وردپرس به مثابه يك تفكر

چرا نويسنده وبلاگ «مزيدی WEB 2.0» اينقدر در مورد وردپرس مي‌نويسد و سنگ انها را به سينه مي‌زند؟ آيا ديوانه است؟ عاشق است؟ جوگير شده؟ نكند دنبال شهرت است و مي‌خواهد بگويد من هم وجود دارم؟ چرا اينقدر به سرويسهای ايراني گير مي‌دهد.بنظر شما از تيم اصلي وردپرس پول دريافت نمي‌كند؟ اصلا از كجا معلوم؛ شايد ماموريت دارد مخفيانه، يك سايت غربي را در ايران ترويج كند و از طرف ديگر موج تخريب سرويسهای وطنی را راه بياندازد؟ شايد همه اينها به بي‌سواديش مربوط است.

برای من  دفاع از وردپرس( و امثالهم) در حقيقت دفاع از تفكری است كه وردپرس به ان پايبند است و تا وقتي كه از تفكر خود منحرف نشود از ان حمايت خواهم كرد.همچنين دفاع از وردپرس، دفاع از مدل تجارتی است كه شركت صاحب ان جهت پول در آوردن برگزيده است.كمي به عقب برگرديم. در سال 2003 آقای Matt Mullenweg به همراه دوستش mike little يك ابزار مديريت محتوی توليد كردند.انها اسم اين ابزار را وردپرس گذاشتند و به صورت اپن‌سورس ان را منتشر كردند.وردپرس در وب و به صورت رايگان برای استفاده همگانی قرار گرفت.بعلت اپن‌سورس بودن ديگران مي‌توانستد به راحتی كدهای وردپرس را ويرايش كنند، اجزایی به ان اضافه كنند يا از ان كم كنند.به مرور زمان وردپرس به عنوان يك CMS بسيار محبوب شد.اين بسته تنها امكان داشت كه برای يك وبلاگ استفاده شود.پس از آن بود كه تيم وردپرس نسخه WordPress MU (wordpress multi user را ارائه كرد.اكنون به راحتی مي‌شد با نصب اين ابزار شما در يك آدرس، بينهايت وبلاگ ايجاد كنيد.تيم وردپرس از همين نسخه خود استفاده كرد و يك سرويس رايگان بر اساس ان ايجاد كرد: wordpress.com . آنها در كنار وردپرس فعاليتهای خود را در قالب يك شركت به نام automattic جمع‌بندی كردند.با توليد ابزارهای رايگان و اپن‌سورس ديگر مثل akismet(يكي از بهترين ابزارهای آنتی‌اسپم برای وبلاگها) يا bbpress( يك ابزار ساده و سبك برای فرومها) توانستند كار خود را تكميل كنند.

اما يكي از زيباترين اقدامات اين گروه جوان و بسيار با استعداد، اين بود كه توانستند با پايبندی به اصول جنبش اپن‌سورس، از اين بازار شروع به كسب درآمد كنند.آنها سرويس بسيار خوب و رايگان خود را با امكانات فراوان در آدرس wordpress.com ايجاد كردند.اين سرويس با وجود داشتن امكانات فوق‌العاده، رايگان هم مي‌باشد.اما اگر كسي دوست داشته باشد كه امكاناتی بيش از معمول داشته باشد مي‌تواند با پرداخت هزينه‌ای اندك، وبلاگ خود را مجهزتر كند.همچنين وبلاگهایی كه در روز ترافيك بسيار سنگيني دارند مي‌توانند از امكانات ويژه‌تری استفاده كنند.همه اينها نشان مي‌دهد كه نسل جديد وب ديگر نمي‌تواند به درآمد مستقيم بيانديشد. گوگل را تصور كنيد: تجارت اصلي گوگل از طريق آگهی‌های نوشتاری ان ( google adsense) مي‌باشد.گوگل برای تقويت اين تجارت بسياری از امكانات جانبي را رايگان در اختيار كاربران خود مي‌گذارد.مثلا سرويس وبلاگ‌نويسی ان :بلاگر . حتي اجازه مي‌دهد كه وبلاگ‌نويسان در وبلاگشان از طريق گوگل‌-ادسنس درآمد كسب كنند.اما فراموش نكنيم كه اينجا نيز گوگل به طريق غيرمستقيم موجب تقويت تجارت خود مي‌شود. جالب است كه گوگل از همان مدل وردپرس( و بقيه سرويسهای وب 2.0 ) استفاده مي‌كند: احتمالا شنيده‌ايد كه به‌تازگی كاربران جيميل علاوه بر خدمات رايگان، مي‌توانند با پرداخت هزينه‌ای اندك از امكانات بيشتر بهره‌مند شوند.

دفاع از وردپرس دفاع از يك شيوه انديشه است نه دفاع از شخص يا شركت.به همين ترتيب انتقادات فراوان من از سرويسهای وطنی تنها معطوف به امكانات سخت‌افزاری يا نرم‌افزاری آنها نيست.هيچ‌كس توقع ندارد كه سرويسهای ما با شركتهای جهانی مثل گوگل برابری كنند.ما حتي به امكاناتی در حد يك دهم نيز قانعيم.اما چيزی كه تاكنون آن را با انرژی بسيار نقد كرده‌ام – و بازهم نقد خواهم كرد- تفكری است كه سرويسهای ما بر آن بنا شده‌اند.تا روزی كه اين تفكر متناسب با وب جديد نباشد، مورد نقد قرار خواهد گرفت. نگران اين نيز نيستم كه انواع تهمتها و اتهامها و افتراها را به جان بخرم.در وب سعي نكنيم با تحريك احساسات ناسيوناليستي( وطن‌پرستانه) بر روی نواقص خود سرپوش بگذاريم. هرگاه سرويسهای وطنی شروع به تغيير نگرش خود به وب جديد كردند، از همان لحظه از حمايت پرشور همه ما برخوردار خواهند بود.به اميد آن روز.

اين پست را تقديم مي‌كنم به كاتالاكسي عزيز. از انجایی كه رشته ايشان اقتصاد است با گرايش تجارت الكترونيك، اميدوارم پيش‌قدم شده و با نوشته‌هایی زيبا و پرشور- به سبك هميشگي خود – نوع نگاه ما به مدلهای تجاری وب را بهبود بخشند.

پ.ن: تقليد از گوگل نه! بايد الگويي تجاری، متناسب با شرايط خود ايجاد كنيم.

Advertisements

8 دیدگاه »

 1. bizbloger said

  حتي سيستم عاملهاي وردپرسي هم شبيه اين هستند! آنها با جمع آوري اطلاعاتي درباره ذائقه عمومي و نيازهاي اينده اين اطلاعات را به شركتهايي كه به ايده پردازي درباره اينده مي پردازند يا تكنولوژي هاي آينده را طراحي و ايجاد مي كنند ، ميفروشند!

 2. alhosseini said

  آقای مزیدی شما خیلی لطف دارید. اما من قصد کار کردن در این حوزه را ندارم. به دلیل اینکه احتمالا هرآنچه من در این رشته تجارت الکترونیک آموخته ام شما بهتر از من بلد هستید. در این رشته واقعا چیزی به ما یاد ندادند و هرچه هم یادگرفتیم، خودمان یاد گرفتیم و از آنجایی که مدلهای تجاری چندام مورد علاقه من نبوده اند، بنابراین دنبالش نرفته ام و تنها در حد چیزهای اندک و کم محتوایی که در سر کلاس به ما آموزش داده شده، می توانم بنویسم که در آن حد هر کسی می تواند بهتر از من بنویسد.
  در ضمن آقای مزیدی عزیز، از کجا اطمینان دارید که مدل تجاری گوگل متناسب با شرایط ما نیست؟ و از کجا مطمئنیم که شرایط ما آنقدر متفاوت است که آن مدل ها در کشور ما جواب نمی دهد؟ من به شخصه معتقدم که این گونه مدل ها صرفا کافی است به خوبی در کشور ما پیاده شوند، آنوقت می بینیم چه جواب های درخشانی خواهیم گرفت( البته امیدوارم) هر چند که تدوین مدل هایی متناسب با شرایط خود را نفی نمی کنم و به این هم معتقدم که می توان مدل های بسیار ذیقیمت و پاسخگویی در این جهت طراحی نمود، اما بعد از توجه کامل و پیاده سازی مدلهای امتحان شده.
  به هر حال از لطف و عنایت نظر شما شرمنده شدم.

 3. محمد said

  جناب مزیدی سلام وخسته نباشید…
  من از طریق فید مدتی هست که با نوشته های شما همراهم و هر دفعه که از ورد پرس می نویسین و خودم هم می بینم وبلاگتون رو وسوسه می شم که جامو عوض کنم و این بلاگفای پر دردسر رو بندازم دور…کاش از اول اطلاعات داشتم و با ورد پرس شروع می کردم…جدا از تبلیغات شما، ورد پرس رو داریم می بینیم و می تونیم مقایسه کنیم دیگه ….آنچه عیان است چه حاجت به بیان است.
  بهرحال همه جوره خسته نباشین و همیشه هم موفق باشین با این اطلاعات مفیدی که به ملت ارائه می دین.ممنون…

 4. Mohammad said

  بله وردپرس خوب چیزی است. اما میلیون ها آدم در سراسر دنیا هستند که اصلا نمیدانند وبلاگ چیست؟ یا وردپرس چیست؟ وردپرس خوب است اما دغدغه نیست…

 5. gozarzaman said

  اینم اضافه میکردی .شاید بعضی بگن تروریستی از حامیان بن لادن ؟راستی نکنه شما از طریق همین سایت حملات 11 سپتامبر رو ساپورت کردی؟

 6. lachin said

  مطالبت فوق العاده بود خسته نباشيد

 7. بسم الله الرحمن الرحیم

  از اینکه به تعریف و تمجید و تبلیغ و… درباره وردپرس می‌پردازید و آن را به سایرین معرفی و پیشنهاد می‌کنید، من هم خوشحالم و درحد بضاعتم با شما همراه هستم. امکانات و سرویس‌های وردپرس (و امثالهم)، و بخصوص نحوه‌ی تفکری که بر آنها حاکم است، جای حمایت هم دارد و هیچکس نمی‌تواند منکر آن شود. تمام مطالب شما در حمایت از وردپرس و حتی تضعیف بسیاری از سرویس‌های وطنی، برای من موجب خوشحالی است، چرا که برای یک وب‌نویس همه‌ی سرمایه‌اش اصلاعاتی است که تولید کرده است و باید آنرا در درست امانتداری امین و فهیم و مطمئن بگذارد. که متاسفانه سرویس‌ها وطنی به‌نظر امانتدار خوبی نمی‌آیند. نمونه‌اش هم همین پرشین‌بلاگ و اتفاقات اخیر آن (۲۴/مرداد/۱۳۸۶).

  اما انصافاً در بعضی مواقع و مطالب، لحن عجیبی دارید. لحنی که حتی فکر می‌کنم شاید وردپرس غیر از ارائه سرویس خوب و مطمئنش، منافع دیگر شما را نیز تامین می‌کند! لحنی که گهگاه به تحمیل عقیده هم شبیه است.
  (این برداشت‌های شخصی خودم از وب، سریس‌های وب‌نویسی و برخی از مطالب شماست). متشکرم

 8. آريا said

  من هم از طرفداران ورد پرس هستم و البته از نوع فارسي پرس ، حتي يه زماني هم وبلاگ رايگان با ورد پرس ارايه مي دادم حيف كه ديگه نمي تونم و وقتش رو ندارم
  http://www.alphabeta.ir
  http://www.asgboys.org

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: