بازی با ویكی‌پدیا

مطمئنم كه بعضي از ما از شنيدنِ اسم بازيهای وبلاگی نيز، دچار كهير مي‌شويم.اما بازيهای وبلاگی يك وسيله است.تاكنون از اين وسيله براي تفريح استفاده شده است(كه البته هيچ اشكالی هم ندارد).گاه برای اموری مقطعي و زودگذر يا در مواردی برای بيان امور شخصی استفاده شده است.اما مي‌توان يكبار هم كه شده برای امری استفاده كرد كه  تاثير درازمدت دارد و به دليل حمايت از فرهنگ و زبان فارسي تقريبا بدون مخالف، مورد تاييد همه وبلاگ‌نويسان- از آی‌تی‌نويسان، سياسي‌ها،اجتماعی‌نويسان، …تا ادبی‌نويسان- قرار خواهد گرفت.

روش بازی: همان قانون ساده تمام بازيها.هركدام از ما يك پست مي‌نويسيم و در ان با افتخار اعلام مي‌كنيم كه «ويكی‌پديای فارسی» را در لينكدونی خود وارد مي‌كنيم.سپس 5 نفر از دوستان را دعوت مي‌كنيم كه همين‌كار را انجام دهند.

فوايد: در نگاه اول اين يك بازی بيمزه مي‌رسد! اما بياييد كمي رياضي‌وار به قضيه نگاه كنيم.بنا به روايتی هم اكنون در هركدام از دو سرويس برتر وبلاگی رايگان وطنی، حدود 800000 وبلاگ وجود دارد.تصور كنيم تمام سرويسهای رايگان ديگر+ وبلاگهای شخصی مستقل سرجمع 400000 باشند.حدود 2 ميليون وبلاگ مي‌شود.فرض محال كه محال نيست:فرض كنيم حتي يك ميليون از اين تعداد لينك ويكي‌پديا را در ليست دوستان خود وارد كنند.درست است كه گوگل چندان با سايدبار وبلاگها كاری ندارد، اما تكرار لينك ويكي‌پديای فارسي با اين تعداد بالا در داخل پستهای وبلاگها مي‌تواند منجر به افزايش ارزش و اعتبار ويكی‌پديای فارسی از ديد گوگل شود.روزی را تصور كنيد كه كاربران ما با وارد كردن يك عبارت فارسي در نوار جستجوی گوگل در راس نتايج لينكی از ويكي‌پديای فارسي داشته باشند(همان چيزی كه هم اكنون تاحدودی برای ويكي‌پديای انگليسي اتفاق مي افتد).

وارد كردن لينك ويكي‌پديای فارسي در لينكدونی وبلاگها ممكن است برای موتورهای جستجو ارزش انچنانی نداشته باشد.اما تصور كنيد كاربران اينترنتی ما را كه به هر وبلاگی سر مي‌زنند «ويكي‌پديای فارسي» را در لينكدونی  ان مي‌بينند.به كاربران امروز توجه نكنيد.به جوانان كنجكاوی فكر كنيد كه در سالهای اينده مي‌خواهند از طريق همين وبلاگهای ما، به محيط وب وارد شوند.ديدن ويكي‌پديا در تمام وبلاگها مي‌تواند نسلي به وجود اورد كه از ابتدا با مفهوم ويكي‌پديا بزرگ مي‌شود(برخلاف ما)

راه انداختن اين بازی برای وبلاگ‌نويسان حال حاضر و خوانندگان اكنون انها نيز حائز اهميت است.از اين تعداد 2 ميليون وبلاگ تصور مي‌كنيد چند نفر انها اسم ويكي‌پديا را شنيده باشند؟ آنهایی كه شنيده‌اند در مورد اهميت ويكي‌پديا چقدر مي‌دانند؟ انهایی كه مي‌دانند چقدر به اهميت ويكي‌پديا اعتقاد دارند؟ و در پايان مثلا مايي كه به اهميت ويكي‌‌پديا اعتقاد داريم، چقدر از ويكي‌پديا استفاده كرده‌ايم؟ در وبلاگهايمان لينك داده‌ايم يا برای جستن موضوعي به ان مراجعه كرده‌ايم؟ هدف زير سوال بردن و انكار تمام زحمتهای كشيده شده تاكنون نيست، بلكه بيان اين مطلب است كه مي‌توان در ادامه همه ان زحمات، كارهای ديگری برای تقويت انها كرد. از طرفی اگر بگوييم كه فعلا مطالب موجود در ويكي‌پديای فارسي غني نيست و هرگاه كه غنی شد به ان لينك خواهيم داد، يك سيكل معيوب شبيه داستان «اول مرغ بود يا اول تخم مرغ؟» خواهد شد. پيشنهاد من اين است كه اول وجود ويكي‌پديای فارسي را برای خود و خوانندگانمان با ارزش كنيم.سپس به دنبال ان هركاری در حد توانمان برای غني‌شدن ويكي‌پديای فارسي انجام دهيم.

برای شروع:  برای شروع فكر مي‌كنم اين وظيفه سنگين، بر دوش تمام كساني باشد كه خود را «آی‌تی‌نويس» مي‌دانند.در ابتدای كار بهتر است منتظر دريافت دعوتنامه از ديگران برای بازی نباشيم.هركس كه احساس مي‌كند اين بازی ارزش انجام دادن را دارد شروع كند.پيشنهاد مي‌كنم 5 دوستی را كه به بازی دعوت مي‌كنيد كمتر از بين آی‌تی‌نويسان بوده و بيشتر از ساير وبلاگ‌نويسان باشد.در اين صورت است كه اين بازی در بين تمام لايه‌های وبلاگ‌نويسي گسترش خواهد يافت. به همين دليل من منتظر دريافت دعوت‌نامه نمي‌مانم.اين هم بازی من:

 •         افتخار دارم اعلام كنم كه ويكی‌پديای فارسی از هم‌اكنون به ليست دوستان من اضافه شده است.اميدوارم اين كمك ناچيز، منجر به تقويت زبان و فرهنگ فارسي در دنياي ديجيتال شود.دست‌ ياری به سوی دوستانم دراز مي‌كنم تا همگی در  افتخار اعتلای زبان فارسي باهم شريك باشيم: يك پزشك، آقای اولدفشن، آناماریا، نقطه، جادی. 

 

پ.ن: اين پنجمين مطلب در مورد ويكي‌پديای فارسي است.برای مطالعه تمام مطالب گفته شده در قبل و بعد از اين پست، به اينجا برويد.

Advertisements

25 دیدگاه »

 1. amin said

  من فکر نمی کنم این حرکت که اسمش رو بازی گذاشتید ، ‌به اصطلاح پا بگیره !
  اینکه هر وبلاگنویسی به ویکی پدیا لینک بده ، بازی نیست ، بلکه یک درخواسته .
  استفاده از ویکی پدیا کار خوبیه ولی دکتر جان خود مطالب ویکی پدیا ، اصلا به عنوان منبع – حداقل از طرف اساتبد ! – مورد قبول واقع نمیشن . چرا که قابل تغییرهستند .
  به هر حال من فکر می کنم بهتره از طراحان وب سایت ها و همینطور طراحان قالب برای وبلاگها ، خواسته بشه که لینک ویکی پدیای فارسی رو در سایت یا قالبی که درست می کنند ، قرار بدهند. که البته این آغاز کار خواهد بود تنها برای آشنایی وبلاگ نویسان . مرحله ی بعدی همان فرهنگ سازی است که خدا می داند
  چقدر طول خواهد کشید.

 2. این جانبه، به عنوان یک وبلاگ نویس آی تی ندان، به شدت این سوسول بازی های وبلاگی را محکوم نموده اما از همین تریبون اعلام می دارم که به جان مامانم، نصف مطالب مربوط به هنر و ادبیات ایتالیا در ویکی پدیای فارسی به وسیله ی کلید های کی برد این حقیره به رشته ی تحریر در آمده است.

 3. مهیار said

  من فکر می‌کنم که بهتره در کنار این کار، یه تبصره به این بازی اضافه کنیم با این که هرکس در هر زمینه‌ای که دوست داره یک مقاله به ویکی\ پدیا اضافه کنه. به نظر شما این کار بهتر نیست؟

 4. فعالیت خوبی می تونه باشه
  ولی در کنارش (همان طور که خودتان فرمودید) هر چند وقت یک بار لینکی از ویکی پدیا و یا ارزیابی پیشرفت و توسعه و مثبت اندیشی روی مطلب

  متاسفانه تفکراتمان انقدر منفی هست که از امکانات و توانایی های خودمون هم کمتر استفاده می کنیم!

 5. محسن said

  با نظر مهیار صد در صد موافقم. چون در غیر اینصورت ما ایرانی ها طبق معمول چیزی رو تو رنک گوگل بالا بردیم که واسمون جز شرمندگی چیزی نداره. مثل کلمات مورد جستجو در ایران!

 6. grayidea said

  ببخشيد ! يه سوال در مورد وردپرس . سيستم ليست بندي بهترين وبلاگ ها بهترين پست ها fastgrowingچطوري كار مي كنه ؟ مدتهاست كه وبلاگ من در روز بين 50 تا 100 نفر بازديد داره ولي توي هيچ كدام از ليستها نيستم ولي وبلاگهايي با بيننده خيلي كمتر خيلي زود در اين ليستها بالا مي آيند . ممكنه كمكم كنيد و بگيد دليل اين موضوع چيه ؟

 7. atheist said

  آقاي مزيدي من يه پيشنهاد دارم. با توجه به اين كه هر كدام از تگ هاي دليشس rss‌ دارند، ميشه يكي از تگ ها رو Wikipedia نام گذاري كرد و فيدشو در سايد بار سايت قرار داد. به اين صورت ميشه لينك هاي جالب ويكي پديا رو به همه نشون داد.
  من در وبلاگم همين كارو كردم.

  ايده ي بالا از اين پست آقاي محمدي:http://mohamadi.wordpress.com/2007/06/25/post-50/#comment-139

 8. نظرتون چيه؟ پيشنهاد بالا كه مطرح كردم ،مي تونه مفيد باشه؟

 9. IT Fars said

  ایده ی خوبیه، ولی نمیشه تمام وبلاگنویس ها رو با این طرح همراه دونست. همون اتفاقی که موقع انتخابات افتاد و ما فکر کردیم که همه ی ایران اینترنته و معین با نتایج بدی حذف شد.

 10. ویکی پدیا بازی می کنیم :دی

  سلام

  این بازی ویکی پدیا از طرف محمد رضا عزیز (گویا آی تی) به منم رسید. بازیه چالبیه. من هم بازی می کنم:
  افتخار دارم اعلام كنم كه ویكی‌پدیای …

 11. kptools said

  سلام. آقای مزیدی . من هم بدون انتظار برای دعوت شدن بازی رو اجرا کردم. موفق باشی
  به من هم سر بزن .
  اگه سر بزنی خوشحال می شویم/.

 12. kia taheri said

  سلام من آپ کردم وقت کردی سر بزن!
  اگه سر بزنی ممنون می شم.

 13. بسم الله …
  سلام

  پیشنهاد خوبیه . من لینک ویکی پدیای فارسی رو اضافه کردم . هرچند خیلی با حرف شیدا موافقم (sheida.com فکر کنم ) در ضمن . حالا که دلیشیز فیلتره بهتره فیدش رو توی فید برنر اد کنی و اون رو اینجا بذاری . من همین کار رو کردم . چون من از لینک های دلیشیزت خیلی استفاده می کردم . (بقیه آی تی نوی سها که معمولا لینک هاشون رو با فید وبلاگشون مخلوط می کنن ولی من و شما که وردپرس دات کام این امکان رو بهمون نمی ده (در حال عادی ) بهتره این کار رو بکنیم . البته این یک پیشنهاده ها !

 14. در ضمن فکر می کنم اگه همون طور که مهیار گفت هر کس در حیطه فعالیتش یک مقاله هم توی ویکی پدیا بنویسه خیلی بهتره . من که این تصمیم رو دارم

 15. خاک said

  سلام
  دکتر خسته نباشی
  برادر چون شما رو به اخلاق خوب می شناسم پس از شما در خواست می کنم:
  1. یه جنبش برای فارسی کردن نتوبز
  http://netvibes.com/ = http://translators.netvibes.com/

  2. یه مکان برای آپلود تصاویر با امکان ایجاد آلبوم برای بازدید عموم وسرعت بالا با دادن کد و تگ برای هر تصویر! البته پیکاسا نباشد .
  شدیدا منتظر جواب هستم.:.
  دکتر بازم ازتون به خاطر خیلی چیزا تشکر می کنم.

  یا علی

 16. خاک said

  سلام
  دکتر خسته نباشی
  واقعا طرح خوبی دادین(تشکر)
  برادر چون شما رو به اخلاق خوب می شناسم پس از شما در خواست می کنم:
  1. یه جنبش برای فارسی کردن نتوبز ( حدودا 95 در صد فارسی هست)
  http://netvibes.com/ = http://translators.netvibes.com/

  2. یه مکان برای آپلود تصاویر با امکان ایجاد آلبوم برای بازدید عموم وسرعت بالا با دادن کد و تگ برای هر تصویر!(به غیر از پیکاسا)
  دکتر بازم ازتون تشکر می کنم و منتظر هستم

  علی یارتون

 17. خاک said

  بسم الله…
  سلام
  دکتر خسته نباشی
  واقعا طرح خوبی دادین(تشکر)
  برادر چون شما رو به اخلاق خوب می شناسم پس از شما در خواست می کنم:
  1. یه جنبش برای فارسی کردن نتوبز ( حدودا 95 در صد فارسی هست)
  http://netvibes.com/ = http://translators.netvibes.com/

  2. یه مکان برای آپلود تصاویر با امکان ایجاد آلبوم برای بازدید عموم وسرعت بالا با دادن کد و تگ برای هر تصویر!(به غیر از پیکاسا)
  دکتر بازم ازتون تشکر می کنم و منتظر هستم

  علی یارتون

 18. سلام
  اول به خاطر این که در قسمت نظرات یک چیزی شبیه ایمیل درج می کنم عذر خواهی می کنم
  (به نظر میرسه میل باکستون رو دیر به دیر چک می کنید)

  اقای مزیدی افتخاری هست برای من که در جمع شما حضور داشته باشم
  قرار بود بازدید وبلاگ من بالاتر که رفت به شما لینک بدم ولی امروز دیدم شما لینک دادید
  خیلی ممنونم که مارو به جمع خودتون راه دادید و مطالب منو قابل دونستید
  و از این که کمی دیر به مطالب شما لینک دادم هم معذرت می خوام

  امیدوارم شاد و پیروز باشید

 19. حسام said

  با سلام
  من یه پیشنهاد برای این بازی دارم. لطفا مطالعه کنید

  با تشکر
  حسام

 20. […] بار اين حس وقتي به من دست داد كه مطلب قبلی در مورد ويكي‌پديا را نوشتم.من در طی 5 نوشته سعي كردم كل […]

 21. جناب آقای مزیدی… از اونجایی که من از هیچ تلاشی برای توسعه فضای وب فارسی فوگذار نمی کنم … در بازی تون شرکت کردم.. و هم لینک شما… و هم لینک ویکی پدیا رو در وبلاگم قرار دادم… به امید موفقیت روزافزون

 22. moryabdi said

  من تازه این پست رو خوندم… لینک ویکی پدیا فارسی رو هم اضافه کردم…
  موفق باشی…

 23. moryabdi said

  راستی اسمش رو بگذاریم «دانشنامه آزاد فارسی» توی لینک ها بهتر نیست؟

 24. […] نوشتن از بازی با ویکی پدیا شروع میکنم.دکتر مزیدی در این پست توضیحات جامعی در مورد این بازی دادن و دیگه لازم نیست […]

 25. 20 راه برای استفاده‌ی بهتر از Wikipedia

  Wikipedia در سال 2001 کار خود را شروع کرد و خیلی سریع تبدیل به تنها مرجع بزرگ اطلاعات رایگان در اینترنت شد. تا امروز بیش از 75000 کاربر بر روی 5300000 ع…

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: