جنبش مهاجرت به وردپرس 5

در اين پست سعی مي‌كنم به بعضی سوالات مطرح شده در كامنتهای پستهای قبلی پاسخ دهم. خواهش بسيار دارم كه ابتدا پست قبلی اين وبلاگ را حتما بخوانيد.در صورتی كه با اصول طرح شده در ان نوشته از اساس مخالفيد توصيه مي كنم ادامه نوشته‌های » جنبش مهاجرت به وردپرس » را  دنبال نكنيد.چون تمام مطالبی كه از اين بعد مطرح خواهد شد همگی برپايه همان اصول است:

1-چيزی كه بسيار بسيار بسيار زياد من را شگفت‌زده كرده است تاكيد فوق‌العاده زيادی است كه تمام وبلاگ‌نويسان و خوانندگان عزيز بر روی  « قالب وبلاگ » دارند. مي‌دانم كه اين جمله من مخالفان زيادی دارد اما تاكيد بسيار زياد من بر روی وردپرس.كام اساسا برپايه محدوديت در قالبهاست!! شايد كمي نگرش مرتاض‌گونه‌ای بنظر برسد اما مي‌خواهم بگويم اين فرصت خوبی است برای اينكه اول از همه برای خودمان و سپس ساير وبلاگ‌نويسان و در پايان خواننده‌های وبلاگمان يكبار برای هميشه جابياندازيم كه قالب وبلاگ اولويت اول نيست. من هم مثل همه انسانها به زيبايي اهميت مي‌دهم.من هم مثل همه آزادی اختيار در دستكاری در قالب را دوست دارم.اما سعی كردم كه برای خودم اين موضوع را كامل جابياندازم كه اولويت اول قالب نيست. دوستان! توليد محتوی در درجه اول است.فكر مي‌كنم نياز به تفكر سيستماتيك داريم.اول بايد اولويت‌بندی كرد.اگر واقعا قالب اولويت اول شماست بهترين گزينه وردپرس نخواهد بود.اما اگر قالب اولويت اول نيست پس بايد كمي دقيقتر شد.

2-اعتقاد ندارم كه ديگران را بايد به زور به بهشت برد.البته اگر اساسا بتوان به وردپرس نام بهشت داد!! هدف اشاعه و گسترش تفكر اپن‌سورس اين‌بار در قالب وبلاگهاست.تصميم‌گيرنده نهايي تك‌تك كاربران اينترنت هستند.

3-مهاجرت به وردپرس ( در نوع com . org. آن ) در حكم فرار از احتمالات-توهمات-توطئه‌های ناپيدا-تصميمات ناگرفته نيست.بلكه قرار است يك حركت آگاهانه جهت تقويت بنيانهای وبلاگ‌نويسي ايرانی ( در حد توان خودش ) باشد.

4- بعضی از دوستان عنوان كرده‌اند كه بهتر است اين مهاجرت بصورت selective و انتخابی باشد.چون مهاجرت همگانی وبلاگها سرويس خوبی مثل وردپرس را به گند خواهد كشيد.با اين فكر موافق نيستم.اساسا وردپرس تواناييهای بسيار زيادی در مقابله با اسپم دارد.من از بابت وبلاگهای اسپم فارسي هيچ نگرانی ندارم.

اما فرض كنيم همه وبلاگ‌ها از پرشين‌بلاگ و بلاگفا به وردپرس بيايند.به نظر شما چند درصد انها در وردپرس خواهند ماند؟بنظر من بسياری از انها كه در تفكرشان قالب وبلاگ اولويت اول آنهاست سريعا وردپرس را ترك خواهند كرد.از طرفی وبلاگهای تين‌ايجری مطمئنا از وردپرس سرخورده خواهند شد.به نظرم تنها يك دسته ممكن است در وردپرس بمانند:آنها كه واقعا توليد محتوی اولويت اول آنهاست.هرچند معتقدم ممكن است كسي دغدغه توليد محتوی را داشته باشد اما بازهم با محيط وردپرس راحت نباشد و آلترناتيوهای ديگر را انتخاب كند.همانگونه كه بسياری از دوستان وبلاگی من در خارج از وردپرس هستند.

با اينحال معتقدم اين جنبش حتما پيگيری شود.حتی  اگر اينهمه تلاش و انرژی بهدر رود و ناديده گرفته شود ولی « قالب وبلاگ » ديگر اولويت اول وبلاگ‌نويسان نباشد بزرگترين نتيجه حاصل شده است.

نكته: بازهم يادآوری مي‌كنم كه ديدگاه سيستماتيك داشته باشيم.اول اصول- بعد اشكالات و نقايص . ديدگاه علمی-عقلانی اولويت‌بندی مسايل است.قالب بي‌اهميت نيست.تنها بنظرم اولويت اول نيست.همين!

Advertisements

9 دیدگاه »

 1. manawenuz said

  دکتر اگه یادت باشه ۱ بار در مورد راشیستیم باهات صحبت کردم . الآن هم دقیقا اگه شما نگاه کنی میبینی که راشیستی من بی دلیل نبوده , تو قشر ایرانی جماعت بیشتر از این که کانتنت و کانتنت کریشن مد نظر باشه (۹۰٪+) قضیه درباره دید بیرونی هستش حالا اومدن مشکلشون رو تو ۱ سیستم اپن سرس این قضیه عنوان میکنن و دوست دارن همه چیز هلو برو تو گلو باشه در صورتی که خیلی ساده میشه دولوپش کرد , نمیدونم الان بازم لابد ۱ کی میخواد کامنت بزاره , نه ورد پرس بهتر از بلاگ اسپات نیست ۱ کی دیگه هم بگه : نچ قالب درست حسابی نداره به عقیده بتده اگه میخواین چنین کامنتی بزارین نذارین , اگه موافقین که بسم اله سعی کنید بقیه رو هم کمک کنید برای مهاجرت و خودتون هم مهاجرت کنین اگر هم که نه مخالفین و دلایلتو خارج از این قضایای تم بلاگ هستش و بلاگ اسپات بفرمائید‌!!!!!(کامنتم خیلی آفنسیو شد‌!!!)

 2. hj said

  به نظر من با مهاجرت به وردپرس از ارزش وبلاگهای ایجاد شده در ورد پرس که هر کدام بهترین در هر رشته هستند را دچار تنززل می کند و به نوعی بی ارزشی به وجود می آورد چنانچه دلیل آمدن بنده نیز به ورد پرس جمع خاص آن بود نه قالب و نه تکنولوژی اوپن سورس آن .بلکه فقط و فقط بخاطر جو فضای خاص آن که مورد علاقه من است آمدم به نظر من باید اساس مهاجرت دوست داشتن و به نوعی بر اساس تعلق خاطر به یک جمع حتی از نوع مجازی آن باشد
  والسلام وعلیکم و رحمت و الله وبرکاته

 3. سلام
  بد نیست به این مسئله از منظر زیر هم نگاه کنیم:
  http://www.midinternet.com/?p=786

 4. مهدی said

  ولی نظر من کار با پرشین بلاگ و بلاگفا برای کاربران ساده و وبلاگ نویسان تازه کار خیلی راحت تر از وردپرس هست.

 5. Amir said

  با کمال احترام باید بگویم که شما با این پست ها فقط سعی در جذب بازدید کننده به وبلاگتان دارید نه چیز دیگر.. از پست هایی که هر روز 3 یا 4 تا آپ میشود به خوبی مشخص است که چقدر از وقتتان پای اینترنت می گذرد…
  دوست عزیز وبلاگ حتی در سیستم های معمولی حتی html خالی هم که باشه اگر محتوا داشته باشه و شناخته بشه بازدید کننده داره.. در غیر اینصورت اگر دیدید پر از کامنت و بازدید بود شک نکنید که تقلبی در کار است.. پس بحث سیستم وبلاگنویسی نیست… شما جنبش وبلاگ نویسی رو مورد خطاب قرار دادید که البته چیز جدیدی نیست..
  بهر حال
  موفق باشید

 6. manawenuz said

  نمیدونم کوته فکری تا چه حد ؟؟؟ اگر فقط بحث بازدید کننده هستش اینقدر راه برای مطالب مذخرف وجود داره که کاربر ایرانی جذب کنه که خدا میدونه , تازه چه نیازی به بازدید کننده داره؟؟ این وبلاگ برای اکثر وب جانکی های ایرانی شناخته شده است به عنوان وبلاگ پدر توییتر, شکر خدا این بلاگ هم نه اسپانسر داره نه تبلیغ traffic temporary به چه درد میخوره , جز اعصاب خورد کنی کامنتائی مثل کامنت شما چی داره؟

 7. Amir said

  کوته فکری؟ دوست من مطالب مفید زیاد هست اما صرفا بخاطر طرفداری از سیستمی که هیچ ارزش کاری «(منظور:جنبش) نداره و براه انداختن مطالبی که شاید نصف اونها تبلیغاتی باشه اینجا شناخته میشه… مثلا جناب شیرازی برای چی باید بیاد به این وبلاگ و کامنت بده؟؟؟؟؟؟ جز اینکه خون خیلیها بجوش میاد .. این یعنی دیکتاتوری در فضای وب.. چیزی که اعصاب خیلیها رو خورد میکنه.. چنانکه خود جناب مزیدی هم انقدر خونشون جوش اومده که حاضر شدن 7 – 8 تا پست در این مورد ادامه بدن….
  به تیتر ها فقط نگاه کنید:
  * يك جمله
  * تازههای يوتيوب
  * جوست
  * سودوكو بازی كنيد
  * بچههای آخر زمانه!!!
  * برترين پلاگينهای وردپرس
  * معجون خوليو كورتاسار و فوتبال!!
  * هر انچه از فلكس ميخواهيد
  * ابزار جديد برای توييتر
  * نامه منتشر نشده از فروغ
  # چرا « جنبش مهاجرت به وردپرس » ؟
  # تلكس خبری روی دسكتاپ
  # نسل جدید بیت ‌تورنت
  # شما هم بالاترين بسازيد
  # جنبش مهاجرت به وردپرس 5
  # جنبش مهاجرت به وردپرس 3
  # قصه من و س—ك—س
  # جنبش مهاجرت به وردپرس 7
  # دختران ایرانی در توییتر
  # قصه ما و فيلم

  نظر من اینه که بهتره بجای بحث بی فایده و ادامه دادن پست های جنبشی ِ دیکتاتور مابانه طرحی کلی از وضعیت سیستم ها بدون طرفداری اصولگرایانه و با مقایسه ی نسبت ها انجام بشه و راه همه ی کاربران مشخص بشه.. مطمئن باشید اگر بحث اصولی و از پایه صحیح باشه هیچ کس حرفی نمی زنه و همه کاملا توجیه میشن.. اصلا حرف درست جواب نداره…
  .. موفق باشید

 8. Saleh said

  من واقعا متاسف شدم این کامنت های امیر رو خوندم، دکتر مزیدی جان این ملت هنوز خیلی خیلی کار داره تا به حداقل ها برسه…

 9. Amir said

  همچنین…..

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: