اچ بی

اپديت: رسما از تمام طرفداران وبلاگ زهرا اچ بی عذرخواهی مي‌كنم اگر كلامی ناشايست در اين نوشته آمده است.در صورتی كه نويسنده آن وبلاگ محترم دستور فرمايند اين پست برای احترام به ايشان و خوانندگاننشان حذف خواهد شد.

چند روز اخیر اتفاق جالبی توجه من را به خودش جلب كرد.وبلاگی وجود دارد به اسم زهرا اچ بی .نويسنده اين وبلاگ -زهرا خانم – مهندس كامپيوتر است.در وبلاگش كمتر در مورد مسايل تكنيكي مي‌نويسد و بيشتر از اتفاقات  روزانه مطلب تهيه مي‌كند.مدت زمان زيادی است كه از طريق فيد اشتراكی فواد عزيز ،  تعداد زيادی از وبلاگهای فارسي را هر روز مي‌خوانم و پيگيری مي‌كنم.وبلاگ زهرا نيز يكي از آنها است.تصور مي‌كردم اين نيز يك وبلاگ معمولی مثل ساير وبلاگها باشد.چون نويسنده آن مطلب جنجالی خاصي را انتخاب نمي‌كند.عمده نوشته‌ها نثری ساده و صميمي دارند.اما بنظر مي‌ايد من اشتباه مي‌كردم!!

چند وقت قبل در قسمت آمار وبلاگم مراجعات زيادی از وبلاگ ايشان ديدم.يك مطلب را ايشان در لينكدونی وبلاگشان گذاشته بود و من تصور كردم احتمالا فردا مراجعان به صفر خواهد رسيد.اما اينجور نشد!! روزهای آينده نيز اين ترافيك از وبلاگ ايشان به سمت وبلاگ من جاری بود.شايد تعجب كنيد كه بگويم هنوز هم هر روز مقدار قابل توجهي مراجعه از وبلاگ ايشان دارم.اين موضوع يك نتيجه‌گيری اخلاقی ساده دارد!!

برای ايجاد ترافيك به سمت وبلاگتان، هميشه لازم نيست كه وبلاگ‌نويسان خيلي خيلي مشهور به شما لينك بدهند.گاه وبلاگهایی در يك پله پايين‌تر نيز مي‌توانند ترافيك بسيار قابل توجهي را به سمت شما سرازير كنند.

البته اين نتيجه‌گيری اخلاقی بر اين اصل استوار است كه وبلاگ زهرا اچ بی در اين دسته قرار مي‌گيرد!! شايد من اشتباه مي‌كنم و وبلاگ ايشان در رده «خيلي خيلي مشهور» باشد؟ اما تصور من اين است كه اين وبلاگ چندان  مشهور و جنجالی نيست.اما خواننده ثابت و وفادار خاص خود را دارد كه به انتخابهای نويسنده آن وبلاگ اعتماد مي‌كند و برای آن احترام قايل  است.

با وجود احترامی زيادی كه برای سايت بالاترين قايلم، اما ترافيكهایی كه از وبلاگهایی مثل زهرا اچ بی به سمت وبلاگ من  جاری مي‌شود بنظرم ارزش بيشتری -لااقل در طولانی مدت- دارد.علت؟  احتمال بسيار بيشتری دارد كه اين گروه، خواننده دائمی وبلاگ شما شوند تا خواننده‌هایی كه از سمت بالاترين به وبلاگ شما مي‌ايند(حدس مي‌زنم افزايش اخير خوانندگان اين وبلاگ مقدار زيادی مديون زهرا خانم باشد.)

نتيجه‌گيری اخلاقی مهمتر: برای اين ترافيك‌ها ارزش زيادی قايل شويد.در اين فرصتهاست كه مي‌توانيد خوانندگان ثابت خود را افزايش دهيد.به شهرت انچنانی وبلاگ نيازی نيست تنها كافی است يك وبلاگ خوب، به يكي از مطالب شما لينك دهد.

نكته درخواستي: حالا بعد از خواندن اين مطلب نرين زهرا خانومو كچلش كنين كه بيا ما رو لينك كن!!

نكته بديهي: فكر كنم لازم به گفتن نباشه كه هدف از نوشتن اين پست علاوه بر توضيح در مورد شيوه‌های جذب مخاطب برای وبلاگ؛ يك تشكر رسمي از نويسنده وبلاگ زهرا اچ بي باشد.متشكرم از محبت شما.

بي‌مزه: وبلاگ ايشان نيز وردپرسی است.

Advertisements

24 دیدگاه »

 1. میلاد said

  سلام دکتر . اول در مورد اینکه من هر سایت یا وبلاگی را که ببینم توش از آمار و اینای خودش حرف زده باشه یکمی یه جوری میشم . حتی اگر در حد یک کلمه باشه . کلا من من کردن. مثلا من تو وبلاگم میانگین روزی 2400-4000 بازدید دارم اما هیج بار حاضر نشدم که بیام بگم . اولا چون عددی نیست . دوما با این حرفم خیلی از بازدیدکنندگانم رو از دست می دهم.
  دوم اینکه:
  وبلاگی که شما در این پست نام بردید من از خیلی وقت پیش شاید 2-3 سالی میشه که آشنا هستم و اتفاقا جزو وبلاگهای مشهور هم هست. همیشه که نباید ویلاگی در مورد IT بنویسه و بهش بگیم معروف !!
  یک چیز دیگه ، کلا مدل کاریتون عوض شده؟؟ دچار تحول شده اید؟ میخواهید برای تخصص بخوانید؟ احساس یک تغییر رو در شما می بینم . خصوصا در بیانتون و احساسات و … . . شاید هم قراره کم کم شیرینی بدید و شولولولو !!
  کامنت خیلی طولانی شد. پست های وبلاگم تا حالا اینقدر طولانی نبوده . اما چون شما رو دوست دارم و مطالبتون رو دنبال می کنم دوست داشتم حرف هام رو رک و راست بهتون بزنم.
  مخلصیم

 2. چی می‌گی این وبلاگ زهرا اج بی یکی از معدود وبلاگای ایرانیه که جزو هات بلاگای بلاگرولینگه!

 3. maryam said

  سلام.اتفاقا همین اتفاق هم یه بار برای من افتاد.حالا وبلاگ شما که کلا خواننده زیاد داره من کف کرده بودم وب لاگ گمنام من ییهو چرا این همه آمارش رفته بالا و البته اولین باری که با ورد پرس آشنا شدم از طریق همین وبلاگ بود….در ضمن فکر می کنم وب لاگش خیلی مشهور باشه.

 4. یادش بخیر، وبلاگ زهرا خانوم رو خیلی وقت پیشا میخوندم، توی دوره ی پرستود.کام و احسانیکس و خرمگس و خیلی های دیگه خیلی دلم تنگیده واسشون.
  خوشحالم که به راه راست هدایت شده و وردپرس نصب کرده.

 5. merikhi said

  بله همونطور که بقیه هم گفتند زهرا از قدیمی های هم نسل منه (اینو می گن تبلیغ)

 6. bardia67m said

  بله کاملاً اشتباه کردی و zahra-hb در همون رده خیلی مشهوره به قول شما و جز قدیمی ترین وبلاگ نویسان. قبلاً که به با وبلاگتون آشنا شدم خوشم اومد و فید اش رو اَد کردم. ولی کم کم نمی دونم چرا داره بدم می آد و یه حس بدی پیدا کردم. داری به اون آدم هایی نزدیک می شی که لج آدم رو در می آرن. امیدوارم ناراحت نشی. چون این فقط نظر شخصی من هست.
  یه نکته کلی دیگه: تعصب زیاد از حد روی هر چیز یکی از اون دسته کار هاست که لج منو در می آره! حالا می خواد وردپرس باشه یا هر چیز دیگه.
  نمی دونم وردپرس (و کلاً اُپن سورس) چه خاصیتی داره که این جور آدم ها رو جذب می کنه! اکثر وبلاگ های وردپرس رو که می خونم همین طور هستن کلی از مطالب وبلاگشون رو اختصاص دادن به «وردپرس» بابا به خدا این یه برنامه مدیریت محتوای وبلاگه همین! این قدرا هم اهمیت نداره به خدا. بعضی ها که شورشو در آوردن کم مونده به غیر وردپرسی فحش بدن این مریضی یه جوری به خیلی ها ثرایت کرده! خودم هم کاربر وردپرس (و خیلی برنامه های آزاد دیگه) هستم خیلی هم دوستش(ون) دارم ولی اصلاً این شکلی نیستم.

 7. آقای دکتر دیر اومدی این وبلاگ بخاصر نثر روان و آلایش بسیار علاقه مند دارد و بسیار قدیمی.

 8. مرتضی عارف said

  نه وبلاگ ایشون بین برو بچ بلاگفا – همونایی که ما ها قبلن توشون بودیم- خیلی مشهوره! شما اشتباه میکردید.

  در ضمن دکتر برخی به دلایلی مشهور مین، برخی به دلایلی دیگر! توضیح لازم نیست؛ هست؟

 9. اله سار said

  خوب منم اومدم تاکید کنم که وبلاگ زهرا جزو همون دسته خیلی مشهور قرار می گیره :دی!
  زهرا جزو اولین نسلهای وبلاگ نویسی فارسی ه! و از همون اول هم توی کارش استمرار داشته و بسیار زیبا می نویسه.

 10. محمد said

  جالبه!
  من خیلی وقت پیشا پیداش کرده بودم و مدتی هم مشتری‌اش شده بودم اما چون وبلاگ نداشتم و وبگردی هم تفننی بود دیگه فراموشش کردم
  ممنون بابت یادآوری!

 11. man said

  چطور به خودت اجازه دادی به به یکی از وبلاگهای اول تاریخ وبلاگ نویسی بگی یک پله پایین تر :
  گاه وبلاگهایی در يك پله پايين‌تر نيز مي‌توانند ترافيك بسيار قابل توجهي را به سمت شما سرازير كنند. :))))))))))))))))))

  اون زمانی که زهرا با زیتون و گرگ بیابون و … کل کل وبلاگ نویسی داشتن شما هنوز اینترنت هم استفاده نمی کردی.

 12. man said

  گاه وبلاگهایی در يك پله پايين‌تر نيز مي‌توانند ترافيك بسيار قابل توجهي را به سمت شما سرازير كنند. :))))))))))))))))))
  یه سر به بلاگرولینگ بزن ببین چند نفر لینکش کردن . زیاد جو نگیردت.

  http://www.blogrolling.com/search_linked.phtml?q=http%3A%2F%2Fzahra-hb.com

  http://www.blogrolling.com/search_linked.phtml?q=http%3A%2F%2Fmhmazidi.wordpress.com

 13. وبلاگ زهرا اچ-بی را از سال 82 میشناسم. اون موقع از مووبل تایپ استفاده میکرد.

 14. اینجا رو ببینید:
  http://web.archive.org/web/*/http://www.zahra-hb.com/

 15. تا این لحظه، شاید بیشتر از پنج مرتبه به وبلاگ ایشان نرفته‌ام. چونکه مطالب‌شون علیرغم لحن ساده وصمیمی که داره، به نظر من طولانیه. اما توی این مدت دوسالی که وبلاگ می‌نویسم، و با بچه‌های وبلاگ‌نویس کمی آشنا هستم، لینک وبلاگ ایشان رو توی وبلاگ خیلی‌ها دیده‌ام.
  با نظر میلاد موافقم. جناب مزیدی، اگر کسی قصد داشته باشه آگهی بگیره، خب آمار وبلاگ تا حدودی مهم میشه. در غیراینصورت، به نظر من چیزی که اصلاً مهم نیست، آمار وبلاگه. چونکه فکر می‌کنم وقتی واژه‌های بکار برده شده یک وبلاگ زیاد میشن، آمار اون وبلاگ توسط متورهای جستجو بالا میره.

 16. روی آمار خیلی حرف هست! حتی روبو هم چیزایی گفته.
  اوایل برای من آمار خیلی مهم بود اما الآن نیست. یکی دو پارامتر بسیار مهم و تاثیر گذار در آمار اینا هستند:
  1- نویسنده های زن بازدید کننده های بیشتری دارند
  2- زنانه نویسی یا به قول دوستان روزمرگی و مطالب مطرح در تاکسیها
  اتفاقا زهرا هم قبلا زیاد از خاطرات تو تاکسی و مترو مینوشت ولی ظاهرا الآن کمتر مینویسه
  در کتاب «روانشناسی اینترنت» هم که چند روز پیش میخوندم و قسمتهایی از اون رو در وبلاگم نوشتم در اینمورد چیزای خوبی نوشته که توصیه میکنم بخونید
  من خودم شخصا بیشتر مطالب وبلاگنویسهای زن رو میخونم به این خاطر که ببینم برای اونا چه چیزایی مهمه؟ و آیا اصولا مطلب دندون گیری تو مطالبشون پیدا میشه یا نه؟ که اغلب هم پیدا نمیشه مگر تو وبلاگهای خانومهایی که استاد دانشگاه هستند.

 17. من یادمه یه زمانی ، تصور نمی‌کردم وبلاگم به اندازه وبلاگ زهرا مخاطب پیدا کنه. یکی از نخستین وبلاگایی بود که دنبالش می‌کردم/

 18. کیارش said

  عجب دنیاییه! بلاگری که هنوز عمر وبلاگش یه سال نشده به وبلاگی که از سال 2003 مینویسه و جزو کهن ترین وبلاگهای ایرانیه میگه وبلاگ سطح پایین!
  اینا نشونه اینه که بسیاری وبلاگ نویسان IT، که داعیه تلاش برای وبلاگنویسی و گسترش وب2 در ایران دارند، حتی اندکی با تاریخچه وبلاگنویسی ایران آشنا نیستند و در عین حال خود رو سردمدار وبلاگنویسی ایران میدونند که باید چپ و راست به ملت دستور بدن آقا بیاین وردپرس،توییتر، فیس بوک!

  من چند وقته وبلاگتون رو میخونم اما دیگه داره کم کم ازش دلزده میشم. حرفاتون گاهی ناپخته هستند. به مسائل کوچک گیر میدین تا تحلیل های بیهوده از اونا حاصل کنید.

  یه نکته دیگه این خانم فارغ التحصیل شریفه و در سازمانی معتبر مشغول بکاره.

 19. شیدا said

  از من اگر می‌پرسی وبلاگش مشهوره آن هم خیلی زیاد

  ولی من نمی‌خوانم وبلاگش را

 20. mhmazidi said

  كيارش جان:كاملا حق با شماست. حرفهای من خيلي مواقع ناپخته و همراه با تحليلهای بيهوده است. از اين كه شما وساير دوستان را رنجاندم عميقا متاسفم.
  man عزيز: قبول دارم.شرمنده‌ام يه لحظه جوگير شدم. شما به بزرگواری خود ببخشيد.
  خسروبيگي عزيز: من كمي با ديدگاه شما متفاوت فكر مي‌كنم.اساسا جنس نوشته‌های زنان لازم نيست همانند مردان باشد.نگاه مردان بيشتر -البته مي‌دان كمي كليشه‌ای است!!- اما بيشتر عقلانی و متوجه كليات است…اما نوع نگرش زنان همراه با حس درونی آنها و همچنين نگاهی ريزبينانه است. بنظرم اين دو نگاه هيچ‌كدام برتری بر ديگری ندارد بلكه به نوعي مكمل هم هستند.

 21. bizbloger said

  دكتر جان! بذار يه بار هم من بگم كه خوب جا بيفته!
  وبلاگ زهرا نسل اوليه! از روي اين جمله يه دفتر 100 برگ جريمه بنويس!
  لينك فواد رو درست كن! يه اشكالي داره انگار! كنجكاوم ببينم چيه!

 22. man said

  شما خودت بزرگواری و تو سبک خودت سروری 🙂 ما هم یه لحظه غیرتی شدیم دیدیم دارن به یه ضعیفه وبلاگستان حرف ناروا میگن و بدون توجه به این که او تو یه راسته دیگه است ولی خوانندگان شما و این وبلاگ گروههای تقریبا متمایزی هستند.

 23. زهرا said

  سلام جناب مزیدی
  من اصلا توی این نوشته توهینی ندیدم.
  تازه احساس کردم کلی هم بنده رو شرمنده کردید. همین طور کامنت گذاران که حتی اغراق هم کرده اند:-)
  من این چند روزه مسافرت بودم و تازه الان این مطلب رو دیدم. سعی می کنم از شما یاد بگیرم و کمی هم در مورد IT بنویسم.
  باز هم از شما و تک تک کامنت گذاران این مطلب صمیمانه تشکرد می کنم.
  موفق باشید

 24. سارا_زرندی said

  بد نبود خوب بود ولی بد نبود

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: