بپرس

مارتين هايدگر-فيلسوف بزرگ قرن بيستم-در جایی نوشت:«پرسش تقوی تفكر است».اين اعجوبه فلسفه در گنجينه بزرگ آثارش بيش از ان كه جوابی برای سوالات بشری پيدا كند در پی درافكندن پرسشهایی بود كه بتواند ذهن انسان را گسترده‌تر كند و اساسا دغدغه او بيش از انكه پاسخ خوب باشد پيدا كردن پرسش خوب است.

دو سه روزی است كه سايتی ايرانی مشابه  yahoo answers راه‌اندازی شده است.اسم اين سايت iask.ir است.در اين سايت كاربران هر پرسشي را كه دوست دارند وارد مي‌كنند وسايرين به ان پاسخ مي‌دهند.بنظرم تست اين سايت برای همه ما جذابيت كافی داشته باشد.نكاتی كه در همين ابتدا بنظرم مي‌رسد:

1-مخاطبان اين سايت مشخصا فارسي زبانان هستند.پس انتخاب يك اسم مناسب فارسي از اولويتهاست.متاسفانه دامين iask.ir بنظرم برای اينكار مناسب نيست.اسم مربوطه بايد اشاره‌ای به محتوی سايت داشته باشد.باتوجه به مقدمه‌ای كه در بالا اوردم و با اين ديدگاه كه بيشتر از انكه نياز به پاسخهای حاضر و اماده داشته باشيم احتياج به پرسشهای قوی داريم-هرچند گاه در بسياری از موارد پاسخ‌های صريح و كوتاه و مشخص الزامی است-من پيشنهاد مي‌كنم نام اين سايت را بگذاريم :«بپرس» .علت اين نامگذاری اين است كه كاربران را بصورت ناخوداگاه بيشتر از انكه به سمت جواب سوق دهد در پی مطرح كردن سوالات مي‌فرستد.وجه امری كلمه «بپرس» مي‌تواند كاربران را تشويق به پرسشهای بيشتر و در نتيجه فعاليت بيشتر كند.همچنين همه مي‌پذيرند كه بخاطر سپردن  bepors.com نسبت به iask.ir ساده‌تر بوده و سريعتر مي‌تواند در بين كاربران شيوع پيدا كند.البته من در اين ادرس پرسش نامگذاری برای اين سايت را قرار دادم كه شما مي‌توانيد اسمهای مورد نظر خود را مطرح كنيد.

2-يكي ديگر از مهمترين موارد انتخاب يك لوگو برای سايت است.

3-دسته‌بنديهای سايت به نظرم چندان خوب و كامل نيست.بهتر است يك ساختار درختی داشته باشد.ابتدا چند دسته‌بندی كلی مثل :سياسی-اجتماعی-علمی و… و سپس هر دسته به زيرشاخه‌هایی تقسيم شود.بنظرم بهتر است يك مكان نيز در نظر گرفته شود تا كاربران سايت درخواستهای خود برای اضافه شدن دسته‌بنديهای جديد مطرح كنند.

4-در مورد محتوی مطرح شده در اين سايت:خب بنظرم بهتر است ابتدا با احتياط بيشتری جلو رفت.سوالها و پاسخهایی كه شامل توهين و اهانت صريح هستند بهتر است بدون هيچ نگرانی حذف شوند.مسايلی كه به نوعی برای حضرات قيچی به دست  حساسيت‌زاست بهتر است در ابتدای كار كمتر به انها پرداخته شود:مثلا سوالات ثكثی -سوالات جنجالی در مورد سياست و دين و….

5-طراحی سايت خوب است.گزينه‌های متعدد ان برای اضافه كردن سوالات به سايتهایی مثل دليشس كار مناسبي است.اما بنظرم بزرگترين نقطه قوت سايت وجود امكان امتياز دادن به سوالها و جوابهاست.بدين صورت كه با امتياز مثبت و منفی مي‌توان پرسشها و پاسخهای عمومی‌تر را مشخص كرد.البته توصيه بسيار زياد من اين است كه در اين مورد از روش سايت بالاترين استفاده نشود.در سايت بالاترين هر كسی مي‌تواند به هر لينكی امتياز مثبت يا منفی دهد و در پايان مجموع اين امتيازها به صورت يك عدد نمايش داده مي‌شود.در صورتی كه در سايتهایی كه اخيرا در وب ايجاد مي‌شود سعی مي‌كنند اين امتياز را به صورت 2 عدد نمايش دهند.يك عدد برای امتيازهای منفی و يك عدد برای امتيازات مثبت.اين كار تاثير روانی بهتری بر روی كاربران سايت خواهد داشت.

اميدوارم اين سايت نيز تبديل به نسخه موفق ديگری از وب ايرانی – همچون بالاترين- شود.شباهتهای زيادی با بالاترين دارد و حدس من اين است كه در اينده در اين مورد چيزهای بيشتری خواهيم شنيد!!

Advertisements

14 دیدگاه »

 1. آرمان said

  مرسی از معرفیتون و پیشنهادات مفیدتون. چیزی که برای من سواله اینه که ایا جوابی به این سوالات داده میشه؟ و اگه داده میشه چگونه و توسط چه کسانی؟ و تا چه حد کارشناسانه است؟

 2. bizbloger said

  تبيان در حوزه گسترده اي اين كارو خيلي وقته انجام ميده!

 3. sadjad said

  سلام آقاي مزيدي.
  من سجاد، مدير iaskit هستم.
  از پيشنهادات شما بسيار سپاس گزارم. دومين‌هاي bepors.com‌و bepors.ir ثبت شده اند. بهتر است دنبال نام بهتري بگرديم.

 4. sadjad said

  پ.ن.: لطف لينك صفحه‌ي نام گذاري را به http://iask.ir/question/view/984bb85e957b4c46721dc57aa6264ce5a63156a7 تغيير دهيد.

  با سپاس

 5. MOHSEN said

  سلام دوست خوبم . ممنون که راهنماييم کردي . من تازه کارم در وردپرس و خيلي دلم مي خواد که بيشتر ياد بگيرم . بعد هم نمي دونم افزونه هاي فارسي رو براي وردپرس از کجا بايد دانلود کنم . اگر سراغ داري به من هم بگو . راستي طبق دستور شما از همون سايتي که گفتي استفاده کردم . ممنون مي شم اگر من رو راهنمايي کني ( يعني هميشه بهم سر بزني و راهنماييم کني )

 6. البته یکسری باگ هم داره که امیدوارم برطرف بشه

 7. mhmazidi said

  محسن عزيز:
  اين دوتا لينك را نگاهی بنداز.در انجا لينكهای داده شده را پيگيری كن:
  http://mehrdad.rajabi.ir/category/wordpress
  http://groups.google.com/group/wp-persian/topics

 8. سلام
  شرمنده . من پاسختون رو ندیده بودم . دیر شد . (در رابطه با بالاترین )
  ببینید . ما عملا زیر هر پست یک آیکون میذاریم که در آدرس لینکش ترکیبی از اسم پست و آدرس لینک ثابت پست و آدرس ورودی لینک بالاترین هست . خوب این لینک ما رو هدایت می کنه به صفحه فزودن لینک بالاترین .
  من فکر کردم بجای این کار بیائیم و از قابلیت ارسال کی ورد (Key Word) هنگام ویرایش هر مطلب آدرس اختصاصی اون پست رو در بالاترین همراه مطلب ارسال کنیم . بعد با یک دستور ساده کی ورد هر مطلب رو بذاریم توی آدرس لینک آیکون بالاترین . اما این کار چند تا ایراد داره . اوال باید پست رو بنویسی و ارسال کنی . بعد توی بالاترین اضافه اش کنی .
  بعد باز بیائی و مطلب رو ویرایش کنی و آدرس لینک ثابتبالاترینش رو همراه پست ارسال کنی .
  باز هم تاکید میکنم یک روش دستی محسوب میشه . ولی فعلا راه دیگه ای به نظرم نرسید .

 9. shahab said

  آقا ما حرف شما رو گوش کردیم اومدیم وردپرس…خواستم دلیشز بذارم از توی presentation دلیشز رو فعال کردم…ولی از کجا باید یوزر دلیشز ام رو بهش بدم؟؟؟
  لطفا جواب بدهید…!

 10. mhmazidi said

  شهاب عزيز
  لطفا با ادرس وبلاگت كامنت بگذار تا ما هم با وبلاگت اشنا بشيم.در مورد دليشس- و كلا تمام موارد مشابه -كافيه در قسمت نمايش –بری به ويجتها- ويجت دليشس را در سايدبار بگذاری و سپس روی قسمت بالا و راست ويجت كليك كنی .يك صفحه باز مي‌شود.حالا ادرس دليشست را بهش بده.بقيه كارها را خودش انجام مي‌دهد.
  موفق باشي

 11. سلام . نمی دونم توضیحم مفهوم بوده یا نه . ولی به نظرتون این کار عملیه ؟

 12. mhmazidi said

  محمدعلی جان:
  نمي‌دونم اينكار ممكنه يا نه؟ بنظرم بد نيست با بچه‌های بالاترين در ميان بگذاری .هرچه باشد برای اين كار انها بهتر مي‌توانند نظر بدهند.

 13. […] نوشته شده در مورد iAskIt: از من بپرس بپرس وبلاگي‌ها بلاي جان سايتي‌ها و پاسخ آن توسط گناهكار شديداً به برنامه نويس ASP.NET […]

 14. […] فرد در مورد پیشنهاد دکتر مزیدی مبنی بر تغییر نام (یا دامنه) سایت می‌گه که: دوست من سایت […]

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: