وب ‌سايت‌ های ايرانی

اميدوارم اين نقد دلسوزانه من دوباره ايجاد سوء تفاهم نكند و سيل نوشته‌هایی چون « تو كه سوادشو نداری بهتره اظهار نظری نكني» را برايم به ارمغان نداشته باشد!!( آرزو بر جوانان عيب نيست!)

از ميزان علاقه من به پديده‌های «اوپن سورس» باخبريد. اوپن سورس تنها به لينوكس،فايرفاكس و وردپرس محدود نيست.تقريبا در هر زمينه‌ای مي‌توان ردپايي از اوپن سورس را ديد.يكي از اين زمينه‌ها- كه موضوع بحث در اين نوشته است- ابزارهای مديريت محتوی (بخصوص برای وب سايتها) مي‌باشد.طبعا در اين حيطه گزينه‌های متعددی وجود دارد كه بعضي از آنها اوپن سورس هستند و معروف‌تر و محبوب‌تر. در مطالبي كه در اين مدت در اينترنت خوانده‌ام سه نام را بيشتر شنيده‌ام: 1- جوملا  2- مامبو  3- دروپال . طبعا سعي كرده‌ام ردپای اين سه را در وب‌سايتهای فارسي دنبال كنم. متاسفانه تبليغاتی كه شايسته اين سه باشد هنوز در فضای اينترنت فارسي كافی نيست – يا لااقل در بين وبلاگ‌نويسان آی‌تی .

به همين دليل از همين‌جا به تمام عزيزانی كه سايتي ايراني مي‌شناسند كه با نيروی اين سه فعاليت دارد؛ عرض مي‌كنم كه حاضرم در اين وبلاگ به معرفی سايتهای ايشان بپردازم. چيزی كه بيش از معرفی صرف ارزش دارد ارتقا توانای‍ی‌ها و امكانات اين قبيل سايتهاست.من تاكنون با چند نمونه محدود، برخورد داشته‌ام.بعنوان يك كاربر اينترنتی علاقه‌مند – و نه يك شخص آگاه به مسايل تكنيكي نكاتی را در اين قبيل سايتها ديده‌ام كه ترجيح مي‌دهم تغيير پيدا كنند.

برای شروع: از طريق كامنتهای اين وبلاگ با سايتي اشنا شدم به اسم  پرانتز باز . نويسنده اصلي سايت به نظر مي‌ايد دوست عزيزی به نام «علی زالی» باشد.اول از همه از ايشان عذرخواهی مي‌كنم كه سايت ايشان را بعنوان يك نمونه و مثال برای  اين نوشته در نظر گرفتم.حالا نكاتی را كه بعنوان يك كاربر اين سايت و سايتهای مشابه دوست دارم در آن لحاظ شود اعلام مي‌كنم.تاكيد مجدد مي‌كنم كه من صرفا يك كاربر علاقه‌مند بدون آگاهی به مسايل تكنيكي هستم؛ نه يك كارشناس آی‌تی:

1- اولين چيزی كه بنظرم مهم است جواب دادن به اين سوال است: آيا كاری كه مي‌خواهم با سايت انجام دهم مي‌شود در قالب يك وبلاگ ارائه شود؟ اين مهمترين قسمت كار است.نه من كه بسياری از كاربران اينترنتی ارتباط با وبلاگها برايشان بسيار ارحت‌تر و در نتيجه جذاب‌تر است.پس از قالب وب‌سايت استفاده نكنيم مگر ان‌كه واقعا امكان ارائه مطالب در قالب وبلاگ نباشد.

2- محصولاتی مثل مامبو، جوملا و دروپال اوپن سورس هستند.وقتي شما از يك محصول اوپن سورس استفاده مي‌كنيد بايد روحيه و تفكر اوپن سورس را در خود و سايت خود تزريق كنيد. در نتيجه ارائه محتوياتي كه تجاری باشند به همراه فايلهای كرك‌شده آنها با روحيه اوپن سورس در تضاد كامل است.اگر مي‌خواهيد محصول تجاری ارائه كنيد به ليسانس‌های آنها احترام بگذاريد. اگر هم مي‌خواهيد محصول رايگان ارائه دهيد آنقدر نمونه‌های اوپن سورس و رايگان فراوان در وب هست كه تا پايان عمرتان وقت برای معرفي انها كم مي‌اوريد.اگر دسترسي به اين منابع نداريد اعلام كنيد.وبلاگ‌نويسان به منابع بسيار غني از اين موارد دسترسي دارند.آنها حتما خوشحال مي‌شوند در اين راه به شما كمك كنند.

3- سعي نكنيد سايت خود را با چيزهای اضافي و زايد پركنيد.شايد افراد ظاهربين تصور كنند كه سايت پر محتوایی داريد.اما كسي كه اندك آشنايي با اين مقولات داشته باشد متوجه مي‌شود كه مي‌خواهيد كمبود مطلب را بپوشانيد. در ابتدای كار سعي كنيد سايت خود را كاملا ساده، پاكيزه، و با حداقل امكانات راه‌اندازی كنيد. به مرور زمان محتويات جدي را به ان اضافه كنيد.اما بازهم فراموش نكنيد كه يك سايت خوب سايتي نيست كه در ان «از جون مرغ تا شيرآدميزاد» درهم وبرهم باشد.سايتي خوب است كه تنها چيزهای مفيد را كاملا پاكيزه و ساده در دسترس  كاربران خود قرار دهد.

4- برای چشمان بيننده خود ارزش قايل شويد.از ارائه محتوی به رنگهای آزاردهنده، مطالب متحرك ، تبليغات آزاردهنده و بخصوص فلشهای متحرك بشدت اجتناب كنيد.

5- برای آدرس URL خود و همچنين ادرس فيد خود بينهايت ارزش قايل شويد.بينهايت! مثلا من شخصا يك معتاد فيد هستم. به هيچ‌ وجه نمي‌توانم با سايت يا وبلاگی كه فيد مناسب توليد نمي‌كند ارتباط برقرار كنم حتي اگر برترين سايت اينترنت باشد.

6- در مورد آمارها: ببينيد آمار دو كاربرد دارد.از طرفی بيانگر وضعيت محبوبيت سايت است كه به admin سايت كمك مي‌كند تا موفقيت سايت خود را برآورد كند و آن را متناسب با نظر كاربران ارتقا دهد. و از طرف ديگر-بعنوان يك شاخص جنبي- معرف محبوبيت سايت و به نوعی تبليغات برای آن سايت است. در مورد نحوه نمايش آمار و ميزان آن بسيار بسيار محتاط باشيد. متاسفانه سرويسهای آمارگير وطنی نمي‌دانم چه مشكلی دارند كه به نمايش كمتر از 1 ميليون قانع نيستند!! به ارزش و اعتبار سايت خود چوب حراج نزنيد. هميشه از يك كانتر معتبر استفاده كنيد(پيشنهاد من گوگل آناليتيك  است.) . آمارهای گوگل آناليتيك وحي منزل نيست اما اگر آمار 100 نفر را نشان داد مي‌توانيد با خيال راحت به ان آمار استناد كنيد.اگر هم روزی يك ميليون را نشان داد ديگر حتي بدبين‌ترين افراد و خورده‌گيرترين‌ها نيز نمي‌توانند در ان امار ايجاد شك كنند.

نظرات شما برای بهبود سايتهای كشورمان چيست؟

Advertisements

13 دیدگاه »

 1. محمد said

  من مدتها با آمارگیر وبگذر کار کردم، در تنظیماتش می‌شه یک مقدار اولیه برای سیستم تعریف کرد یا اینکه هر وقت خواستید مقدار کل را عوض کنید!
  در واقع این امکان برای وقتی است که از شما کانترتان را عوض می‌کنید و می‌خواهید که آمار جدید در ادامه قبلی باشد، اما متاسفانه از این امکان بیشتر برای گول زدن استفاده می‌شود!

 2. محمد said

  ساعت کامنتدونی‌تان نیم ساعت عقبه!

 3. مهدی said

  اینها شدیدا به حمایت نیاز دارند.
  http://www.mambolearn.com که انصافا کارشون عالیه. با فارومی فوق‌العاده فعال و غنی. ممکن نیست بی جواب برگردید.
  لینک تشکر «مامبو» از تیم مامبولرن به خاطر بومی سازی مامبو http://source.mambo-foundation.org/content/view/82/34/
  جوملا هم در ایران توسط دو تا تیم توسعه داده میشه. «جومف»ا و «جوملا دات آی آر» که دومی بدجوری بازاری کرده جوملا رو!!
  joomfa.org
  joomla.ir

 4. amin said

  نگاهی هم به این سایت بنداز دکتر : http://codebaz.com
  از جومفا استفاده کرده و فکر کنم تلفیق دو یا سه سایت قدیمی دو مورد اوپن سورس و لینوکس باشه . مطالب ساده و تخصصی هم با رعایت موارد اخلاقی و قانونی قرار دادن
  دارای انجمن هست و آمارش هم انصافا واقعیه . من از روزای اول این سایتو دیدم.کار خوبی دارن می کنن.

 5. مهدی said

  سایت‌های زیادی با قدرت مامبو و جوملا کار میکنن به غیر از پرشین ژئو 😉
  معروفترین سایت جوملایی «ایرنا» خبرگزاری دولتی ایران است. البته با تغییرات.

  سایت های مهم دیگه:
  – سایت تبلیغاتی معروف ایستگاه (مامبو) http://www.istgah.com
  – سایت برج میلاد (جوملا؛ با عدم رعایت لایسنس) http://www.miladtowertehran.com
  – سایت برنامه نود (جوملا) این عادل خیلی بی سلیقه است http://90.irib.ir
  – باشگاه صبا باطری (مامبو) http://www.sababatteryclub.com
  – مرجع لينوكس ايران(مامبو) http://www.gnudownload.org
  – شرکت صنام الکترونيک (مامبو) http://www.sanamel.com
  – ولوآسیا! (جوملا) اینو حتما ببینید. ایران هم اومدت. تو گالری عکساش هست. http://www.veloasia.ch

  و صدها سایت دیگر…
  http://www.mambolearn.com/forum/index.php/board,19.0.html

 6. mhmazidi said

  @ مهدی و امين: سايتهایی كه اشاره كرديد را مدتي است كه مي‌شناسم و دنبال مي‌كنم.اما اينها سايتهای مرجع و آموزشي برای جوملا و مامبو هستند.در صورتي كه من در اينجا تاكيدم بيشتر بر روی سايتهایی است كه از اين نر‌م افزارها در سايت خود استفاده كرده باشند.متاسفانه در ان چند سايت مرجع ليستي كه اين قبيل سايتها را معرفي كرده باشد نديدم.
  لطفا سايتهایی مثل همين پرانتز باز يا dn4all و… را معرفي كنيد.

 7. amin said

  سایتی که من اشاره کردم سایت آموزشی برای جوملا نیست !!!
  بلکه سایت آموزشی برای ابزارها و سیستم های متن باز هست .
  این سایت از جومفا استفاده میکنه خوب ! اینطور نیست ؟!
  عجب ها 😦

 8. مهدی said

  سلام دکتر. دو سه تاش آموزشی بود.
  راستی سایت الف alef.ir هم با جوملا کار شده. بد هم نیست.
  و سایت titronline.com که با مامبو ساخته شده . این هم خیلی عالیه

 9. amiry said

  دکتر جان، باید بگم که جوملا و مامبو برنامه های خوبی برای ساخت سایت هستند، اوپن سورس بودنشان و کارایی فوق العاده ای که دارند بر کسی پوشیده نیست، متاسفانه در ایران کمتر توجهی به اسپیپ ( http://spip.net) شده است که از قضا از روز ازل زبان فارسی و بسیاری از زبان های دیگر را هم پشتیبانی می کرده است و از قضا برنامه بسیار بسیار خوبی است و در همین مدت کم به همت جادی عزیز گسترش خوبی هم داشته است .
  امکانات اسپیپ بی نظیر است، کافی است سری به سایت بزنی تا از انبوه امکاناتی که این برنامه دارد آگاه شوی، من نمی دانم چرا ولی استقبال خیلی خوبی در میان آی تی نویس ها از اسپیپ نشده است، مدتهاست که منتظرم شما چیزی در این مورد بنویسی اما دیدم خبری نیست :d
  سایت هایی که با اسپیپ کار شده اند کم نیستند؛ کانون زنان ایرانی، سایت کمپین یک ملیون امضا، سایت سلام دموکرات، وبلاگ کیبرد آزاد و …
  در ضمن سایت اسپیپ فارسی را هم می توانی اینجا ببینی : http://perspip.net

 10. mhmazidi said

  @amiry: اميرجان اسپايپ نيز يكي از ابزارهای بسيار خوب است.اما اگر شما به اين لينك مراجعه كنيد http://opensourcecms.com/ تعداد بيشمار ابزار مديريت محتوي اوپن سورس مي‌بينيد.طبعا پوشش دادن همه انها كار مشكلي است.من برای شروع قصد دارم بيشتر بر روی جوملا و مامبو و اگر شد دروپال متمركز شوم.اميدوارم شما و ساير دوستان نيز بتوانيد اسپايپ را محبوب كنيد.من هم اگر توانستم حتما در مورد اسپايپ خواهم نوشت.

 11. علی said

  سلام دکتر جان
  مطلب خوبی بود ولی نمی دونم این سایت رو از کجا گیر آوردی! یعنی سایت قابل بحث دیگه ای نبود؟
  در هر صورت ما هم با جوملا کار می کنیم، البته سایت یه ذره با مذاق شما جور نیست چون نرم افزارهای فول و کرک شده توش معرفی می شه البته ما اوپن سورس رو هم دوست داریم !

 12. سلام دکتر جان
  1- تا وقتی بخواهید مطالب کوتاه و وبلاگی بنویسید به نظر تا وقتی وردپرس و موبل تایپ و بلاگر هستند نیازی به مامبو و جوملا نیست.
  2-با احترام کاملی که به اوپن سورس دارم و همچنین با احترامی که برای لایسنس نرمافزارهای پولی ولی باید پذیرفت که برخی از انان واقعا در حد توان ایرانی جماعت نیست برای خرید.
  دکتر جان ویندوز شما لایسنس دارد؟

  3-4- این دو مورد فکر نکنم در مورد ما مصداق داشته باشد دارد؟
  5- و از روزی که خداوند گوگل ریدر را آفرید وبگردی متحول شد. شدیدا قبول دارم
  6- تا وقتی این احساس رو کنی که برای دل خودت مینیوسی کنتور دیگه معنایی نداره. این مورد رو هم شدیدا موافقم

 13. راستی یادم رفت در همان سایت مامبو لرن قسمتی هست که کسانی که با مامبو سایت راه انداخته اند توضیحاتی در خصوص سایتشان گفته اند
  http://www.mambolearn.com/forum/index.php/board,19.0.html

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: