فايل‌هایم را كجا آپلود كنم؟

احتمالا شما نيز اين سوال را بارها از خود پرسيده‌ايد. تعداد بسيار زيادی سايت برای اين كار وجود دارد كه موجب مي‌شود كاربران اينترنتی دچار ترديد در انتخاب شوند.الگوریتمی كه در اين پست آورده مي‌شود، تنها ديدگاه شخصی من است.شما اين حق را داريد كه 100 درصد با آن مخالف باشيد.

من در ابتدا سعي مي‌كنم به يك سوال بسيار بسيار مهم جواب بدهم: « آيا مي‌خواهم اين فايل را با ديگران  share كنم يا نه؟ براساس پاسخ به اين سوال است كه تمام انتخابهای من به دو شاخه بزرگ تقسيم مي‌شود:

1- share مي‌كنم: يكي از مهمترين مشخصات وب2 چيزی است كه به  ان   sharing   مي‌گويند.من به شخصه تا انجايي كه امكان داشته باشد، تمام سعي خود را مي‌كنم كه همه فعاليتهای خود در وب را share كنم. ساده‌ترين انها وبلاگ‌نويسي است.توصيه من به همه دوستان اين است كه مفهوم sharing  را با جديت دنبال كنند:

الف-ويديو: در يكي از سايتهای به اشتراك گذاری ويديو قرار مي‌دهم.در راس انها يوتيوب و پس از ان گوگل‌ويديو. ساير گزينه‌ها نيز روز به روز در حال افزايش هستند.

ب-عكس: در يكي از سايتهای اشتراك‌ عكس مي‌گذارم.در راس انها فليكر است.اما ساير گزينه‌ها نيز مي‌توانند اختيار شوند.مثلا :زومر

ج-صوت: هرچند برای اين قسمت نيز سايت اشتراكی وجود دارد: odeo .اما چندان استقبالی از ان نشده است.برای صوت مي‌توان كمتر به اشتراك پرداخت.مهمترين علت ان نيز وجود قوانين سفت و سخت «كپی رايت» در دنياي موسيقي است.اما قطعات صوتی- و نه موزيك- را مي‌توان به اساني به اشتراك گذاشت.

د-متن: برای متن-از هرنوعی -من فقط و فقط از سايت scribd استفاده خواهم كرد.اهميت سايت در حدی است كه به ان يوتيوب اسناد و مدارك مي‌گويند!

ه-ساير موارد: برای اسلايدشو -پاورپوينت و … نيز سايتهای اشتراك زيادی هست.اما بنظرم كاربرد عمومي -لااقل برای ما-ندارند.

2- share نمي‌كنم: احتمال اين كه «share نكنم» بسيار كم است!! اما ممكن است مواردی باشند كه احساس كنم چندان جذابيت خاصي برای عموم كاربران ندارد.بلكه تنها برای كاربردهای خاصي استفاده مي‌شود.مثلا قطعه عكسي كه برای توضيح بهتر يك مطلب در وبلاگم، از ان استفاده مي‌كنم. حالا خودِ اين قسمت را به دو شاخه تقسيم مي‌كنم:

  A- فايلي كه مي‌خواهم اپلود كنم بسيار كوچك است: بهترين راه‌حل برای من اين است كه ان را در فضاي خودِ وبلاگ اپلود كنم.مثلا وردپرس دات كام 50 مگابايت فضا در اختيارم مي‌گذارد و از اپلود بسياری از فرمتهای فايل پشتيباني مي‌كند.

  B- فايل مربوط كمي بزرگ است يا تعداد انها زياد است يا … : در اين صورت بهتر است از يك سرويس هاستينگ فايل استفاده كنم.اينجا سه راه دارم:

 •     الف-نوع و فرمت فايلهای من بسيار متنوع است: يعني هم ممكن است ويديو باشد-هم موزيك-هم متن و هم … . در اين حال از يك سرويس هاستينگ فايل عمومی استفاده مي‌كنم.طبعا تنها گزينه‌های مورد استفاده من يكي از اين سه خواهد بود:  box.net – divsharemediafire انتخاب بين اين سه سايت بستگی به نياز من دارد.اگر كل حجم آپلود من به 1GB محدود باشد، 100 درصد باكس دات نت را انتخاب خواهم كرد.چون به خوبی با وبلاگم match هست و مي‌توانم در قالب يك ويجت تمام فايلهای خود را در سايدبار وبلاگم نشان دهم.بدين صورت مشكل لينك مستقيم نيز حل مي‌گردد. اما اگر حجم مورد نيازم از 1 گيگابايت بيشتر باشد به سراغ دو گزينه ديگر خواهم رفت و فكر هم نمي‌كنم كه برای من و خوانندگان وبلاگم، در جريان دسترسي به فايلهای حجيم  وجود لينك مستقيم از اوجب واجبات باشد!
 •    ب- تقريبا از يك نوع فايل استفاده مي‌كنم: مثلا فقط عكس يا فقط ويدیو.در اين صورت مي‌توانم از سرويسهای هاستينگ عكس و ويديو استفاده كنم.مثلا:photobucket-imageshackus .اما در اين قسمت نيز باز ترجيح مي‌دهم از سايتی چون ديوشير استفاده كنم.چون در ديوشير هم‌اكنون شما مي‌توانيد عكسها و ويديوهای خود را به صورت كلكسيون در اورده و بازديدكننده‌های شما انها را ببينند.مي‌توان گفت امكانات sharing به نوعی در ديوشير ايجاد شده است.همچنين ممكن است من بخواهم در وبلاگ شخصي وردپرس خود از عكس استفاده كنم(برای اين موضوع ديوشير يك پلاگين وردپرس دارد).يا بخواهم عكسهاي شخصي خود را برای دوستانم در سايت دوست‌يابي مثل فيس‌بوك قرار دهم(ديوشير يك اپليكيشن برای صفحه شما در فيس‌بوك دارد).
 •     ج- مي‌خواهم قطعات موزيك آپلود كنم: وقتی بخواهم يك قطعه موزيك آپلود كنم احتمال 99 درصد اين موزيك دارای حق كپی‌رايت است.پس حتي فكر اين كه، ان را در سرويسهای  گفته شده در بالا بگذارم، از سرم نخواهد گذشت! سايتهای بالا همگي معتبر هستند و قوانين بسيار سفت و سختي در مورد «حمايت از كپی‌ رايت» دارند.انها هر وقت متوجه شوند كه شما فايلي را آپلود كرده‌ايد كه مشمول كپی رايت است-يعني از نظر انها دزدی است- سريعا و بدون هيچ اخطاری ان را delete خواهند كرد.در اينجاست كه من به سراغ سرويسهای هاستينگ وطنی خواهم رفت.چون در كشور ما قانون «كپی رايت» -لااقل در عمل – رعايت نمي‌شود با خاطری آسوده مي‌توانم فايلهای دارای كپی‌رايت را آپلود كنم.

البته الگوريتم بالا حكم وحی منزل را برايم ندارد.مي‌توانم هرگاه با سايت هاستينگ جديد و بهتری اشنا شدم به انجا سوييچ كنم(نيم نگاهي هم به گوگل پيچ شايد داشته باشم). از طرفی اين الگوريتم هنگامی جواب مي‌دهد كه تمام اين سايتهای درجه يك، قيلطر نباشند.اگر اينگونه بود به آلترناتيوها خواهم پرداخت.انعطاف در الگوريتم، يكي از اصول من است.در شرايط بحرانی نيز ممكن است از ضرب‌المثل معروف « در نبود گوشت، چغندر سالار است» پيروی كنم.

راستی الگوريتم شما چيست؟

Advertisements

21 دیدگاه »

 1. محسن said

  فعلاً بهترین راه استفاده از پرشین گیگ و بعد از آن گوگل پیج است. پرشین گیگ هم ممکن است ساماندهی شود اما گوگل پیج هرگز! راستی مطلبی درباره یک برتری مووبل تایپ نسبت به وردپرس نوشته ام. دوست دارم نظرت را بدانم. 🙂

 2. mohsen said

  دکتر جان هدف من از عبارت دوئل بدون شک برانگیختن احساسات نبوده است. سعی میکنم از این پس محتاط تر عمل کنم تا خدای نکرده احساسات کسی خدشه دار نشود در این میان. اما در مورد راهنمایی ات و اشاره به آن مقایسه در وبلاگ read write web. تا جایی که دیدم فقط به سیستم مولتی-یوزر وردپرس اشاره شده که نوید هم به آن اشاره کرد. از توضیحاتش متاسفانه مقایسه‌ای که مد نظر من بود بی پاسخ ماند. باید وردپرس mu را نصب کنم و بعد از بررسی نتیجه گیری کنم. به هر حال ممنون.

 3. takpesar said

  من خودم فقط سایتی رو برا آپلود فایلهام می خوام که به من اجازه لینک مستقیم و تموم فرمت های عکس و ویدئو رو بده …فقط لینک مستقیم!!! اما پرشین گیگ فضای کمی داره و پارسا اسپیس هم دعوت نامه می خواد که تا امروز موفق نشدم این دعوتنامه رو به دست بیارم..ضمن این که احتمال ساماندهی هر دوتاشون هم هست ….کاش یه فضای مناسب برای آپلود فایل ها بود!

 4. mhmazidi said

  تك پسر عزيز:
  مي‌توانی از باكس دات نت استفاده كنی.ويجت ان را هم در سايدبار وبلاگت بگذاری.ويجت ان بر پايه فلش است و خوانندگان وبلاگت مستقيما و از درون وبلاگت به تمام اپلودهايت دسترسي دارند.

 5. kami etela’at kam bud
  makhsoosan dar morede share
  va linkharo ham nadasht

  bazam mamnoon

 6. kptools said

  سلام من شما رو لینک کردم. ممنون می شم من رو لینک کنید.

 7. atheist said

  در google page چه جوري ميشه upload كرد؟ميشه راهنمايي كنيد.

 8. بنام خدا

  من می‌خوام فایل‌ها با فرمت‌های مختلف .swf .pdf .zip .jpg استفاده کنم. یا فایل‌های دیگه. اما درعین‌حال می‌خوام آمار دانلودها رو هم بدونم. شما سایت خوبی و معتبری سراغ دارید که این خدمات رو ارائه بده؟
  یکی از دوستان می‌گفت بعضی سایت‌ها هستند که آمار فایل‌هایی که دیده میشن یا دانلود میشن رو ثبت می‌کنن. شما نمونه‌ای سراغ دارید؟
  webstats4u.com یا » گوگل آناليتيك»این کار رو می‌کنن؟

 9. atheist said

  بالاترين رو يه جورايي ميشه به وردپريس.كام اضافه كرد. تو اين لينك توضيح دادم.شايدم ميدونستيد.
  http://bikhoda.wordpress.com/2007/07/16/balatarin-wordpress

 10. moryabdi said

  مزیدی جان دایو شیر چند وقته رو بستن …
  همین یه جا که بدرد میخورد رو هم بستن…

 11. دکتر مزیدی عزیز با سلام
  ببخشید که این کامنت من هیچ ربطی به پست شما نداره ، به عنوان یک تازه به وردپرس پیوسته خواستم بپرسم چطوری میتونم تمپلیت هایی که دانلود میکنم را تو وبلاگ وردپرسم استفاده کنم ؟
  + با تشکر

 12. به نظر من http://esnips.com بهترین سایت برای اپلود کردن هست. فضایی که می‌ده 5 گیگ هست و همه جور فایل رو می‌شود اپ لود کرد. حالت کامینیوتی هم داره و می‌شود کسایی که علائق و سلائق مشترک دارند با هم ارتباط پیدا کنند. همه آهنگهای روز دنیلا رو هم بقیه کاربرها توش اپلود می‌کنند. من خودم همین الان همه آهنگهایی رو که الان تو وی‌ایچ‌وان و یا ام‌تی‌وی می‌بینم یک چند روز بعد از اونجا دانلود می‌کنم. در کل امکانات سایت ئی‌اس‌نیپس خارق العاده هست. فقط باید امتحان کرد.

 13. mhmazidi said

  موری عبدی عزيز:
  ديوشير برای من مسدود نيست.اما اگر شما در وردپرس باشيد قويا توصيه مي‌كنم باكس دات نت را امتحان كنيد.چون مي‌توانيد تا 1 گيگ رايگان اپلود كنيد.مهمتر از ان در قسمت ويجتهای وبلاگهای وردپرس دات كام يك ويجت اختصاي برای باكس هست كه تمام فايلهای اپلود شده شما را در سايدبارتان نمايش مي‌دهد.لطفا وبلاگ وردپرس و باكس را نگاه كنيد.

 14. mhmazidi said

  هارد ابيوز جان:
  متاسفانه در وردپرس شما نمي‌توانيد هر تمپلتي را قرار دهيد. در اينجا بايد به داشبورد— نمايش–پوسته‌ها برويد و از بين حدود 50 پوسته يكي را انتخاب كنيد.
  به اميد ديدار هرچه سريعتر شما در وردپرس

 15. takpesar said

  باز هم ممنونم من از این امکان و همکاری سایت باکس و وردپرس خبر نداشتم فوق العاده بود….برای تست می خوام یه ویدئو و یه سری عکس بذارم توی باکس و ببینم چی از آب در میاد البته مظمئنم جالبه…باز هم بابت این راهنمائی ممنونم..مرسی

 16. lili said

  o,f f,n

 17. lili said

  خوب بود

 18. lili said

  تتا
  كگ
  مكگم

 19. سلام
  عالی بود
  هم از مطالب شما و هم از نظرات استفاده کردم

  در اوج باشید

 20. قانون said

  باسلام وسپاس از اطلاعاتی که به ما می دهید.
  خواهش می کنم برایم شرح دهید چگونه یک فایل متنی در وبلاگ من دریک پنجره ی جدا باز شود ؟ یعنی با لینک آن در حاشیه ی وبلاگ آورده و سپس با کلیک روی آن در یک پنجره ی جدا باز شود. اگرمی توانید پاسخ را به ایمیل من بفرستید. بسیار سپاسگزارم خدایارو نگهدارتان

 21. reza said

  salam man yek davat name persiangig mikham

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: