بالاترین + ویكی‌پدیا

مطمئن نيستم كه تيم بالاترين و كاربران ان، حتي نگاهی به اين نوشته بياندازند؛چه رسد به اين‌كه در مورد اين پيشنهادات فكر كنند يا اقدام. در هر صورت -برای ثبت در تاريخ-چيزكی سياه مي‌كنيم!!

به نظر مي‌رسد بالاترين به‌دليل ساختار ويژ‌ه‌اش مي‌تواند به سرعت ترافيك اينترنتی كاربران را به سمت دلخواه بكشاند.اكثرا اين سمت را خود كاربران بالاترين مشخص مي‌كنند، اما تيم توسعه بالاترين مي‌تواند در زمانهایی تاثير ريشه‌ای بر روی جهت‌گيری كلی سايت داشته باشد.برای همه ما و همچنين تيم بالاترين و كاربران ان كاملا واضح است كه ارزش و اهميت سايت ويكي‌پديا در چه حد است.طبعا فكر نمي‌كنم لازم باشد از چرایی اهميت تقويت ويكي‌پديای فارسي  سخن گفت.اما مي‌توان در مورد چگونگی ان بحث‌های زيادی كرد.چند مورد:

1-فكر كنم اولين و ساده‌ ترين و راحت‌ترين كاری كه به ذهن هركسي مي‌رسد اين است كه يك لوگو برای تبليغ ويكي‌پديای فارسي در صفحه اول بالاترين بگذاريم.اين مي‌تواند به صورت معرفی ساده ويكيپديا باشد يا همراه با تبليغي جهت تشويق كاربران برای استفاده از ويكی‌ فارسي.مي‌توان انواع لوگوها برای حمايت از ويكي طراحي كرد.

2-در چند روز اخير مي‌بينم كه در بالاترين گاه لينكهايي وجود دارد كه به هيچ وبلاگی ارجاع نمي‌دهد بلكه مستقيم به مطلبي در ويكي‌پديا متصل است.بنظرم اين قبيل لينكها را بايد حمايت بيشتری كرد.اين مي‌تواند به صورت درخواست عمومي از كاربران بالاترين باشد كه به لينكهای ويكي‌‌پديای فارسي امتياز بيشتری دهند.

 3-از طرفی تيم بالاترين نيز مي‌تواند برآورد كند كه ايا مي‌توان در قسمت دسته‌بنديها(كه شامل سياست-سرگرمي-علمي-اقتصاد و … هست) يك دسته‌بندی به صورت «ويكي‌پديا» اضافه كرد؟ اين دسته‌بندی اضافه شده را مي توان حتي به صورت موقت(چند ماهه) ايجاد كرد و پس از مدتی -كه احساس شد ويكي‌پديای فارسي جايگاه خودش را پيدا كرده- ان را در بين ساير دسته‌بندی‌ها ادغام كرد(يك تغيير موقت).

4- هم اكنون هردسته‌بندی برای اينكه به صفحه اول بيايد نياز به حداقل امتياز دارد.اين مقدار برای دسته‌های مختلف متفاوت است.بيشترين انها سرگرمي( با حداقل 14  امتياز) و كمترين انها اقتصاد( با حداقل 6 امتياز) است. مي‌توان برای شروع حداقل امتياز لينكهای ويكي‌پديا را همان 6 امتياز درنظر گرفت.

5- مطمئن نيستم بتوان اين‌كار را انجام داد.اما تصور كنيد بالاترين، برای مطالبي از وبلاگها كه لينكي به صفحه‌ای از ويكي‌پديای فارسي داشته باشد امتياز و ارزش بيشتری قايل شود.مثلا يكي از موتورهای جستجو كه برای ويكي‌پديای انگليسي طراحي شده است ابتدا در مطالب خود ويكي‌پديا جستجو مي‌كند و در سطح بعدی وبلاگهایی كه ويكي‌پديا به انها لينك داده است.اين نشانگر ارزش ان وبلاگ است و دليلي بر اعتبار ان.در صورتی كه وبلاگ‌نويسان احساس كنند لينك دادن به ويكي‌پديا مي‌تواند در افزايش اعتبارشان در بالاترين موثر باشد حتما اين كار را خواهند كرد-حداقل فايده ان افزايش ترافيك خوانندگانشان از طرف بالاترين خواهد بود.البته  جدا كردن لينكهای با ارزش به مطالب ويكي‌پديا، از لينكهای پوچ نيز مشكل بزرگی است.

6- بالاترين مي‌تواند همانگونه كه برای لينكهای خودش مواردی چون: موضوعات داغ، بهترين لينكهای امروز، لينكهای مورد بحث- يا حتي كاربران برتر(!) را مشخص كند و انها را در صفحه اول هر روز ‌بگذارد؛ نيز مي‌تواند در فضای كوچكي، يكي از اين موارد-يا چندتا از انها -يا مواردی متناسب با كاربرد ويكي‌پديا را براي ويكي‌پديا – در صفحه اول خود قرار دهد.

اين ليست مي‌تواند بازهم ادامه داشته باشد…. هرچند بالاترين سايتی است كه اين حق را دارد برای گذاشتن تبليغ در صفحه اول خود تقاضاي هزينه كند، اما بايد پذيرفت كه ويكي‌پديا يك سايت تجاری نيست.مي‌توان برای گسترش ويكي‌پديا اقدام كرد و غني شدن ان به نفع تمام وب فارسي خواهد بود در صورتی كه خود ويكي‌پديای فارسي در اين موضوع هيچ سود مادی نخواهد داشت. هرچند بايد بگويم تقويت ويكي‌پديای فارسي در طولانی مدت علاوه بر خوشنامي برای تمام حاميان جدی ان، مي‌تواند برای انها ترافيك بازديدكننده بالايي نيز ايجاد كند.اين شيوه زيركانه‌ای است كه مثلا گوگل در ارتباط با ويكي‌پديا در پيش گرفته است.هرگاه در هنگام جستجوی كلمه‌ای لينك مفيدی از ويكي‌پديا وجود داشته باشد معمولا ان لينك در بالای نتايج نمايش داده مي‌شود.به همين دليل است كه يكي از سايتهایی كه درصد بالايي از ترافيك به سمت ويكي‌پديا را ايجاد مي‌كند گوگل است. حالا سوال اين است: آيا نفع اين ارتباط يكطرفه است و گوگل هيچ سودی نمي‌كند؟؟!!  

پ.ن: اين سلسله از نوشته‌ها در مورد ويكي‌پديای فارسي احتمالا تاحدود 10 پست خواهد بود.اين نوشته سوم است.لطفا مطالب اول و دوم را درنظر داشته باشيد و تا پايان بحث با ما همراه شويد.

Advertisements

11 دیدگاه »

 1. حسین این سایتی که تحت عنوان گلاتو سی ام اس معرفی کردی در حقیقت تلفظ درستش جلاتوئه. جلاتو تو ایتالیائی به معنی بستنیه و بر فرض این که سرویس دهنده ی این سایت یکی از کشورهای زیر شاخه ی زبان لاتین باشه، تلفظ گلاتو نادرسته. اگه به لوگوی این سایت هم دقت کرده باشی حرف جی اولش رو شبیه قیف بستنی طراحی کرده. تازه یه دلیل دیگه هم دارم. برو این جا رو ببین تا دلت بسوزه 🙂
  http://images.google.com/images?svnum=50&um=1&hl=en&newwindow=1&q=gelato
  چه کامنت بی ربطی شد.
  می دیس پیاچه 🙂

 2. Iran Poll said

  وبلاگ تخصصی نظرسنجی فارسی منتشر شد.
  لطفاً برای پاگرفتن این پروژه به همراه دوستان و آشنایان، جهت شرکت در نظرسنجی ها تشریف بیاورید:
  http://iranpoll.blogspot.com

 3. mhmazidi said

  انا ماريای عزيز:
  اولا كه چقدر حواس پرتی! اينجا در مورد ويكيپديا هست.گلاتو چند پست قبلي بود. دوم:خوشحالم كه اينقدر دقيق دنبال مي‌كني.خب زبان‌شناس بودن همين مشكلات رو هم داره. سوم: اون عكسهاي گوگل به اندازه كافي دهنمون اب انداخت.خدا دهنتو اب بندازه.
  اما چهارم: اين كلمه جلاتئو را يك انگليسي زبان چگونه تلفظ مي‌كند؟ همان جلاتئو يا گلاتو؟ چون مثلا ajax با فرانسه آژاكس مي‌شود .اما به انگليسي ايجكس. حالا ايا تلفظ گلاتو برای ان كلمه صحيح است يا نه؟
  مي‌ديس پياچه هم خودتی!! اگه راست مي‌گي فارسي فحش بده!!
  بازهم متشكرم از نكته سنجي شما.

 4. soheil said

  کاملا موافقم و نظرمو تو بالاترین گذاشتم

 5. grayidea said

  از اينكه تلاشتان رادر همان محدوده اي كه مي توانيد انجام ميدهيدمتشكرم !
  هميشه سربلند باشيد!

 6. gooyait said

  سلام عرض میکنم
  آقای مزیدی من واقعا نمیدونم که چطور بابت حمایتتون از من تشکر کنم، اصلا فکر نمیکردم که بزرگانی همچون شما وبلاگ بنده را حتی نگاه کنند، واقعا ممنونم بابت توجه تون به من

  امیدوارم که همیشه موفق باشید

 7. Aziz said

  تیم بالاترین اینجا را می‌خواند. مرسی

 8. اختیار دارین قربان، حواس پرتی از خودتونه. من که نوشتم ببخشید کامنت بی ربطی شد 🙂
  در مورد سوالی که پرسیده بودی هم باید بگم کشورهایی که زبانشون ریشه ی لاتین یا هندو اروپائی داره چندان مشکلی برای تلفظ لغات هم ندارن چون حروف و در نهایت املای کلماتشون یک شکله و این می شه که کلمه ای مثل الکساندر توی ایتالیا الساندرو یا توی اسپانیا الخاندرو خونده می شه. مشکل اصلی – خصوصا در زمینه ی علوم و تکنولوژی – همیشه برای زبان های مثل فارسی ایجاد می شه که برای درک یه مفهوم جدید، اول اون رو به زبون دوم ترجمه می کنن، بعد سعی می کنن براش معادل فارسی پیدا کنن. مثلا تو دوره ای که زیان دوم ایران فرانسه بوده، اکثر چیزهایی که تازه به ایران می اومده با همون تلفظ فرانسویش جا می افتاده. برای همینه که ما از کلمات تلویژن، واکسینیشن، دکوریشن و خیلی شن های دیگه استفاده نمی کنیم :). بعد هم که فرانسه از رونق افتاد و انگلیسی جاش رو گرفت همه چیز با اسامی انگلیسی وارد شد. البته من تعصبی نسبت به استفاده از کلمات اوریجینال ندارم – ضمن این که این کار تقریبا غیر ممکنه، چون افراد خیلی کمی هستند که به چند زبون کامل تسلط داشته باشن – ولی اعتقادی هم به این که همه چیز در عالم با محک انگلیسی سنجیده بشه چون زبان اول دنیاست ندارم. یه روز یکی قمپز در می کرد که انگلیسی برای این زبان اول شده چون تعداد واژگانش فلان قدره و بریتانیکا بزرگ ترین فرهنگ جهان از نظر لغته، ولی واقعیتش اینه که اگه از انگلیسی لغات لاتین و عبری و اسپانیش و عربی رو بیرون بکشی تقریبا هیچی ازش باقی نمی مونه. تنها ویژگی ش اینه که از همه ی زبان های دنیا، واژه گزینش کرده و توی زبونش زور تپون فرموده. به هر حال فعلا که برای شما آنگلو ساکسون ها تنها راه اینه که همه چیز رو با عیار انگلیسیش بسنجین. ای خدا لعنت کند این انگلیسی های مرده شور برده را با آن چشم های چپ کور شده شان. شاید هم یه روزی برسه که اسپانیائی زبان اول دنیا بشه. خدا رو چه دیدی؟
  فکر کنم ورد پرست هم منفجر شد.
  در ضمن اون کلمه «جلاتو » ئه، نه جلاتئو! ده صفحه از روش می نویسی خودم میام خط می زنم.

 9. در ضمن Mi dispiace همون je suis désolé فرانسه ست دیگه! که تو آلمانی بهش می گن Es tut mir leid! همون که به اسپانیائی می شه Lo siento ها! ببخشید که آنگلو ساکسونیش رو بلد نیستم :)))))))

 10. رضا said

  آره دکتر جون. به قول عزیز اینجا را می‌خوانیم.

 11. شیدا said

  ویکی‌ پدیا فارسی

  چند وقتی است که در وبلاگستان بحث ترجمه و ایجاد مداخل بیشتر در وردپرس فارسی مطرح شده است، و حتی تا جایی رسیده که پزشکی دیگر هم پیشنهاداتی ر…

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: