ايده‌هایی برای وبلاگ ‌نویسی

شايد يكي از دلايل خاموش شدن چراغ بسياری از وبلاگها دلسردی نويسندگانش باشد.يكي از دلايل اصلي دلسردی نيز مي‌تواند فيدبك نه چندان خوب و سرد خوانندگان آن وبلاگ باشد.اما سوال اين است: چرا خوانندگان يك وبلاك فيدبك خوب نمي‌دهند؟

برای اين موضوع دلايل و پارامترهای زيادی ذكر شده.اين نوشته قصد ان ندارد كه تمام آن دلايل را ذكر و تشريح كند، بلكه تنها به يك دليل مي‌پردازد و بحث در مورد ساير دلايل را به ساير وبلاگ‌نويسان مي‌سپارد:

بارها در وبلاگهای مختلفي كه در مورد «وبلاگ نويسي» مطلبي نوشته بودند يك جمله همچون يك برگ آس ذكر مي‌شد: « كنج تاريك خودتان را بيابيد!». اين جمله چه چيزی را بيان مي‌كند؟

ببينيد! بسياری از وبلاگهای كنوني بر روی موضوعاتي متمركز شده‌اند كه تكراری است.مثلا خيلي از وبلاگها( از جمله همين وبلاگ) به مسايل آی‌تی مي‌پردازند.موفقيت نسبي اين وبلاگها، وبلاگ‌نويسان جديد را نيز به اين شاخه مي‌كشاند؛ در صورتی كه يك وبلاگ‌نويس زيرك سعي مي‌كند برخلاف جهت جريان آب شنا كند!

توصيه ساده اين است: به سراغ موضوعات دستمالی شده و كليشه‌ای نرويد! هم اكنون صدها و شايد هزاران وبلاگ هست با عنوان موبايل، نرم‌افزار ، دانلود، ….اضافه شدن يكي ديگر به اين مجموعه هيچ جذابيتي بر خوانندگان ندارد.سعي كنيد گوشه تاريك خود رابيابيد.يعني اين كه يك نقطه كور را پيدا كنيد.موضوعي كه تاكنون در مورد آن در وبلاگستان پوشش خوب و كاملی صورت نگرفته باشد.اكنون سعي كنيد با نوشته‌های خود در وبلاگ جديدتان، بر آن نقطه تاريك نور بپاشانيد.من سعي مي‌كنم چند مثال بزنم.اينجا مبنا را بر وردپرس دات كام مي‌گذارم.اما شما مي‌توانيد همين مدل را در مكانهایی ديگر امتحان كنيد:

اگر به صفحه اول وردپرس دات كام برويد مي‌بينيد كه قسمتي دارد به نام news department. اين را تقريبا مي‌توان يك دسته‌بندی كلی از تمام موضوعات جذاب وبلاگ‌نويسي دانست كه عبارتند از :  sports- health- family – world- technology- religion- science- politics.

اگر نگاهی گذار به وبلاگهای فارسي موجود در وردپرس بياندازيم با كمي اغماض مي‌توانيم اكثر انها را در دسته technology , politics بگنجانيم.در صورتی كه ساير حيطه‌ها از وبلاگهايي خوب و قوی خالي است.شما مي‌توانيد از اين گروهها برای شروع استفاده كنيد:

1- ورزش: يكي از وسيعترين حيطه‌هاست.مي‌توانيد در مورد فوتبال جهان بنويسيد.تصور كنيد تعداد عاشقان تيم‌هایی مثل برزيل، آرژانتين، آرسنال ، يوونتوس ، چلسي و …. را !! اگر بتوانيد وبلاگی با كيفيت و استاندارد بالا ايجاد كنيد در كوتاهترين زمان ممكن صدها و هزاران خواننده خواهيد داشت.اما بقيه ورزشها نيز كم جذابيت ندارند.مطمئن باشيد هر وبلاگی كه در مورد يكي از اين ورزشها مطلب بنويسد من اولين مشتری آن خواهم بود: گلف – تنيس – شنا – پينگ‌پنگ – شطرنج – بسكتبال و …   كمي در مورد ش فكر كنيد! پشيمان نمي‌شويد!!

2-  هنر: اگر بي‌ادبي نباشد بايد بگويم هنوز وبلاگ حرفه‌ای و پيگير آنچنانی در زمينه هنر نداريم. در صورتی كه شما بهتر مي‌دانيد علاقه‌مندان مطالب مرتبط با سينما و موسيقي طرفداران بسيار دارد.مي‌خواهم ادعا كنم كه وبلاگهایی با محوريت نقاشي، مجسمه و بطور كلی هنرهای تجسمي خواننده كم اما وفادار و پيگير خواهد داشت.وبلاگهایی با محوريت هنرهای نمايشي هم كه نياز به گفتن ندارد.نمي‌گويم نداريم!! مي‌گويم وبلاگی نداريم كه كارش را جدی پيگيری كند.

3- سياست: باور بفرماييد اگر يك وبلاگ سياسي ببينم كه نه در مورد مسايل ايران بلكه غير از ايران مطلب بنويسد تا پايان عمرم مشتری آن خواهم بود!! وبلاگ سياسي اين نيست كه شما كلی صفت‌های  منفی به همراه چاشني فحش و توهين رديف كنيد .نوشتن كلماتی چون «رژيم ، ددمنش ، خفقان ، انقلاب ، سركوب ،‌خون ، سفاك ، جنايتكار و … » اگرچه شايد برای نويسنده ايجاد تخليه هيجانی كند اما برای من ِ خواننده جذابيت ندارد.بياييد با هم يك قرارداد ببنديم: من تمام كلمات، صفات، توهين‌ها و نكات منفی كه در كل جهان است را در مورد سياست ايران قبول مي‌كنم ولی شما هم در مقابل يك لطفی كنيد: از اين لحظه به بعد وبلاگ‌ سياسي بنويسيد كه در ان اين كلماتِ تكراری نباشد!! بقول يكي از بزرگان وبلاگستان : « اگر نمي‌توانيد بي ‌صفت باشيد لااقل كم صفت باشيد.»

4- دين: نوشتن در مورد دين كار بسيار حساسي است.بنظرم اصلا در مورد نكات ضعف يك دين ننويسيد؛ هرچند بنظر شما بسيار لازم و ضروری باشد.در عوض بياييد ساير دين‌ها را تشريح كنيد(مي‌گويم تشريح و نه تبليغ).در مورد اعتقادات پيروان يك دين بنويسيد.در مورد اعمال و مناسك مذهبي و غيرمذهبي انها.مثال مي‌زنم: من دركشورم هموطنهایی دارم كه دين‌شان با من متفاوت است: مسيحي – كليمي – زردتشتي و حتي هم‌كيشاني دارم كه زياد با مذهب آنها آشنا نيستم: تسنن. ببينيد! مثلا من به عنوان يك مسلمان-شيعه نمي‌دانم كه چه چيزهایی برای يك هموطن مسيحي يا هموطن كليمي از ارزش بالایی برخوردار است.مثلا برای اولين بار در سربازی بود كه با يك هموطن كليمي در خوابگاه آموزشي -دو ماه- بودم و آنجا ديدم و فهميدم كه آنها ذبح حيوانات خاص خود را دارند و به همين دليل آن دوست عزيز داروساز ما در تمام مدت هفته بجای خوردن غذا همراه با ما، مجبور بود از بيسكويت استفاده كند.

ببينيد! نوشتن در مورد يدن و مذهب به قصد تبليغ و يا تشويق يگران به تغيير دين و مذهبشان نيست.بلكه من نوعي مي‌خواهم بدانم يك هموطن غيرمسلمان ِ من در مورد چه چيزهايي حساس است؟ به چه چيزهايي اهميت مي‌دهد؟ چگونه مي‌توانم او را خوشحال كنم؟ چه چيزهايي مايه ناراحتي و دلخوری او مي‌شود.در يك كلام با شناخت حساسيتهای دين و آيينش سعي كنم بيش از پيش به اعتقاداتش احترام بگذارم، هرچند كه تا پايان عمرم بر دين و مسلك خود باشم.

اگر تاكنون چنين فرصتي برای درك متقابل نبود، اكنون اينترنت و ووبلاگها اين فرصت را در اختيار ما گذاشته‌اند.از آن برای درك متقابل همديگر استفاده كنيم نه بي‌احترامی به عقايد هم!

5- علوم: باور بفرماييد تمام علم در كامپيوتر و آی‌تی خلاصه نمي‌شود! پزشكي و سلامت – فيزيك – رياضي  و شيمي و … نيز علم هستند.اگر برايتان عجيب نباشد بايد بگويم يكي از مهمترين مهمترين قسمتهای علم كه بينهايت در ان ضعيف هستيم و بي ناهيت هم به ان محتاجيم «علوم انساني » است.اگر برايتان عجيب نباشد اكنون اقتصاد ، جامعه شناسي ؛ روانشناسي ، مديريت  و … همگي علم هستند. لازم نيست وبلاگی باز كنيد و در ان درسهای دانشكده جامعه‌شناسي فلان دانشگاه را كپي كنيد! بلكه در وبلاگتان ديدي جامعه‌شناختي به مسايل روزمره به خوانندگانتان بدهيد.

6-  ادامه دادن اين ليست اندكي خلاقيت مي‌خواهد كه همه شما داريد.فراموش نكنيد كه لازم نيست وبلاگتان خشك و منحصر به يك موضوع تخصصي باشد.شما با يك ايده (مثلا ورزش جهان) شروع مي‌كنيد .اما چون وبلاگ يك رسانه شخصي است بعد از مدتي مي‌توانيد نوشته‌های شخصي خود را نيز در لابلای مطالب بگذاريد.اما اگر بخواهيد با نوشته‌های شخصي شروع كنيد بعيد است كه تا ماهها بتوانيد اندك خواننده‌ای بجز حلقه دوستان خود داشته باشيد.

نوشتن برای دل خود؛ بسيار با ارزش است.اما هدف اصلي ِ نوشتن، برای دل خود نيست كه اگر انگونه بود مي‌توانستيد در همين وردپرس دات كام وبلاگتان را private كنيد و فقط با password خودتان به مطالب خود نگاه بياندازيد.حتي اگر يك‌نفر غير از شما مطالبتان را بخواند آنگاه بايد به اصول گفته شده -چه در اينجا چه در جاهای ديگر –  دقت كافی كنيد.

پ.ن: ببخشيد.فكر مي‌كنم اين طولانی‌ترين پست وبلاگ شد.نه؟؟ شرمنده!

Advertisements

12 دیدگاه »

 1. maryamss said

  سلام.دکتر جان اگر اجازه بدی می خواستم چند تا چیز اضافه کنم.
  1- خیلی از وب لاگ نویس های که خواننده های زیادی دارن(باهر موضوعی) برای نوشته ها و پست هاشون وقت میذارن.به نظر من این یه فاکتور خیلی مهم تو وب لاگ نویسیه.خود شما این طور نیستید؟به نظر من وقت صرف کردن و نوشتن مطالب مفید یعنی احترام به شخصیت خواننده ها.
  2-
  با شما در مورد تاریخ نویسی و سیاسی نویسی موافقم.متاسفانه ددر وبلاگستان کمبود وبلاگ هایی با چنین موضوعاتی خیی محسوسه. اما اینم طبیعیه که در وبلاگستان خیلی ها مثلا در مورد آی تی بنویسن.چون معمولا همین نویسنده ها بیشتر از کامیپوتر و اینترنت می دونن و اصلن تخصصشون اینه.پزشک ها و جامعه شناس ها و ورزشکارها و …های کمتری وجود دارن که به اینترنت آشنایی داشته باشن تا بتونن از تخصصشون بنویسن.البته نهضت خوبیه که هر کسی در هر رشته ای که هست کمی بنویسه(خودمم به این فکر بودم که از رشته و گرایشی که می خونم بنویسم)
  اینم بگم با شماره 6 موافقم (خودمم امتحان کردم)

 2. سلام دکتر مزیدی عزیز
  به دلیل این که عجالتاً به دلایل «تاریخی» ناچارم تا مدتی از ام تی استفاده کنم ( و البته به این خاطر که ام تی می تونه چند تا وبلاگ مستقل رو مدیریت کنه که در حال حاضر درگیرشون هستم) تصمیم گرفتم برای شروع کار با وردپرس در مرحله ی فعلی وبلاگ دیگرم در بلاگ اسپات را که در زمینه ی امور و فعالیت های کتابخانه ی دانشکده مان است به ورد پرس تبدیل کنم. فکر می کنم با این ایده های خوبی که شما در این پست دادید نیز جور در می آید! جادی عزیز قرار است ترتیب آن را بدهد 🙂

 3. Sharpedia said

  مزیدی جان اگر طولانی‌تر هم می‌شد بازهم ارزشش را داشت.
  برای رهایی از تنبلی چی؟ راه‌حلی نسخه‌ای چیزی نداری ؟!
  😉

 4. خوب دکتر غیر از اینها آدم باید تخصص خودشم ببینه!مثلا من شغل اصلیم اخبار سلامت هست ولی چون تخصصم آی تی هست در این زمینه می نویسم!

 5. From Tehran, with love! said

  من که فقط کار فرهنگی می کنم ! (چرا اونجوری نیگام می کنین؟!)

 6. یه جورایی شبیه این نشد، مکمل پست من شد 🙂 نه پست من مکمل این شد 😀

  http://raindigital.wordpress.com/2007/10/07/wordpress-white-space/

 7. lukadium said

  آقا وبلاگ تخصصی گلبال به عهده ی من!
  فید خوناتون رو آماده کنید 😉

 8. parissa said

  من فكر مي كنم اينجا نوعي تريبون آزاد است . جايي كه آدمها فقط با مغزشون توش قدم ميزنند . اينجا ميشه خيلي از مسائلي كه حتي ذهن خود فرد نويسنده رو مشغول كرده ، مطرح كرد و بحثي با خوانندگان راه انداخت . اينجا ميشود حرف زد . مي شود شنيد . مي شود به نتيجه هم رسيد !
  براي همين فكر مي كنم جمله ي قابل قبوليست اگر بگوييم : « نيازي نيست مباحث مورد علاقه ي كسي را مطرح كرد . لازم نيست دنبال سوژه هاي داغ و مورد پسند خواننده باشيم ، كافيست آنچه كه براي خودمان مهم است بنويسيم ، ديگران دست ذهنمان را خواهند گرفت … »
  شايد ربط كمي به پست ارسالي شما داشته باشد جملاتي كه نوشتم .
  ولي در نهايت با شما موافقم . مخصوصاً با مورد 3 و 4

 9. مهدي مصطفايي said

  مطلب جدیدی بود یا شیخ !

  بواقع اگر وبلاگ نویسها برای خودشون سبک برگزینن و طبق همون سبک جلوبرن هم کارمفیدی میکنند و هم کارشون برجسته میشه اما مشکل وبلاگ نویسی اینه که خیلیها نمیدونم چه طوری باید بنویسند و یا قائل به هیچ سبکی نیستند ، خاطرات مینویسن ، مقاله های دیگرونو کپی میکنن ، عکس میگذارن و شعر عاشقونه مینویسن و فحاشی سیاسی میکنن و ……

  براستی اگر هر وبلاگ نوسی برای خودش معین میکرد که چی میخواهد و چه کار میخواهد بکند میتوانست بهترین کار را بکند .

  برفرض مثال ما که فعلا تازگیا وردپرسی شدیم تصمیم گرفتیم انجا فقط روزنوشت بنویسیم و خاطره ولی اون وبلاگ بلاگفا رو گذاشتیم برای همون مقاله نوسی علمی و تخصصی .

  با سپاس

 10. مطلب قشنگی بود….خیلی خوبه اگه آدم توی زندگی روزمره اش هم به این با دقتی به نکات و مسائل اطراف خود نگاه کنه…به معظلات و چراهای به وجود آمده و پیدا کردن راه حل هایی مناسب و بکار بردن آنها وحتی پیشنهاد دادن آنها…

 11. دكتر جون منم كارمند بانكم اما عشق مثل محمد محمد علي و شهريار شعر وشاعري ورمان هاي سياسي اجتماعيه

 12. محمد جلیل-تسن said

  سلام

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: