اين فيلم نمايانگر گذشته ما نيست، نشانگر وضعيت گذشته و حال وبه احتمال فراوان آينده سازندگان و رؤساي آنهاست

 10. احسان said

  سلام
  من هم درباره فیلم 300 مطلبی با عنوان
  «سئوالاتی درباره فیلم 300 یا ما چقدر عاشق موج سواری هستیم! »
  در این آدرس
  http://bamdadweblog.blogfa.com/post-13.aspx
  نوشته‌ام، خوشحال می‌شوم که نظر شما را درباه آن بدانم.

 11. مسعود مومني بيدگلي said

  اول كمي فكر كنيد بعد فيلم بسازيد

 12. محمود نراقي said

  اين فيلم بيشتر سرگذشت وحشيانه ي خود كساني است كه ناگزير شده اند چنين فيلمي را بسازند

 13. علي said

  سلام خوبي)()()()()()()()()()()()()()()()()()(اههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههه)

 14. محسن علي دادايي said

  اي مردم بدانيد كه اگر ما هم اكنون اعتراض خود را نشان ندهيم فردا ديگر نمي توانيم بگوييم ايران سربلند است

 15. بشير مهر آبادي said

  آمريكا با ساخت اين فيلم توانست بگويد كه چه شيطاني است اما هاليود با چشم گفتن به امريكابه دنيا ثابت كرد كه اصلا مستقل نيست

 16. علي said

  از نظر قبلي خود واقعا متاسفم
  از تمام ايرانيان عذر خواهي مي كنم

 17. علي said

  شخصيت فرمانده پارسيان در اين فيلم طبق معمول تمام فيلمها و آدم بدها‌يشان آدم فاسد و رو به انحطاطي است كه مي‌خواهد خداي جهان شود.
  وي در نقد خود آورده است: فيلم صحنه هاي خشن زيادي دارد كه بيشتر آن شامل حمله سپاه پارسيان به يونانيان است. اما خشونت و احساساتي كه در كل اين فيلم جريان دارد به قدري سطحي است كه نمونه‌هاي بهترش در كارتونهاي ژاپني پيدا مي‌شود.
  وي در پايان مقاله خود نوشته: من يكي كه خيلي تحت تاثير قرار گرفتم مي‌خواهم پارسيان را قيمه قيمه كنم!

 18. علي said

  شخصيت فرمانده پارسيان در اين فيلم طبق معمول تمام فيلمها و آدم بدها‌يشان آدم فاسد و رو به انحطاطي است كه مي‌خواهد خداي جهان شود.
  وي در نقد خود آورده است: فيلم صحنه هاي خشن زيادي دارد كه بيشتر آن شامل حمله سپاه پارسيان به يونانيان است. اما خشونت و احساساتي كه در كل اين فيلم جريان دارد به قدري سطحي است كه نمونه‌هاي بهترش در كارتونهاي ژاپني پيدا مي‌شود.

 19. علي said

  دوباره عذر خواهي ميكنم

 20. ريحانه said

  اين فيلم بسيار زشت واحمقانه است

 21. Yashil said

  زمانی که تاريخدانان اطرانی برای تحقير ديگر اقوام و برای بزرگنمايي تارطخ خود را بر مبنا خيالبافيهای اشخاصی همچون هردوت قرار می دهند, بايستی اين روی سکه رو هم با جان و دل پذيرا باشند»ضمنما اين داستان عينا در تاريخ هردوت نقل شده است».

 22. Yashil said

  زمانی که تاريخدانان ايرانی برای تحقير ديگر اقوام و برای بزرگنمايي تاريخ خود را, تاريخ ایران را بر مبنا خيالبافيهای اشخاصی همچون هردوت قرار می دهند, بايستی اين روی سکه رو هم با جان و دل پذيرا باشند”ضمنما اين داستان عينا در تاريخ هردوت نقل شده است”.

 23. یک ایرانی آریایی said

  کاملا با نظر شما موافقم.

  چرا چسبیدین به اسامی و این جور چیزا. مملکتمون داره جور دیگه ای غارت می شه. چرا نمی رین جلوی اونا رو بگیرین. اگه خیلی به تاریختون می بالید چرا اجازه دادین که تاریخ 2500 سالمونو تبدیل کنن به 1300.
  اون موقع کجا بودین؟
  وقتی نمی تونین این مسئله رو به مملکتون بقبولونین، اون وقت می خواین به جهان خودتون رو ثابت کنین؟
  اگه عرضه دارین، برین شماها هم یه فیلم از واقعیت ها بسازین. برین وحشیگریهای اسکندر رو نشون بدین. برین بگین که یه جایی به اسم پرسپولیس یه زمانی بوده که یکی به اسم اسکندر نابودش کرد.
  آقای کامبیز کاشانی که دارین از متن نوشته شده ایراد می گیری، اصلا تا حالا فکر کردی چرا به پرسپولیس می گن تخت جمشید؟؟؟؟ مگه این کورش نبوده که پرسپولیس رو ساخته؟ پس چرا اسم جمشید روشه؟ شماها خودتون هم از تاریختون بی خبرین که اینجوری جبهه می گیرین.
  مملکتتون رو دارن یه مشت غارتگر غارت می کنن، بعد چسبیدین به این چیزای رد گم کنی مثه 300.
  برای همتون متاسفم که به هیچ چیز جز اسامی و قدمت و اینجور چیزا فکر نمی کنین.
  برین آینده ی کشورتون رو بسازین. برین جلوی دزدیهای مملکتتون رو بگیرین. برین از تبانیهای مملکت سر در بیارین و برای اونا به اصطلاح خودتون بمب گوگلی بسازین.

  این جوری مملکت ما نجات پیدا می کنه؟ با این حرفای الکی؟
  وقتشه که دیگه به خودتون بیاین.

 24. seyed said

  سلام.بيايد به آدرسم.حرفهام در مورد فيلم اونجاست.

 25. فرهنگ ستيز خرابكار .... said

  تقصير خود ماست كه به بيگانگان اجازه چنين گسناخي را مي دهيم.متاسفانه وقتي ما به دست خودمان شخصيتهاي باستاني ايران زمين را تخريب مي كنيم و حتي در مدارس از آنها به بدي ياد مي كنيم (مانند نام خشايار كه از ان سريال احمقانه مي سازيم) ديگر چه انتظاري از بيگانگان داريم. از ماست كه بر ماست

 26. متاسفانه به دليل اينكه ما افراد نالايقي را هميشه انتخاب مي كنيم و سنگ اول را بد گذاشته ايم و به فرهنگهن و آريايي خود اهميتي نمي دهيم و از شخصيتهاي كهن به بدي ياد مي كنيم بايد منتظر چنين روزهايي نيز باشيم

 27. Ali said

  آيا ما فكر مي كنيم تصويري كه از پادشاهان در داخل كشور در اين 30 سال ارائه داده اند خيلي بهتر از خشايارشاه فيلم 300 است ؟ تاريخي كه براي خود ما مهم نباشد به يغما خواهد رفت . گويي كوروش كبير در 2500 سال پيش بايد اعلام جمهوري اسلامي ميكرد به جاي سلطنت !

 28. doman said

  نظرات تك تك شمارو قبول دارم
  ولي حرف من اينه كه مطمئنا اين آخرين كاري نيست كه در راستاي تحقير ايران و ايراني انجام ميشه
  بايد از قبل آماده بود…. بايد جنگيد….بايد قدرت نمايي كرد……..
  نه اينكه تا همچين اتفاقي افتاد يه بمب گوگلي بسازيم و بيام از دنيا خواهش كنيم كه قبول كنن ما اينجوري نبوديم………
  تو فكر يه پايگاه ثابت براي همه ي جووناي توانمند آريايي هستم تا يه همچين موقع هايي همه هماهنگ و متحد بهترين عكس العمل رو نشون بديم
  همينه ديگه «وقتي خودمون دنبال ثابت كردن هولوكاست باشيم و ميليون ها دلار براي همين چيزاي الكي خرج كنيم بايد هم اين جوري بشه»

 29. We initiated a movement to promote Iranian culture. we take revenges .we kill you and your family as well as holy Xerxrs killed your bloody ancestors.

 30. دوستان ايرانيان بيئيد همه با هم به دست اندركاران فيم 300 email بزنيم و اعتراض خودرا اعلام كنيم.email كارگردان فيلم عبارتست از rotundbooty@yahoo.com كه از yahoo پيداكردم اگر آدرس fank miller را يافتيد اعلام كنيد

 31. مهدي said

  من هميشه شاهد يه واقعيت بودم:
  همه دنبال كار خودمونيم و انگار نه انگار كه زمان در گذر است و زمين در چرخش و زمينيان در تكاپوي يافتن قدرت بيشتر براي خود.
  اما به محض اينكه خبري منتشر شد كه آي ايرانيان قيور بياييد كه تمدن ما به تاراج رفت و يا اسلام در خطر است. آنگاه همين انسانها كه هيچوقت هيچ چيز نميدانستند ميشوند تاريخ دان و جغرافيدان و فيلسوف و سياستمدار و روحاني و شروع ميكنند دفاع كردن از چيزي كه حتي خود از آن بي خبرند.

  من نه فيلم 300 رو ديدم و نه از تاريخ واقعي سرزمينم باخبرم و تنها چيزي كه ميدانم اين است كه هر كسي بايد در مورد چيزي نظر دهد كه از آن مطلع است

  شما كه دم از وطن پرستي ميزنيد براي وطن چه كرده ايد؟
  از وطن چه ميدانيد؟
  از تاريختان چه ميدانيد؟
  چقدر فداكاري مايليد براي وطن انجام دهيد؟
  آيا كاري جز بمب گوگلي و از اين دم كارها كار ديگري حاضريد انجام دهيد؟
  آيا حاضريد حتي هزار تومان براي وطن هزينه كنيد؟
  حتي ساده تر، حاضريد يك ماه وقت گذاشته و تاريخ وطن را بخوانيد؟
  حاضريد يك سايت جامع ويكي تهيه كنيد و با صرف زمان آن را سرشار از اطلاعات صحيح كنيد؟
  اگر خواستيد بگوييد ما اين نيستيم آنوقت ميخواهيد بگوييد چه هستيد؟
  چه افتخاري را ميخواهيد به دنيا نشان دهيد؟
  به چه چيزي ميخواهيد فخر بفروشيد؟
  فكر كرده ايد؟

 32. مهدي said

  وقتي تاريخ ما ميشه تاريخ عربها
  كسي صداش در نمياد
  وقتي سنت چهارشنبه سوري ما ميشه وسيله اي براي ترقه بازي جونا
  وقتي به بچه ها گفته ميشه شاه يعني طاغوت
  وقتي موقع درس تاريخ، ميگن تاريخ ما با ورود عربها شروع شده
  وقتي به جاي اعياد باستاني ميايم و روزهاي سنتي عربها رو ميكنيم روزهاي سنتي خودمون
  كسي صداش در نمياد
  وقتي اسم تهاجم فرهنگي كه به زبون مياد همه ميگن مرگ بر آمريكا
  چرا كسي نميگه مرگ بر عربها؟
  من نميگم تمريكا خوبه
  انا هم آدمن
  به بدي بقيه آدما
  نه بهتر
  نه بدتر
  اما ميگم اين عربها هم بدن
  و بهتر از آدمهاي ديگه نيستند
  ميگن زماني شخصي اومده گفته من پيامبر خدام
  ميگن طرف از عربستان بوده
  خوب چون طرف عرب بوده پس همه عربها خوبن؟
  پس فرهنگ عربها خوبه؟
  چرا فقط نگران غربزدگي هستيد؟
  چرا نگران عربزدگي نيستيد؟
  همش غربي ها كمر به نابودي فرهنگ شما ستند؟
  نه قبل از غربي ها عرب ها اين كارو كردن
  بيايين يه جور ديگه نگاه كنيم
  ميگيد تصوير ايران تو اين فيلم بده؟
  خوب قبول
  اينو به عنوان يه آينه در نظر بگيريد
  خود شكن آن روز آيينه شكستن خطاست
  اين فيلم اگه بد هم باشه بدونيد كه يه آيينه است
  چهره ايران تو دنيا همينه
  چه خوشمون بياد و چه نياد
  به جاي محكوم كردن اين فيلم سعي كنيم به خدمون بيايم
  سعي كنيم تصوير ايرانو تو دنيا عوض كينم
  بياييم كاري كنيم كه به نگن شتر سوار
  بياين وقتي ميريم تو يه كشور ديگه چه براي كار چه به عنوان توريست كمي با فرهنگ باشيم
  بياييم تو كشورهاي ديگه به فرهنگ اونا احترام بزاريم تا اونا هم به فرهنگ ما احترام بزارن

 33. قاسم said

  تقصير خودمان است!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 34. يك بنده خدا said

  سلام.اين نوشته شما و خيلي از نوشته هاي ديگر و همچنين كامنتهايي كه براي شما نوشتند خيلي من را متعجب كرد . دليلش هم اين است كه واقعا از تحليلهاي شما ديگران چيزي نمي فهمم و نمي دانم چرا برخي حالا از هر دين و ديدگاه سياسي و .. . اينگونه صحبت مي كنند كه گويي اصلا در ايران زندگي نمي كنند و يا اصلا ايراني نيستند عزيزان فراموش نكنيد در همه جاي دنيا مردم با هر دين و آييني وطن پرست هستند و جالب است براي من كه زماني كه فرهنگ اصيل و باستاني ما را زير سوال مي برند برخي مانند شما روشنفكرانه و يا شايد هم عادلانه به موضوع برخورد ميكنند و چون كميك استريپ كارگردان خوبي است اول حق را به او مي دهند بعد به حس وطنپرستي خود و عجيب تر اينكه به نوعي ايثار و شهادت ما ايرانيان را زير سوال مي برند!!!دوست عزيز نمي دانم شما چند سال داريد و آيا مستقيم با بازماندگان جنگ و يا حتي با بازماندگان عراقي برخورد داشته ايد يا خير اما اي كاش همانگونه كه مي خواهيد در باره فيلم 300 به دليل اينكه اثر كارگرداني خوب است اول تحقيق كنيد بعد نظر دهيد در مورد شهداي ما و وضعيت جنگ ما و شرايط جبهه ما و جبهه عراق بيطرفانه تحقيق كنيد.و همچنين درباره فرهنگ باستاني ايران هم با كارشناسان و اساتيد اين موضوع صحبت كنيد.بعد اينگونه يكطرفه قضاوت نماييد.كمي در باره خودم بگويم:من مهندسي هستم در اوايل مانند شما فكر ميكردم شايد هم از شما هم پارا فراتر گذاشته بودم اما يك روز يك تصميم گرفتم بيطرف به تحقيق مشغول شوم و به جايي اينكه همه چيز را آنگونه ببينم كه دوست دارم آنگونه ببينم كه واقعيت دارد و هست ماهها به طول كشيد تا دريافت ديدگاهم اشتباه است و تحت تاثير افكار به اصطلاح روشنفكرانه!!حصاري به دور خود كشيده ام و هرچه هست را با ديدگاه خودم و علم ناقص خودم تحليل مي كنم و خودم را عالم مي دانم در حالي كه هيچي نديدم و نمي دانم الان سالها زمان مي گذرد و من ديگر آن شخص روشنفكر!! نيستم بلكه انساني واقع بين هستم كه مي دانم چيزي نمي دانم وبراي دانستن بايد تحقيق كنم و با افراد زيادي گفتگو كنم البته باديدي بي طرفانه و مثبت نه اينكه كتب يا مقالات و افرادي را فقط براي كمك انتخاب كنم كه افرادي منفيباف و محصور در تحليل خودشان هستند.شما هم حصار دور خود را بشكنيد و باديدي مثبت به تحقيق به پردازيد تا بدانيد كجاي كار قرار داريد.ادرس نمي نويسم چون نيازي به مباحثه و مجادله نمي بينم و نياز شما را فقط در واقع بيني ميبينم نه بحث و گفتمان.التماس دعا.يا علي

 35. اگر مي خواهيد داستان فيلم را بدانيد سري به اين وبلاگ بزنيد براي شما هم متاسف هستم كه شهرت يك كارگردان خارجي را به اصالت و تاريخ و.. خود ترجيح مي دهيد .واقعا شما ايراني هستيد؟؟؟!!!فهميدم شما خيلي روشنفكر هستيد خوشبحال شما كه تا اين اندازه ذهني باز داريد ما كه نداريمhttp://www.1pezeshk.com/archives/2007/03/lets_bon_300.html

 36. شبنم said

  چند تا پيشنهاد:
  1.آموزش و پرورش کتابی تحت عنوان کتاب ملی بنويسد (تورا خدا نخنديد)
  2.صدا و سيما پول تبليغات و آگهی هاشون را بدهند فيلم ايرانی بدون مضمون دينی درست کنند(به خدامن مسلمونم)
  3.سازمان جهانگردی تورهايی برای حضور توريستها از سراسر دنيا ترتيب بدهد تا حقيقت را ببينند(البته محدوديتی برای هيچ کشوری نگذارند.چون همانهايی که نمیگذارند بياند کاره خودشون می کنند. بلاخره يک با انصاف توشون پيدا می شه)

 37. پدرام said

  با سلام خدمت دوستان عزيز.نظر من اينه كه بايد به اين مسئله حرفه اي تر بنگريد.فيلم 300 يكي از ضعيف ترين فيلم هاي هاليوود است كه مشكلات اون:1.نداشتن تاريخ يا يك منبع قابل اعتماد 2.آگاهي اندك ان ها از فرهنگ ايراني و حتي ان ها نميدانستن كه چهره ي خشايار شاه به چه شكل است و به دليل آگاهي اندك او را طوري نشان دادن كه انگاري او يك آفريقاي است.3.فيلم 300 يك فيلم خارج از واقعيت و تخيلي است و مثل ارباب حلقه ها است و نبايد زياد اين فيلم رو جدي گرفت.اما مسئله اى كه الان مطرح كه حالا امريكا ميخاد كه با اين روش با ايران مبارزه كنه اما دوستان عزيز اين چيزا رو باور نكنيد جامعه ي جهاني خوب ميدونه كه مردم ايران مخالف جمهوري اسلامي است و عاشق تاريخ و تمدن خود است و مطمئن باشيد اگر آمريكا ميخاست با دولت ايران مبارزه اي از اين قبيل داشته باشه هيچ وقت روي حساسيت هاي مردم دست نميزد و به بلعكس فيلمي ميساختند كه ايرانيان گذشته( خير) و اسلام و اعراب رو (شر) نشون ميدادن .

 38. PRINCE said

  با نوشته ي كوتاه فكر موافقم((براي شما هم متاسف هستم كه شهرت يك كارگردان خارجي را به اصالت و تاريخ و.. خود ترجيح مي دهيد .واقعا شما ايراني هستيد؟؟؟!!!فهميدم شما خيلي روشنفكر هستيد خوشبحال شما كه تا اين اندازه ذهني باز داريد ما كه نداريم))
  درسته كه جمهوري اسلامي ما رو از گذشته ي قبل از اسلام دور ميكنه وما ارياييها كم هستيم ونمي توانيم كاري كنيم بريد تايخ كامل قبل از اسلام رو بخونيد بعد بياد بياوريد كه ايراني اريا هستيد.

 39. PRINCE said

  يادم رفت بگم اول يك سر به سايت زير بزنيد بعد قضاوت كنيد
  http://www.1pezeshk.com/archives/2007/03/lets_bon_300.html

 40. mhmazidi said

  بله من هم ايرانی هستم.اما بهتر است قبل از اين كه انگ روشنفكر انچنانی را به من بزنيد مطلب دوم من در مورد فيلم 300 را هم بخوانيد:
  https://mhmazidi.wordpress.com/2007/03/16/%d9%81%d9%8a%d9%84%d9%85-300-%d9%88%d8%b8%d9%8a%d9%81%d9%87-%d9%85%d8%a7/

 41. محمد said

  به نظر من نبايد به فيلم ايراد گرفت،چون تخيليه و فيلم تخيلي هم سنديت نداره.
  بهتره از علما ايراد بگيريم كه گفتن:اين فيلم بر اساس واقعيته و ايران باستان وحشي بوده و براي همين مسلمونا اونو گرفتن و بايد ممنوندار اسلام باشيد كه شما هم مثل اجدادتون نشديد.

 42. محمد said

  ديروز شنيدو عزيزالله حميد نژاد ميخواد يه فيلم درباره ي كورش بسازه
  به نظر من اين كار بسيار اشتباهيه چون وقتي به فيلتر ارشاد يا نظر علماي گرانقدر مي رسه از سر و تهش زده ميشه بعد ميره تو سينما هاي دنيا و ديگه ما بعدش هيچ ادعايي نمي تونيم بكنيم،چون دنيا ميگه اينو كه ديگه خودتون ساختين.
  تصور كنين ((آناهيتا،ارتيستونه يا برسين)) با چادر و عبا بيان.
  نظر شما چيه دوستان؟

 43. علي آ يدينلو said

  اولا بگوئيداهانت به پارس هانه ايرانيان
  دوماهمانهايي كه از زمان رضا شاه براي شماتاريخ پوشالي ساختند(بيشترصهيونيستهاكه معتقدندهخامنشيهادرجنگهابين النهرين به آنهاكمك كرده اند) حالاگندكاريهاي هخامنشيهارانشان مي دهند
  سومادروغ نمي گويندمگركوروش خاله خوددخترديگرآستياك رانگرفت ؟مگرخودكوروش همجنس بازنبود؟چرافقط تاريخ ساخته پرداخته صهيونيستهاراكه به نفع خودتان است قبول داريد؟

  چهارما كدام آثارتمدن هخامنشي راداريدبجزخرابه هاي تمدن ايلام راكه باوحشيگري هخامنشيهاازبين رفت هخامنشيهاسربازاني بودندكه براي اولين باريهودهادرجنگ هاي بين النهرين ازآنهااستفاده كردند(تورات -پوريم )وازسيبري به فلات ايران كوچيده بودندوهيچ كتابي واثرادبي وهنري ازآنهاباقي نماند ه وادبيات فارسي مرهون عرفان اسلامي است لابدمي گوئيدعربهاكتابهاي ماراسوزاندنداين اعراب چراآثاريونان وروم وچين و….رانسوزاندندآثارشماراسوزاندند؟
  پنجما هزاران توهين وتحقيربه همه مي كنيدوفقطبه پارس (فارس )بودن خودتان افتخارمي كنيدكمي هم خودتان تحقيربشويد

 44. ايمان said

  مطابق نظر اكثر هموطنان عزيزم اين فيلم ارزش هنري و نگاه انتقادي را ندارد و به نظر من اين يك توطئه سريالي براي كوچك شمردن فرهنگ و گذشته پر افتخار ايران در مقابل كمبودها و نقصان شديد منطق در فرهنگ غرب (فرهنگ حاكم بر غرب بخوانيد) ميباشد .دوستان عزيز مي توانند با تهيه كتاب » شاه جنگ ايرانيان در چالدران و يونان » ترجمه ذبيح اللاه منصوري چهره جوانمرد و زيباي خشايارشاه را مجسم تا اينكه روزي جامعه هنري ايران در پاسخ به اين قبيل تحريف ها خود ابتكار عمل را بدست گيرد . زنده باد ايران و ايراني

 45. مهدي دانشجوي رشته حقوق said

  با سلام خدمت اقاي مزيدي . به نظر من اوضاع خيلي فراتر از يك فيلم و به اصطلاح شما هنر ميباشد.بنده اعتقاد دارم تمام اين فيلمهااز قبيل ارباب حلقه ها وهمين فيلم به تمامه در خدمت ترويج جريان ارماگدون ميباشد پس ساده لوحي است كه ما فقط به ديد هنري نگاه كنيم.

 46. وحید said

  من معتقدم این فیلم هم پوچ است

 47. سهراب said

  سلام.
  از طرض تفكرت خوشم اومد.
  نشون ميده كه آدمي هستي كه با يك نگاه و به حرف اين و اون توي چاه نميري و بايد خودت چيزي رو تجربه كني يا به يقين برسي.
  من ازت دعوت ميكنم كه به سايت ما ملحق بشي تا در قسمت نويسندگانش كار كني.
  سايت ما در مورد فرهنگ ايرانه و ميخوايم ايراني رو اونطور كه هست بشناسونيم.
  من منتظر جواب شما هستم

 48. masoud said

  baba ina che mifahman tarikh chie khodeshon 200 sal az tamadoneshon migzare fek kardan che khabare
  faghat mitonam begam beran ye negah be tarikheshon bendazan bad bian dar morede ma nazar bedan

 49. معلمي دلشكسته said

  بنده خدا؟…..
  فرهنگ كشور ما مدتهاست به تاراج رفته. اگه از بچه هاي مدرسه اي بپرسي خشايار كيه نمي دانند. اگه بگي داريوش كي بوده اگه بگي فرهنگ و تمدن ايران چطوري بوده نمي دونند و …….
  چون خرابش كرديم.يا بهتر بگم آخوندا خرابش كردند. حالا مي آي از كارگردان فيلم 300 تعريف و تمجيد مي كني؟ اصلا تو كه مي گي مهندسي چي از فرهنگ ايراني ميدوني فقط چسبيدي به جنگ و اونم جنگي كه خودمون ادامش داديم . من متاسفم كه ما ديگه داريم رو به فنا مي ريم ديگه از ايران و فرهنگ باستانيمون چيزي نمونده .

 50. سياوش said

  به نظر من هين فيلم همانند كساني كه ان را ساخته اند هحمقانه است.

 51. ايراني said

  من هم با نظر سياوش به شدت موافقم.

 52. جواد said

  از نظر من كشور هاي بيگانه حق درست كردن چنين فيلم هايي را ندارند

 53. سعيد said

  حرف از كدام ايران و پارسيان ميزنيد؟ مگر نه اينست كه ايران را تركان ايران كرده است؟ من بعنوان يك ترك از سازندگان اين فيلم تشكر ميكنم كه وحشي گري پارسيان را به تصوير كشيده است

 54. چنگيز خان وحشي و .... said

  سعيد تركو .تركان طوايفي وحشي بودند دست فارسها درد نكند…..

 55. تاتار said

  تو غلط مي كني سعيد تركو.بو گندو .
  بي خود نيست تركها اين همه جك دارند؟

 56. .
  من ازت دعوت ميكنم كه به سايت ما ملحق بشي تا در قسمت نويسندگانش كار كني.
  سايت ما در مورد فرهنگ ايرانه و ميخوايم ايراني رو اونطور كه هست بشناسونيم.
  من منتظر جواب شما هستم
  lkjLK
  masoud Says:

 57. hamed said

  دانلود دموي فيلم جنجالي 300
  زمان : 1 دقيقه و 37 ثانيه
  حجم : 2.47 مگابايت
  http://www.4shared.com/file/13038173/f9266703/300.html

 58. maryam said

  با سلام خدمت تمام ايرانيان عزيزمن ممنون ميشم اگه كسي منو راهنمايي كنه تا اول اين فيلم چه جوري ميشه ديد؟بعد از ديدن نظر دادن صحيحه

 59. mohamad said

  با سلام خدمت دوستان
  به نظر من جايگاه پخش اين فيلم برنامه كودك است . و فيلم به قدري سطحي و كودكانه است كه تنها بر روي كودكان و نوجوانان و افراديكه از لحاظ فكري در سطح پاييني هستند تاثير ميگذارد.پس چه بهتر كه ما بيش از حد اين مسئله بزرگ نكنيم كه باعث شويم توجه همه به اين فيلم جلب شود.اين فيلم صرفا يك فيلم خيالي است كه به خاطر هزينه زياد و جلوه هاي ويژه خوب ميتواند مورد توجه قرار گيرد.نه از لحاظ محتوا.حساسيت بيش از اندازه ما نشانه ضعف ماست.
  متشكرم.

 60. ايمان said

  دوستان عزيز من بعد از ديدن اين فيلم قصد دارم كمي خاطر هموطنان عزيزم را راحت كنم .اين فيلم از يك انميشن بچه گانه هم ضعيف تر هست . كارگردان اين فيلم تقاص توهين به فرهنگ پرافتخار ايران را با ديدن فيلم ساخت خودش تو همين دنيا مي بينه .
  من فكر ميكنم ايرانيها خيلي نگران نباشند.اسطوره هاي تاريخي مثل كوروش و داريوش و خشايار به اين راحتي پاك نميشند و در دل تاريخ تمدن بشري حك شده اند.
  زنده باد ايران و ايراني

 61. سلام said

  سلام

  من از سازندگان فيلم 300 كمال تشكر را دارم كه فرهنگ زيباي فارسي را به جهانيان نشان دادند

 62. من يه آرياي said

  شما ارزش نظر دادانم ندارين ولي من ميگم شما يه ساكسون يا مثل آمريكاي ها فرهنگ جامعه ندارين ميدونين چرا چون تاريخ 2500ساله ايرانو ول كرديد و به تاريخ 400ساله آمريكا سلام گفتيد شما باعث ننگه آرياي هستد ولي اين ايميلي رو كه نوشتم هك شده

 63. acamanec said

  لعنت اهور امزدا بر اين ساكسونهاي وحشي باد
  انها با چه جرِِيتي به سرزمين زرتشت زادگاه كورش كبير بنيانگذار حقوق بشر توهين كرده اند

 64. acamanec said

  اي پست سرشت (ايدينلو) تو كه تاريخ را نميداني چرا راي ميزني
  ان دوران كه همه جا انسان قرباني مي كردند تنها در پارس زمين اينگونه نبود ان هم به فرمان كوروش .عده اي از مورخان او را بزرگترين مرد تاريخ ميدانند او ذوالقرنين قران است او ناجي يهود است اي پست سرشت

 65. ali said

  سلام
  بچه ها سایتی را پیدا کردم که فیلم 300 را داره از طریق اینترنت می فروشه . آدرسش اینه
  http://www.roozberooz.com

 66. ali said

  در جايي خواندم كه در گذشته هر تكنيك جديدي را بر روی فليكر آزمايش مي كردند.حالا همه اينكار را بر روی توييتر امتحان مي‌كنند.در نتيجه يكي از دلايل اهميت توييتر اين است كه توسط ان مي‌توان از تكنولوژيهاي اينده وب باخبر شد.

  چند وقت قبل نرم‌افزار آپولو (كه فعلا نسخه آلفا ان در دسترس هست) را دانلود و نصب كردم.در همين مدت كوتاه(حدود 10 روز ) دو تا ويجت توييتر برای آپولو نوشته شده است.من هر دو انها را تست كردم.مشكل اساسي در همينجاست!

  چه دوست داشته باشيم چه نداشته باشيم ادوبی با نرم افزارهايش از جمله فلش و فلكس و اپولو در حال تسخير وب هست.متاسفانه انها هيچكدام با فونت فارسي سازگاری ندارند و فونت را بهم مي‌ريزند.همين مشكل دقيقا وقتي كه شما بخواهيد ويجت توييتر را به وبلاگتان اضافه كنيد اتفاق مي‌افتد(در حالت استفاده از فلش)

  من فكر مي‌كنم بهتر است همين حالا كه هنوز آپولو در مرحله ازمايشي است و هنوز فلش تمام وب را منفجر نكرده است فكری برای اين مشكل كنيم.فلش و فلكس مي‌خواهند دنياي موبايل را هم تسخير كنند.بهمين دليل بهتر است يك فكر اساسي برای فونت فارسي كرد.

  من سواد لازمه را ندارم.اما پيشنهاد مي‌كنم همانگونه كه برای «وردپرس» و «روبی‌ان‌ريلز» و…. سايت راهنماي فارسي راه‌انداخته‌ايم به فكر سايتي برای «فلش-فلكس و آپولو» فارسي هم باشيم.

  Technorati tags: flash, flex, apollo, فلش, فلكس, آپولو, adobe, ادوبی, twitter, توييتر

 67. اگر كسي فيلم 300 را مي خواهد من آنرا دارم و براي اطلاعات بيشتر مي تونيد به hossein.nikdel@gmail.com مكاتبه كنيد
  فيلم 300 با بهترين كيفيت در 2 سي دي يا 1 دي وي دي .
  قيمت: 2000 تومان

  http://www.iran300film.blogfa.com

 68. محمد said

  همانطور که مستحضريد جناب رئيس جمهور در سفر به استان
  فارس اعلام کرد که بزودي سد سيوند آبگيري خواهد شد. با
  توجه به اهتمام شما فرهيختگان در حفاظت و پاسداري از
  آثار باستاني يادآور مي گردد که کارشناسان اعلام کرده
  اند که تنگه بلاغي از سکونتگاهاي اوليه مردمان اين
  سرزمين است و بيش از يکصد مکان باستاني در آن قرار دارد
  و از همه مهمتر وجود آرامگاه کوروش کبير، منادي حقوق بشر
  و صلح و دوستي براي بشريت ، است که رطوبت سد بر پيکره آن
  آسيب جدي وارد مي کند. بنابر اين خواهشمند است خطرات
  ناشي از آب گيري سد را از طريق ايجاد يک بمب گوگلي و
  رسانه ها به اطلاع مردم
  برسانيد و مانع از انجام اينکار گرديد. اميد آنکه ما
  بتوانيم ميراث داران خوبي براي آثار به جاي مانده از
  نياکانمان باشيم. پايدار و پيروز باشيد

 69. […] دوست داريد سری به مطلبي كه در مورد فيلم 300 نوشتم بزنيد.در كامنتها بارها و بارها […]

 70. محمد said

  به نظر من آمريكا با ساخت چنين فيلمي با پارسي زبانها مقابله كرده.مگه تحقيري رو كه در ايران نسبت به ساير قوميتها ميشود نميبينيد آمريكا هم انتقام قوميتهارو در ايران از فارسها در اورده .
  و در حقيقت هم ملت پارس يك قوم وحشي بوده چون آمريكا با اون عظمتش فيلميرو نميسازه كه دروغ باشه

 71. شمه said

  گو نخور

 72. pesariran said

  زنده باد ايران زنده باد كوروش و داريوش و خشايار شاه شاهان پر ابهت ايران ………ايران پايدار است با غرور به تاريخ جاودانه خود……….درباره فيلم 300 ناراحت نباشيد گارگردان فيلم رو بر عكس ساخته … نقشهاي ايراني ها و يونانيها عوض شده بود……….

 73. pesariran said

  تركهاي بي شعور شما ديگه به تاريخ ملت پارس توهين نكنيد شما كه بزرگترين افتخارتون ….. ستار خان و باقر خان ….است شما را پارس ها ادم كردن

 74. درباره ایران و مفهوم و منشا آن:
  کلمه «ایران» لفظ «تورکی» و صفت فاعلی از مصدر «İrəmək» به معنی «اتصال» و «پیوند» و «رسیدن» است.
  رفرنس: مکتب مولویه ، صدیق ، ص 9
  سوای اغراقی که در فیلم 300 و از جانب دست اندرکاران صورت گرفته است و دروغ مي نمايد و سوای علت ساخته شدن این فیلم که جنگ روانی علیه نوشته های گرانقدر استاد پورپيراي آزاد اندیش و محترم است (http://naria.blogfa.com) _ تا در ذهنها تداعی کند که به سان سازندگان یهود آن فیلم استاد پورپیرا هم خدای نکرده مزدور آنها و یهود هستند و این فیلم در ادامه توشته های ایشان است تا همه را علیه واقعیات تاریخی که در نوشته هایشان بیان کرده اند بشورانند:
  300 وافعیتی تاریخی را بیان می کند و آن اینکه اقوام باستانی یهود پرورده ای که به شرق میانه و فلات پرگهر ایران حمله کردند قومی وحشی بودند که به جان مملکت کثيرالمله ایران افتادند و سرانجام نه با تاکتيک های جنگی و تکنیک های نفری بلکه با خیانت _ همانطور که در تنگه ترموپیل و مقابل سپاه يونان انجام دادند و در فیلم دیدیم و با زرخرید کردن خائنینی که در هر قومی به وفور یافت می شوند و حتی تا تجاوز به ناموس و تهمت زدن و بی آبرو کردن را در راه اهداف شومشان مجاز می دانند _ توانستند بر ملل آن تمدن عظیم غلبه کنند. این صفت پارسیانی بود که شوئنیزم بودند و وحشی و هیچ حالیشان نبود که چه می کنند و اکنون برخی نوادگان آن قوم هم در صدد جدائی بین همان مللی هستند که به یمن اسلام می روند تا عظمت گذشته شان را باز یابند.

 75. hgh said

  gfgfgffg

 76. hgh said

  uikjlkjnjh

 77. احسان _ميهن پرست said

  بابا چرا اينجوري نظر ميدين يكمي انصاف داشته باشين برين تاريخ ايران باستان رو مطالعه كنيد بعد اين حرفهاي بي اساس رو بزنيد بريد كتيبه هاي ايران باستان رو بخونيد كه كه چه جوري تو دنيايي كه زور و ستم و خشونت ارزش محسوب ميشده كوروش و داريوش و خشايارشا و…. دم از صلح و حقوق انسانها ميزدند و اون رو افتخار ميدونستن .اونايي كه ميگن پارسيان قومي وحشي هستن كدومشون منشور حقوق بشر كوروش رو خوندن . اخه چطور ممكنه قومي كه همواره پرچمدار علم و هنر و تمدن بوده وحشي باشه كدوم عقل اين رو ميپزيره .
  بابا امريكا اگه فيلم ميسازه همش از روي دشمني ؛ يكم فكر كنيد متوجه ميشيد . چرافقط از ما ايرانيها فيلم ميسازه چرا هيچ وقت از عربها ؛يه وحشي نساخته .

  اقاي علي ايدينلو سند حرفهاي شما چيه اين حرفها از كجا اومده ؛كجا كوروش همجنس باز بوده ؛من در مورد مساله ذوالقرنين حدود 2-3سال تحقيق كردم ذوالقرنين نميتونه كسي جز كوروش باشه ؛بازم ميگم بريد مطاله كنيد تا به يقين برسيد ؛اونوقت چطور كسي رو كه خدا اون رو توي قران تاييد كرده ميتونه همجنس باز باشه .

  اقاي علي ايدينلو من يك لر اصيل هستم و خودم رو فرزند اريوبرزن ميدونم اهل همون جايي كه اريوبرزن در مقابل سپاه اسكندر شجاعانه مقابله كرد. سوال من اينه كجا تركها ما پارسيان رو ادم كردند اون موقع كه ايرانان توي اوج شكوه و عظمت خودش بود تركها كجا بودن .اون زمانيكه كوروش كبير بزرگترين امپراطوري دوران باستان رو شكل داد اون موقع تركها كجا بودن مگه اين نيست كه تركها اقوامي صحراگرد توي اسياي مركزي بودن و حدود هزار سال پيش به ايران مهاجرت كردن اون زمانيكه ايرانيان تو اوج صلابت زندگي ميكردن اون موقع تركها كجابودن من قصد توهين به هيچ قومتي رو ندارم و همه ي قوميت ها رو محترم ويدونم عذراگه حرف ناجوري زدم عذر ميخام ). بازم ميگم تا زمانيكه درمورد چيزي اطلاعات كافي نداريد قضاوت نكنيد

 78. ضمن احترام به نظر تمامي هموطنانم ميخام ادامه ي نظراتم رو بگم به نظر من بهتره بجاي ميهن ستيزي؛ دشمن ستيز باشيد ؛ سعي كنيد يكم اطلاعاتتون رو بالا ببريد بعد قضاوت كنيد من تقريبا نظر همتون رو بادقت خوندم اخه چرا انقدر از تاريخ كشورتو ن نااگاهيد مگه ايران كشور شما نيست ؟ طرف حرف من با اوناييكه ميگن پارسيان قومي وحشي هستن بريد مطاله كنيد ببينيد اين جوري بوده يا نا؛با اوناييه كه ميگن تمدن ايراني با ورود اعراب وحشي شكل گرفت ؛اخه اعراب وحشي فرهنگ و تمدنشون كجا بود كه با ورود اونها به ايران ؛ايران بافرهنگ شد بازهم پيشنهاد ميكنم بريد مطالعه كنيد .شماهايي كه در مورد تمدن ايراني هيچي نميدونيد ؛ بايد بتون بگم كه علم و انديشه و فلسفه و هنر و ادب و فرهنگ و تاريخ و تمدن امروز جهان مديون فرهنگ ما ايرانيانه. من براي هر كدام از حرفهايي كه زدم مطالعه كردم ؛ فكر كردم و براي تمام حرفهام سند دارم تا ابد پاينده باد خاك كشورم ايران تا ابد پاينده باد سرزمين اهورايي من تا ابد زنده باد ايران و ايراني تا ابدددددددددددددددددددددددددد زنده پاينده باشي كشورم

 79. وحيد said

  ميخواي فلم 300 راببيني واز اينكه هيچ كاري جز افسوس خوردن دستت نباشه ازغصه دق كني البته اگر غيرت ايراني داشته باشي
  درضمن من اميدوارم روزي بشه كه دوباره به اصل خودمان برگرديم

 80. وحید said

  پوچ

 81. ali said

  هرچند اين نوشته بسياري از شما را خواهند رنجاند و براي من نيز كامنتهايي پر از فحش و فضيحت به دنبال خواهد داشت اما دوست دارم چند مطلب را بازگويم.

  شخصا تا وقتي كه فيلم 300 را نبينم بر عليه ان موضع نخواهم گرفت (ان هم به دليل اثر بسيار زيبايي همچون شهر گناه-sin city كه كاری ديگر از كميك استريپ های فرانك ميلر است).اينجا با يك اثر هنري مواجه هستيم.يك هنرمند را بايد در ارامش نقد كرد.به صرف ديدن چند تصوير مغشوش از ايرانيان نمي‌توانم حكم برائت صادر كنم.از طرفي فراموش نكنيم كه براساس “متافيزيك حضور” و “تقابل‌های دوگانه” دريدايي در زندگی ما همه چيز را به اين تقابلها فرو مي‌كاهيم.تقابل خير و شر نيز در اينجا همين كار را مي‌كند.انها از ديد يونانيان (خير) به نمايش دشمن (ايرانيان-شر) مي‌پردازند.اين تقابل جايي برای واقع بيني نمي‌گذارد.در فيلمهاي ايراني وقتي مي‌خواهيم يك رزمنده ايراني را نشان دهيم چگونه است؟يك سرباز عراقي چگونه؟ تابحال در فيلمي ايراني شنيديد كه يك سرباز عراقي شهيد شود؟انها هميشه مي‌ميرند يا به درك واصل مي‌شوند.

  اما… اگر بازهم اين حرفها به نظرتان مهمل آمد و اعتقاد داريد بايد كاری كرد به شما مي‌گويم كه ايجاد بمب گوگلي -البته اين نظر شخصي من است- ان تاثيري را كه مي‌خواهيد نخواهد داشت.چرا؟ حدس من اين است كه گوگل ان را خنثي خواهد كرد. پس چه كاری مي‌توان كرد؟در اينجا بايد كمي وارد حيطه تئوريك شد.

  در ساختارشناسي رسانه ها :فرستنده-گيرنده-پيام-محيط بين فرستنده و گيرنده -محتوي پيام-روش انتقال پيام و…را بايد در نظر گرفت.

  -گيرنده:انسان غربي و صد البته در راس انها “امريكايي ها”.بر روی ذهن انسان غربي چه چيزهايي موثر است؟ سينما(كه تواني در اين زمينه نداريم).كانالهای تلويزيوني(حتي اگر در حد يك سطر خبر باشد)-روزنامه‌ها(نيويورك تايمز-واشنگتن پست)-اينترنت(گوگل مغز اينترنت است اما همه ان نيست) و…

  چند نفر از بيننده‌هاي فيلم 300 به گوگل مي‌ايند تا 300 را سرچ كنند؟هنوز در بين پراستفاده‌ترين وب‌سايتها در امريكا نيويورك تايمز و واشنگتن‌پست نيز قرار دارند.برای انها كاری كرده‌ايم؟ايا نمي‌توانيم با ارسال ايميل يك سطر خبری از انها بدست اوريم؟چرا به سايت ديگ digg فكر نكرده‌ايم؟فقط كافي است يك بار در صدر اخبار ديگ قرار گرفت! مي‌خواهيد بر روی نسل “تين ايجری” اثر بگذاريد؟ انها فقط به ماي‌اسپيس اعتماد دارند.برای تاثيرگذاری در انجا چه پيشنهادی داريد؟ ما هميشه مي‌ناليم كه از گذشته پرشكوه ايران هيچ نمي‌گويند.خب در اين مورد در ويكي‌پديا مطلبي به زبان انگليسي نوشته‌ايم تا جهانيان را به انجا راهنمايي كنيم؟

  -محتوي پيام:به نظر من بايد پيام بسيار ساده و در چند جمله كوتاه ضمن احترام به تمام دست‌اندركاران اين فيلم حاوي نگراني ايرانيان نسبت به ارائه تصويري غلط از گذشته‌ها باشد.اين پيام ساده را مي‌توان در تمام كانالهايي كه در بالا گفتم به كار گرفت.توجه داشته باشيم كه همانقدر كه گذشته ما برای ما اهميت دارد سينما نيز جرء مقدسات انسان امريكايي است.هرگونه حركتي كه احساس تعرض نسبت به سينما را داشته باشد با واكنش منفي امريكايي‌ها همراه خواهد بود.

  قصد من از نوشتن اين پست مخالفت با بمب گوگلي نيست.بلكه اعقاد دارم هركار گروهي در بين ايرانيان را بايد به فال نيك گرفت.اما در دنياي امروز بايد زيرك بود.ساختار رسانه‌ها را خوب شناخت و از هركدام در جاي خود حداكثر بهره را گرفت.به‌گونه‌اي كه اگر روزی گوگل بمب مذكور را خنثي كرد مايوس و سرخورده نشويم و برگه‌هاي آس ديگري براي پيشبرد اهدافمان داشته باشيم.

 82. تفکرات اونجلیسم…

 83. محمدي said

  فكر نكرديد ما ايرانيها جرا به كشتي بيشتر از بقيه ورزشها ارزش مدىم؟ جون ما واقعا وحشي هستيم ز

 84. Farhad said

  بحث بر سر اينست كه اصولا يه عده خيلي راحت با تكنيك و تكنولوژي پيشرفته خيلي وقيحانه به ملت ها توهين مي كنند.اصلا فرض كنيد همين فيلم را درست برعكس ساخته باشند با زهم من و شماييي كه قبل از هر مليتي انسان هستيم نبايد ساكت بنشينيم.
  باور كنيد من گاهگاهي فيلمهايي كه از تلويزيون ايران پخش مي شود و خيلي غير واقع بينيانه است را هم جز همين توهين ها به مخاطب مي دونم.
  درد من و شماي ايراني اينه كه از تاريخ همان كتابهاي درسي را خوانديم. كدام يك از ما آنقدر به تاريخ به ديده يك هويت نگاه كرده. آيا تعداد زيادي از همين آقاياني كه اينجا كامنت نوشته اند نگاهي به كتاب رومن گيرشمن فرانسوي كردند.
  بابا كسي نيست بگه كه اين هرودت نابينا ( كه تازه خيلي جا ها هم فرهنگ ايراني را خوب توصيف كرده ) اثرش يه چيزي تو مايه هاي شاهنامه است و خيلي هم افسانه اي تر. يه نيگاه به فيلم سيصد بكنين جادو و جنيل و چيزاي خرافه حرف اول رو توش مي زنه

 85. فاطمه said

  اونقدر فيلم مزخرفيه كه حتي ارزش انتقاد و نظر نداره.

 86. ddd

 87. korosh pesare mandana said

  دورود به همه.راستش برعكس همه كه فكر مي كنند ما غربزده هستيم ما عربزده هستيم.تا حالا به موزه ايران باستان رفتيد وقت كرديد اونو با موزه ايران بعد از اسلام مقايسه كنيد .ما اگه به جاي اين همه فيلم دفاع مقدس و فيلم هايي كه مروط به تاريخ ما نيست مثل اصحاب كهف و مريم مقدس چند فيلم درباره ي شاهان وه هخامنشيان مي ساختيم يه جورايي ميتونستيم سرمونو بالا بگيريم

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: