خانم‌های وردپرس

بابك احمدی انسان بزرگی است.او تنها يك معلم فلسفه-هنر و ادبيات نيست.خواندن كتابهای او نگرشي عميق و در عين حال انسانی نسبت به مسائل بشری ايجاد مي‌كند.از معلم بزرگم ياد گرفتم كه زنان تنها به دلايل كليشه‌ای برايم مهم نباشند:زيبايي،لذت،آرامش و … . مهمترين چيز برای يك دوست‌دار فلسفه اين است كه اهميت زنان -برای همه بشريت-در اين مي‌باشد كه انها از زاويه‌ای متفاوت از مردان به جهان هستي نگاه مي‌كنند.چيزی كه در نوشته‌های فردريش نيچه بعنوان پرسپكتيو شناخته مي شود( در ترجمه داريوش آشوری = چشم‌انداز).

بعنوان شاگرد كوچك ان معلم بزرگ هميشه سعي كرده‌ام اين قسمت از وجود انساني خود را در خودم و اطرافيانم تقويت كنم.از طرفی از خود او ياد گرفتم كه تقويت اين نگرش با جداسازی زن از مرد يا برتری دادن به جايگاه زنان بدست نمي‌ايد.او برای اين مهم از واژه تقويت جايگاه زنان استفاده مي‌كند.به همين دليل من نيز سعي مي‌كنم حق شاگردی او را به‌جای اورم.

يكي از مهمترين جذابيتهای محيط وردپرس -لااقل برای شخص خودم- ايجاد حسی است كه معادلی در فارسي برايش پيدا نكردم: community . حس كاميونيتی چيزی است كه برايم بسيار باارزش است.هميشه سعي كرده‌ام اين حس را تقويت كنم.قرار نيست محيط وردپرس تبديل به يك جزيره جدا افتاده از بقيه اينترنت شود بلكه قرار است در اين محيط دوستانه، روابط بيشتر -نزديكتر و عميقتر شود.به همين دليل من تصميم گرفتم مدل جدیدی را آزمايش كنم.وبلاگهای خانم‌ها(دختران و زنان) به دليل نگاه ويژه انها به زندگی، گاه ممكن است در نگاه اول برای ما غريب باشند.در زمانه‌ای كه اكنده از جنگ‌ و خشونت و بدبختي است شايد خواندن وبلاگی كه در ان دغدغه‌های يك دختر نوجوان اورده شده بنظر نامتناسب باشد.اما با توجه به ديدگاه من در بالا- تقويت پرسپكتيو زنانه و چشم‌انداز زنانه به جهان- بازهم اين قبيل نوشته‌ها را مي‌خوانم و سعي مي‌كنم از ديد او به دنيا نگاه كنم.عده‌ای بر اين اعتقادند شايد مشكلات لاينحل بشری ناشي از چشم‌انداز مردانه به جهان باشد.اين‌كه چقدر با اين ديدگاه موافق باشيم جای بحث است اما مي‌توان به عنوان يك احتمال ان را در نظر گرفت و ديد زنانه به امور بشری را -در كنار ديد مردانه- تمرين كرد.اقدام جديد من برای اين موضوع، قرار دادن يك دسته‌بندی جديد در لينكهای وبلاگم است با عنوان « خانوم‌های وردپرس». در اين قسمت لينك وبلاگهایی را مي‌گذارم كه متعلق به خانم‌ها در محيط وردپرس است.

بزرگترين مشكل من در محيط وب « خوانش نادرست » هست. چيزی كه شايد بتوان ان را به سوء تفاهم  تعبير كرد.اين مي‌تواند ناشي از: 1-مبهم بودن نوشتار نويسنده باشد، 2-خوانش سطحي خواننده و يا 3-ذات سوء‌تفاهم آفرين دنياي مجازی وب. به همين دليل است كه بارها و بارها متهم به مواردی شدم كه صرفا ناشي از سه عامل بالا مي‌باشد.در هنگام نوشتن هر پست بر روی تك‌تك كلمات دقت مي‌كنم.اما هنگامی كه دوستان نوشته‌های من را نقد مي‌كنند به اين مهم التفات نمي‌كنند.برای من فرق بسيار عميق و ريشه‌ای بين كلمه «جنبش» از يك سو و ساير كلمات از سوی ديگر وجود دارد: نهضت،‌شورش، انقلاب و… تا انجایی كه بخاطر دارم هرگز از دسته دوم كلمات استفاده نكردم.اما تمام منتقدانم، من را با اين كلمات خطاب مي‌كنند.در هفته گذشته پس از اين نوشته كه در ان، رفتار من فاشيستي ارزيابي شد؛ بعضي ديگر از دوستان لطف كردند و عبارات ديگری را بدان افزودند: تقدس وردپرس، فاشيسم مجازی و… اما متاسفانه در تمام اين نوشته‌ها بجای كلمه «جنبش»، دوستان از عبارت «نهضت» استفاده كرده‌اند.تصور مي‌كنم گذشت زمان مشخص خواهد كرد كه اين يك حركت فاشيستي است يا يك جنبش.اما خواهش من از تمام خوانندگانم- و بخصوص منتقدانم – اين است كه در نوشته‌های تحليلي من به بار معنايي كلمات بسيار دقت كنند.مثلا در همين حركت جديد برای «خانومهای وردپس» از كلمه تقويت استفاده كردم.اميدوارم دوستان منتقد، بنده را به موارد زير متهم نكنند: جداسازی زن و مرد-برتری دادن به زنان-فاشيسم زنانه-فمينيسم وردپرسي و… اين حركت تنها برای تقويت و حمايت از جايگاه وبلاگهای خانوم‌ها در محيط وردپرس فارسي است.اميدوارم كه اين حمايت، مشوقی-هرچند اندك-برای خانمها باشد تا ما را هرچه بيشتر با نگاه زنانه به جهان آشناتر كنند.

Advertisements

24 دیدگاه »

 1. درود بر دکتر مزیدی
  ممنونم به خاطر اینکه در 2 سال اخیر کسی پیدا شد که به خانم ها هم فرصت پیشرفت بدهد

 2. bizbloger said

  جماعت نسوان وردپرس گرچه زياد نيستن ولي وبلاگهاي خوبي دارن! خوب مينويسن! خوب هم بازديد دارن!

 3. amir said

  اصولا تقسیم بندی های مردونه رنونه خیلی جالب نیست بجز مواردی که ضروریه
  اما اینک ار شما برای شناخته شدن این قشر از وبلاگ نویسان بد نیست
  در ضمن من فعلا مجبورم از بلاگفا استفاده کنم هر چند می دونم وردپرس بهتره اما حوصله فیلتر شدنش و مشکلاتشو ندارم.

 4. takpesar said

  سلام دوست عزیز…من تا امروز متوجهخ لینک خودم در وبلاگ شما نشده بودم ولی الان در قسمت لینک ها لینک تک پسر رو دیدم باید اعتراف کنم باعث افتخار منه که لینک خودم رو تو وبلاگ شما دیدم و واقعا شرمنده شدم چرا ندیدم که زودتر تشکر کنم. حالا میگم واقعا ممنونم و با اجازه شما منم لینک وبلاگ واقعا مفید و خوندنیه شما رو میذارم تو بلاگرول تک پسر. مرسی

 5. lifeb4death said

  -سلام! من تازه به وردپرس اومدم ! شما چرا انقدر میونه‌تون با وردپرس خوبه؟ به خاطر امکاناتش؟ یا دلیل خاصی داره؟من خودم خیلی اتفاقی اینجا رو پیدا کرده‌ام .اطالاعات خاصی نداشتم. من هم از وردپرس خوشم اومده.
  -من اگر وبلاگی به رونق وبلاگ شما داشتم وبلاگ‌های مذکر و مونث(!) رو از هم جدا نمی‌کردم. چراکه چه مرد چه زن راجع به یک حقیقت ثابت صحبت می‌کنند. گرچه دیدگاه‌های متفاوتی ممکن داشته باشند. درهم بودن این دیدگاه‌های مردانه و زنانه به حقیقت نزدیک‌تره. بر اساس نظر شما یعنی نوع نگاه به دنیا دسته‌بندی‌های ریزتری هم به وجود میاد. چراکه به غیر از جنسیت مسایلی مثل عقیده،مذهب،سطح تحصیلات،نوع حرفه و… در نوع دیدگاه دخیلند. من احساس نمی‌کنم این دسته‌بندی‌ها باعث تقویت بشه !

 6. بلاگر said

  سلام
  واااااای چقدر از این مقاله بدم می آید!
  به نظر من شما هیچی از خانم ها نمی دانید
  اگر دوست دارید با نگاه یک خانم به دنیا آشنا شوید اینها را بدانید بد نیست.
  من بدم می آید از اینکه از دیگران جدا شوم
  بدم میآداز اینکه مثل مریخیها بهم نگاه کنند ودریک ستون جدا قرار بگیرم
  بدم میاد ازاینکه کسی بخواد اینطوری و عملا مثل یک موجود ناشناخته آشکارا سعی کنه که کشفم کنه
  خیلییییییییییییییییییییییییی بدم میاد از این جملتون:»وبلاگهای خانم‌ها(دختران و زنان)»
  بدم میاد وقتی از کلمه تقویت استفاده میکنید چون من ضعیف نیستم که احتیاج به تقویت داشته باشم
  بدم میاد وقتی فکر میکنید اصل آقایان هستند و زنان مثل موجودات منقرض شده و فضائی عجیبه که وبلاگ بنویسند
  بدم میاد وقتی میگید «نگاه ویژه زنان به زندگی»یعنی چه ؟ نگاه به زندگی امری نسبی و سلیقه ای است معنی ویژه چیه ؟ چون با نگاه مردها متفاوته؟ اصل مردها هستند وهرچی متفاوت بود ویژه تلقی میشود؟ به چه دلیل ویژه؟ در مقایسه با چه چیزی ویژه؟در مقایسه با مردها ؟مگر معیار مردها هستند؟
  بدم میاد از این جمله:»اهميت زنان -برای همه بشريت-در اين مي‌باشد كه انها از زاويه‌ای متفاوت از مردان به جهان هستي نگاه مي‌كن»اهمیت زنان برای بشریت؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ نکند بشریت را چیزی جدای از زنان میدانید ؟ بشریت=زن+مرد
  در قسمت دوم همین جمله بازهم معیار مردان هستندنه؟
  بدم میاد ازاین ستون خانمهای وردپرس
  بدم میاد از اینکه یکی از موضوعاتتان در لیست موضوعاتتان زنان است……..
  بدم میاد… خیلی خیلی بدم میاد!

 7. mhmazidi said

  خانم بلاگر:
  خوشحالم كه اين پست من موجب شد تا با ديدگاههای شما اشنا شوم.اميدوارم در پستهاي اينده كه بازهم در مورد زنان خواهم نوشت با بقيه نظرات شما اشنا شوم.اميدوارم در انجا برايمان بگوييد از «خوش امدن هايتان»…

 8. فرهاد said

  سلام
  دکتر جان مواظب باش باعث نشی خانوما کودتا کنن!
  منم به روزم و منتظر « وزن انتقام چقدر است … »

 9. زهره said

  اه اینم کامنت دونیه شما دارید هر چی نوشتم پرید چون ایمیلمون نداده بودم ………..اگه فرصت کردم بر می گردم دوباره می نویسم ….همینقدر بگم که با قسمتی از حرفهای خانم بلاگر و قسمتی از حرفهای شما موافقم …..اما ….

 10. ماهی said

  کار جالبیه. اینکه ببینی زنها کجا نشستن و زندگی رو می بینن.نمیدونم مشکلی رو حل می کنه یا نه ولی راستشو بخواین گاهی که بدون پیش داوری واقعا نگاه یک مرد رو راجع به یک موضوع خاص می بینم اولی واکنشم خنده است. احتمالا شما هم زیاد خواهید خندید در این کشفیات.

 11. ماهی said

  و مرسی از بابت لینک وبلاگ.
  با اجازه من هم لینکتون رو اضافه می کنم.

 12. سلام
  من چه کنم با بعضی از عقایدت مزیدی عزیز. اصلا بعضیهاشون مثل این پست 180 درجه با نظرات من اختلاف داره. باور کن هیچ دشمنی هم در کار نیست فقط بعضیهاشون غیر قابل هضم میشن.

 13. سلام دوباره
  راستی این فید-لینک هائی که میذاری به عنوان یک اختراع به نامت ثبتش کردم و در اولین فرصت به عنوان یک بدآموزی در وبلاگشهر نقدش میکنم.

 14. سلام
  من با بعضی از نظرات بلاگر مخالفم
  وقتی آدم توی چشم میزنه که کار عجیب، خلاف قوانین و … انجام بده
  یعنی شما توی وبلاگ از این این کارها انجام می دید که می ترسید؟

  وقتی چیزی را می نویسید و به آن باور دارید پس مشکلی هم به وجود نخواهد آمد!

  من اگر می نویسم به خاطر این هست که می خوام وجود خودمو ثابت کنم/از گوشه ای نشستن و منزوی شدن خسته شدم

  باز هم از دکتر ممنونم

  (1 سوال/ دیشب برای نوشتن مطلب جدید وارد داشبوردم شدم
  ولی وقتی صفحه ایجاد متن جدید را باز کردم فقط قسمت کد نویسی آن قابل مشاهده بود
  این صفحه را با مرورگرهای دیگه هم باز کردم ولی مشکل هنوز وجود داره/کسی می تونه کمک کنه؟ دکتر مشکل چیه؟)

 15. moryabdi said

  در زلف چون کمندش ای مزیدی جان نپیچ… سر ها بریده بینی بی جرم و بی جنایت…
  😦
  بی خیال جمعیت نسوان شو مزیدی جان یه نمونشو دیدی که چی گفت… ازشون تعریف کنی فکر میکنن دنبال چیزی ازشون بد بگی ناراحت میشن پس بهتره ازشون چیزی نگی… از من گفتن بود…:)

 16. mhmazidi said

  اناهيتای عزيز:
  در مورد مشكل شما اطلاعي ندارم.دليل انهم ساده است.چون من هرگز برای نوشتن مطلب به داشبورد مراجعه نمي‌كنم.ويندوز لايو رايتر تمام نيازهای من را برطرف مي‌كند.به قول اون تبليغ تلويزيونی برای بخاری كه يك خرس قطبي را نشون مي‌داد: از وقتی اين بخاری اومده كي حوصله داره بره تو غار!!

 17. mhmazidi said

  اتفاقا من خيلي دوست دارم در مورد زنان مطلب بنويسم.حداقل فايده‌اش اينه كه با نظرات مخالفي مثل بلاگر عزيز اشنا مي‌شم.فقط دوست دارم ايشون بازهم در جمع ما بمونند-حتي به عنوان يك مخالف سرسخت.

 18. سلام دوباره
  مرسی دکتر دانلود کردم و با دردسر شروع به استفاده کردم
  تا اینجا که خیلی راضی هستم

  ممنون
  از تغییرات لینک ها هم عقب نشینی نکنید!
  شاد باشید

 19. بلاگر said

  سلام
  خانم دانشور عزیز آدم رو مجبور میکنند بازهم یک طومار درست کند از بدم میآید ها!
  ایشون نوشتند:
  وقتی آدم» توی چشم میزنه «که کار عجیب، خلاف قوانین و … انجام بده
  یعنی شما توی وبلاگ از این این کارها انجام می دید که «می ترسید»

  من بدم میاد کسی حرف توی دهنم بگذارد و ازاون بیشتر بدم میاد ازاینکه وقتی کسی متوجه منظورم نمیشود توضیح نخواهد.این را کجا گفتم یا معنی کدام حرفم جمله بالابود؟؟؟؟!!!گفتم آدم توی چشم میزند؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!کجا حرف از ترس زدم؟ برداشت شماست -هرچند نمیدانم از چه چیزی-محترم است اما حرف من نیست
  ***
  «»از تغییرات لینک ها هم عقب نشینی نکنید!»»بالاخره از زیرذره بین بردن این موجودات آزمایشگاهی!عقب نشینی میکنید! البته امیدوارم.

  ***
  «»فقط دوست دارم ايشون بازهم در جمع ما بمونند»» میمانم

 20. کامیار said

  منم با جدا کردن مخالفم، بیشتر نظرم روی اینه که به خانمها در همون بلاگرول های خودمون و با حضور آقایون اهمیت بدیم.

 21. mamamahmoud said

  آقای مزیدی من تازه این مطلب شما رو دیدم. فکر کنم چون توی جامعه ما همه چی به اینکه زن باشی و همیشه زنها از مردها جدا بودن برمیگرده، دید منفی ایجاد کرده ولی به نوع خودش بنظر من هم تجربه ای هست بقول شما یک کامیونیتی برای خانمها میتونه باشه. بهرصورت هرچیزی تا جائی که به کسی ضرری نرسونه امتحانش خوبه. موفق باشید.

 22. […] محبوب خانمهای ورد پرسی […]

 23. antiutopia said

  Bravo

 24. emad20 said

  با سلام
  وبلاگ خوبی دارید….
  خوشحال می شوم ازوبلاگ من بازدیدکنید…

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: