چرا « جنبش مهاجرت به وردپرس » ؟

اين سوال از سه قسمت تشكيل شده :

1-چرا مهاجرت؟  همانطور كه در نوشته‌های قبلی امده ( 123  ) علت مهاجرت از سرويسهای ايرانی به وردپرس تنها به دلايل برتريهای تكنيكي وردپرس نيست.بلكه مهمتر از ان مفهوم احترام به «داراييهای معنوی » و « توانايي حمايت از انها » است.اقای شيرازی -سرپرست بلاگفا -در كامنتهای لينك مطلب قبلی من در بالاترين  نوشته‌اند كه سرويسهای خارجی نيز ممكن است في–ل–تر شوند.اما بحث من قيلطر شدن وبلاگ نبود بلكه delete شدن-پاك شدن و حذف شدن بود!! ببينيد! شما در هر جای وب كه باشيد مخابرات توانايي قيلطر كردن شما را دارد.در اين بحثی نيست اما توانايي حذف كامل مطالب شما را تنها در سرويسها و سايتهای داخل كشور دارد نه در خارج.به اين دليل است كه وقتی مطالبی كه شماتهيه كرديد اگر روزی هم برای كاربران ايران قيلطر شوند اما باز در انجا محفوظند و قابل استفاده برای ديگران هستند.

2- چرا وردپرس؟ فكر مي‌كنم تا پايان عمرم بايد توضيح دهم كه بلاگسپات بد نيست.هيچ مشكلی هم با بلاگسپات نداريم!! من ( و گروهی مشابه من ) اينطور فكر مي كنيم كه ايدهء وردپرس (لطفا زير كلمه ايده 3 بار خط بكشيد ) به دليل اپن‌سورس بودنش ان را باارزش مي‌كند.شما اگر تمام نوشته‌های وبلاگم را زيرو رو كنيد هيچ‌كجا- تاكيد مي‌كنم هيچ‌كجا – صحبت از برتری وردپرس بر بلاگسپات نيست.ما وردپرس را دوست داريم تنها به دليل تفكر و ايده اپن‌سورس ان.اپن سورس امكان تغيير و مشاركت گروهی و كار گروهی را به همه ما خواهد داد.

بازهم مي‌گويم.لطفا بلاگسپات و وردپرس را وادار به جنگيدن نكنيد!! اميدوارم زبان الكن من توانسته باشد  base فكريم را به شما منتقل كرده باشد.بازهم مي‌گويم!! بلاگسپات نيز يك سرويس خوب است.

3- چرا جنبش؟ دوستی نوشته‌اند «اساسا من با هر جنبش و نهضتی مخالفم «.اين جمله البته جذابيت‌های روشنفكرانه خاصی دارد.در ان مي‌توان صدای فرياد نگرشهای پست مدرن ازجمله «پايان عصر فراروايت  » – «پايان انقلابها » – » پاپان نگرشهای كلی-نگر » و… را ديد. ممكن است حتی شما را به ياد ژان فرانسوا ليوتار – ژان بودريار – ميشل فوكو – ژاك دريدا يا … نيز بياندازد.اما فراموش نكنيم كه خود ميشل فوكو هم -بعنوان يك سمبل از نگرش پست مدرن- هيچ منافاتی نمي‌ديد كه با حفظ ديدگاه كاملا انتقادی خود با «جنبش دانشجویی فرانسه » همراهی كند.اساسا  كلمه « جنبش » را عامدانه بكار بردم تا نشانگر اين باشد كه قرار نيست يك حركت گله‌وار اتفاق افتد! اينجا گروهی با وقوف كامل به تمام مشكلات موجود و با وجود سختيهای بسيار و با حفظ ديدگاه انتقادی خود سعی مي‌كنند در يك حركت گروهی فعاليت كنند.البته اين راه را بر ساير ديدگاههای انتقادی نمي‌بندد.

پ.ن: بزرگترين خواهش من اين است كه دو موضوع « قاعده » و « استثناء » را با هم خلط نكنيم.فعلا از قاعده‌ها و پايه‌ها و base ها  صحبت مي‌كنيم. به استثنائات خواهيم رسيد.همچنين صحبت در مورد مصداقها. شما با 3 base  موافقيد يا مخالف: مهاجرت – وردپرس – جنبش ؟؟؟

Advertisements

14 دیدگاه »

 1. amin said

  دقیقا نکته ی جالبی رو هدف گرفتی. تفکر اوپن سورس
  تا وقتی که این تفکر جا نیفتاده ، اوضاع بدتر هم خواهد شد.
  دکتر ولی یک نکته هست . اوپن سورس یعنی آزادی.آزادی فکر و عمل
  نباید اسرار بیش از اندازه کرد همین طور که نباید فراموشش کرد.
  بزرگترین مزیت وردپرس همین اوپن سورس بودنشه ولی به نظرت کی میدونه
  اوپن سورس یعنی چه ؟ !
  بهترین کار ایجاد جنبش نرم افزارهای آزاد ( نه لزوما رایگان ) هست.
  و این کار فقط و فقط با آشناکردن مفاهیم و هدفهای این بیس ممکن خواهد بود
  وقتی این کار به خوبی پیش رفت ، مهاجرت به خودی خود اتفاق خواهد افتاد
  چرا که محصول مطمئن اوپن سورس برای ویلاگ نویسی همین وردپرس هست . ( البته نه فقط وردپرس دات کام ).
  امیدوارم سیستم های وبلاگ داخلی هم به این سمت حرکت کنند ! و امبدوارم این بحث ادامه داشته باشه

 2. […] مزيدی پزشكی ديگر « چرا « جنبش مهاجرت به وردپرس » ؟ […]

 3. merikhi said

  سلام. خب در مورد اپن بودن صحبتی نمی کنم! اما معتقدم اگه کسی می خواد سرویسش رو عوض کنه جایی بره که همه زندگیش دست خودش باشه یعنی هاست بگیره و روش وردپرس نصب کنه. وگرنه گوگل بودن با وردپرس.کام بودن خیلی تفاوت نداره.

 4. manawenuz said

  پول هاستش رو بده , باهم صحبت میکنیم 🙂

 5. من موافقم!

 6. آنچه به ذهنم و با توجه به مطالب شما میرسد

  1.همانطور که اشاره کردم اگر زمانی حکومت بخواهد دستور مسدود کردن یا حذف گروهی از وبلاگها را به سرویسهای وطنی بدهد قاعدتا آن زمان دیگر سرویسهای خارجی را تابع نظرات ایشان نیستد را از بیخ و بن مسدود خواهد کرد (همه آدرس وبلاگها و همه صفحه نخست سایت و هم پنل) . پس دیگر امکان به روز رسانی یا ثبت وبلاگ جدید و در واقع توسعه وبلاگهای فارسی در یک سرویس خارجی حداقل برای کاربران داخل ایران متوقف خواهد شد.در چنین حالتی تنها وبلاگهایی که از قبل وجود داشته اند مطالب خود را حفظ میکنند و البته دیدن این مطالب فقط برای افراد خارج از کشور یا با فیلتر شکن امکان پذیر است و حتی ورود به پنل مدیریتی هم برای به روز رسانی نیاز به فیلتر شکن خواهد داشت. این البته شاید برای افرادی که انگیزه های خاصی دارند چندان سخت نباشد اما وقتی کل یک سایت مسدود شد دیگر کاربران عادی نیز امکان دسترسی به پنل مدیریتی و وبلاگ خود را نخواهند داشت و در واقع خشک و تر با هم می سوزند. توجه داشته باشید که اکثر وبلاگها اصولا در حوزه ای نیستند که حکومت زمانی به دنبال مسدود کردن آنها آنهم از طریق دستور به سرویسهای وبلاگ وطنی باشد (مثل وبلاگهای آی تی، شخصی یا ادبی و…) که به این ترتیب این گروه دلیل خاصی برای مهاجرت به سایتی خارجی که ممکن است زمانی کلا توسط حکومت مسدود شوند نخواهند داشت.

  2.چرا ورد پرس؟ چرا mt نه؟ کدهای هر دوی آنها در دسترس است و اتفاقا سرویسهای وبلاگ نویسی زیادی داریم که براساس mt کار میکنند پس آیا انتخاب ورد پرس فقط یک سلیقه شخصی نیست؟ از طرفی کسی که مثلا از سایتهای سرویس دهنده اینترنت مبتی بر ورد پرس وبلاگ رایگان میگیرد به سورس آن دسترسی نخواهد داشت در برخی از این سرویسها حتی امکان تغییر قالب هم وجود ندارد پس دیگر چه فایده ای برای وبلاگ نویس خواهد داشت؟ و سوال مهمتر اینکه برای وبلاگ نویسی که تسلط و حتی علاقه به جزئیات تکنیکی ندارد اوپن سورس بود ارائه دهنده سرویس وبلاگش چقدر اهمیت دارد که او را علاقمند به مهاجرت کند؟ مثلا چه حد استفاده از بلاگر یا ورد پرس تا چه حد برای کاربری که فقط در سطح اپراتوری از کامپیوتر میداند و به دنبال انتشار اشعار یا نوشته های احساسی خود است متفاوت است؟

  3.پاسخ شما به آن دوستی که معتقد بودند که عبارت جنبش مخالف بودند و اینکه علاقه شما به اینکه قرار است یک کار گروهی اتفاق بیافتد آنهم با اجازه ای که در نقد آن داده اید مرا قانع نکرده است که چرا بایستی این یک جنبش باشد .در نهایت میتوانم بپذیرم که عده ای علاقمند به استفاده از ابزار ورد پرس باشند و خوب با آزادی تمام میتوانند آنرا انتخاب و استفاده کنند اما چرا بایستی این حرکت و جنبش آنهم در جهت مهاجرت کاربران به استفاده از یک ابزار خاص باشد؟ اینکه در یک کار گروهی همه را تشویق و تهیج کنیم که یک ابزار خاص را انتخاب کنند آنهم به دلایلی که اصولا برای بسیاری از کاربران ایرانی اهمیت خاصی ندارد. (اکثرشان نه وبلاگی دارند که احتمال مسدود شدن آن توسط دستور احتمالی حکومت به سرویسهای وبلاگ برود و نه علاقمند به درگیر شدن به مسائل و جزئیات فنی نرم افزار سرویس دهنده هستند)

  اما شما در کنار دلایل که ذکر کردید برخی مواردی را سرویسهای وبلاگ وطنی بهتر میتوانند از پس آن بر بیایند را ذکر نکرده اید.

  1. سرویسهای وبلاگ وطنی عموما توجه بیشتری به سطح و میزان آشنایی کاربران ایرانی به استفاده از اینترنت و ابزارهای نرم افزاری در این زمینه دارند و میتوانند محیطهای ساده تر و روان تری را برای کاربران ایرانی که قرار نیست همه اشان مهندس یا برنامه نویس کامپیوتر باشند فراهم سازند.

  2.سرویسهای وبلاگ وطنی اصولا برای کاربرانی ایرانی و فارسی زبان طراحی شده و گزینه های بهتری برای معرفی یا افزایش بازدیدکننده آنها دارند (مثلا دایرکتوری یا فهرست وبلاگهای به روز شده که همگی از وبلاگهای کاربران فارسی زبان است)

  3.مدیران سرویسهای وبلاگ ایرانی در مواقعی (تاکید میکنم در مواقعی) میتوانند با توجه به تعداد کاربران سرویس خود و میزبانی از مجموعه از وبلاگهای فارسی به عنوان یک نماینده یا حداقل نظر دهنده در رسانه ها یا نزد مسئولین خواسته ها و یا مشکلات وبلاگ نویسان را مطرح کنند (بگذریم که گاهی ممکن است از این شرایط سوء استفاده هم بشود)

  4.سرویسهای وبلاگ فارسی حداقل دارای سیاست مشخصی در زمینه پشتیبانی از زبان فارسی و وبلاگهای ایرانیان هستند ولی چه تضمینی وجود دارد که مثلا فلان سرویس خارجی زمانی به هر دلیلی پشتیبانی از نسخه فارسی ابزار خود را قطع نکند؟ یا زبان فارسی را از فهرست خود زبانهای تحت پشتیبانی خود خارج نسازد؟ (منظور سایتهای خارجی ارائه کنندگان رایگان فضا و امکانات وبلاگ نویسی با ابزار خاصی مانند ورد پرس هستند)

  5.آایا بهتر نیست به جای جنبش مهاجرت از سرویسهای ایرانی به خارجی به فکر جنبش تقویت سرویسهای وبلاگ وطنی باشیم؟ به راستی اگر باشد همه سرویسهای وطنی را به دلیل اینکه ممکن است تحت نظر یا دستور حکومت سیاست خاصی را اعمال کنند تخطئه کنیم میتوانیم امیدی به سایتهای ایرانی داشته باشیم؟ آیا در چنین شرایط آی تی ایرانی میتواند مفهومی داشته باشد؟ البته شاید ایده بدی نباشد که بجای صرف وقت برای برنامه نویسی و راه اندازی سایتهای فارسی برویم از سایتهای خارجی که دست و پا شکسته (والبته گاهی در حد قبول) زبان فارسی را پشتبانی می کنند استفاده کنیم و دور وب ایرانی را خط بکشیم.(گور بابای برنامه نویس ایرانی، سرمایه گذار ایرانی ، سایت ایرانی و…) !

  6.آیا به جای ترساندن مردم از اینکه ممکن است روزی روزگاری مثلا سرویسهای وبلاگ به دلیل دستور احتمالی حکومت وبلاگها را مسدود کنند به نقد منصفانه و فنی امکانات مفید سرویسهای ایرانی و خارجی بپردازیم؟ اینکه مثلا ورد پرس چه امکانی به وبلاگ نویس ایرانی می دهد که او برای به روز رسانی وبلاگ خود به آن نیاز دارد ولی ابزارهای وطنی فاقد آن هستند؟ ایا در این حالت کمک بهتری به ایجاد انگیزه در سرویسهای وبلاگ وطنی برای ارتقاء امکانات یا کیفیت خدمات خود و در نهایت وبلاگ نویس ایرانی نکرده ایم؟

  با سپاس
  علیرضا شیرازی
  مدیر سرویس وبلاگ بلاگفا

 7. سلام… به عنوان یکی از مدیران سابق پرشین بلاگ من هم بخش عمده ای نظرات آقای شیرازی را تایید می کنم، همچنین من در بالاترین نظری داده بودم که اینجا هم منعکس میکنم:
  با توجه به توضیحاتی که داده شده منظور شما از ورد پرس سرویس وبلاگ wordpress.com است که بهتره متن را به گونه ای نوشت که این موضوع بارز باشد.چون ورد پرس به تنهایی هم استفاده میشود و علاوه بر این با وجود انواع و اقسام پلاگینهای آن برای کاربردهای غیر از وبلاگ نویسی هم استفاده دارد. من از نسخه بتا این سرویس با آن آشنا شدم(reza.wordpress.com) و پتانسیل بالایی برای جذب وبلاگهای فارسی دارد.

  همچنین وقتی صحبت از جنبش و مهاجرت با مفهوم movement و immigration می شود و صحبت احترام به حقوق فردی و دارایی های معنوی می شود تفاوتی بین ورد پرس با هر سرویس وبلاگ دیگری از جمله بلاگ اسپات وجود ندارد. به نظرم بهتر بود عنوان مطلب به جای پر رنگ کردن ورد پرس به موضوع مهاجرت از سرویس دهندگان داخلی به خارجی اشاره می کرد که نظر شخصی من این است که این موضوع مورد توجه وبلاگ نویسان حرفه ای با محتوای سیاسی یا انتقادی و ساختارشکن است که دزصد خیلی کمی از وبلاگها هستند.

 8. علي جباري said

  نبايد سرويس هاي داخلي متروكه بشن.
  همين طور ميشه توضيح جامع تري درباره ي open source بودن وردپريس.كام بديد.
  و اين كلمه ي مالكيت معنوي. … جاي بحث داره.خيلي از وبلاگ نويس ها بيشتر به دل نوشته مي پردازن تا مطالب سياسي يا جهت گيري نسبت به نظام كه باعث مسدود شدن وبلاگ بشه.
  اين جنبش داغ اين روزها به عقيده ي من نه براي عوام وبلاگ نويس ها بلكه براي حرفه هاي وبلاگ و افرادي كه تو سرويس هاي ايراني مشهور هستند خوبه.كه مطالبشون ارزشمند .در عين حال لايق ماندگاري.همين فعلا تا جنبش6!

 9. […] احترام – به بحث گذاشته شود.ايشان مطالبی فرمودند كه در كامنتهای اينجا مي‌توانيد ببينيد.اما […]

 10. manawenuz said

  اگر مطلب رو دنبال کرده باشید بحث سر بلاگر های حرفه ای هستش و گروهی که شعور استفاده از ۱ سرویس مثل بلاگر یا ورد پرس رو داشته باشند!!!‌
  در این که وردپرس مشکل با فارسی داره هیچ بحثی نسیت و فقط قضیه وردپرس دات کام نیست !!! داستان فلسفه ورد پرس هستش اگر ۱ موقع ساپرت قطع بشه اصولا فکر نمیکنم ساپرت ۱ پروژه که بر مبنی GNU/GPL ساخته شده زیاد سخت باشه , ولی در کل این رو باید در نظر گرفت که چرا باید اینقدر سرویسهای وطنی مشکل داشته باشند که ۱ جنبش بخواد شکل بگیره , بگذریم ما هم خودمون کم با وردپرس مشکل نداریم , داریم زور میزنیم بریم رو مامبو 🙂

 11. Mansour said

  وردپرس عشق است…. بلاگر نفس…دلیشیز همنفس.

 12. […] بلاگر، دلیشیز! امروز در وبلاگ دکتر مزیدی نوشته جالبی خواندم. ایشان درباره وردپرس و خدمات وردپرس و سرویس های […]

 13. […] در وبلاگ دکتر مزیدی نوشته جالبی خواندم. ایشان درباره وردپرس و خدمات وردپرس و سرویس های […]

 14. […] ?? ?????? ???? ????? ?? ???????? ???? ???? ????? ??????? ? ???? ?????? ?? ????? ???. ??? ???? ?? ???????? ???? ????? ????? ??? ????? ???? ????? ?????? ?????? ??? ??? ????? ?? ??? ????? ??? ?????? ?????? ????? […]

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: