يك پيشنهاد حساس

وردپرس دات كام تنها جايي است كه من در ان وبلاگ نوشته‌ام. اين موضوع اگرچه خوب است اما توانایی مقايسه كردن بين سرويسهاي مختلف را كاهش مي‌دهد.ولی هستند عزيزانی در وردپرس دات كام، كه قبلا در سرويسهای ديگر (بيشتر بلاگفا و پرشين بلاگ) مطلب مي‌نوشته‌اند.

در اين مدت چند ماهه كه وردپرس دات كام اندكي در وبلاگستان فارسي معرفی شده، چندين نقد خوب از آن انجام شده است.همچنين چندبار بررسي‌ها و مقايسه‌های خوب و مفصلي بين وردپرس دات كام و بلاگر(بلاگسپات) انجام شده است.

اما هرگز مقايسه‌ی جامع و مستدل و خوبي بين هركدام ازسرويسهای داخلی از يك طرف و هر كدام از سرويسهای خارجی از طرف ديگر بعمل نيامده. البته مقايسه‌هایی به صورت «سرويسهای داخلی در كل » با «سرويسهای خارجی در كل» انجام شده است. اما تاكنون ديده نشده كه مثلا به مقايسه «وردپرس – بلاگفا» ؛ « وردپرس -پرشين بلاگ» ؛ «بلاگسپات-بلاگفا» ؛ «بلاگسپات – پرشين بلاگ» انجام بشود. 

بنظرم اكنون فرصت خوبي است تا كساني كه سابقه فعاليت در هر دو حوزه وبلاگ‌نويسي داخلی و خارجی را داشته‌اند به مقايسه امكانات/كمبودها- مزايا و معايب استفاده از هركدام از اين سرويسها بپردازند.توصيه مي‌كنم مقايسه انجام شده در يكي از چهار دسته بالایی ( كه پر رنگ شده‌اند) گنجانده شود.

از طرفی: هم اكنون بسياری از دوستان وبلاگی ما وحتي بعضي از بهترين وبلاگ‌نويسان و علاوه بر همه اينها، اكثريت وبلاگهای فارسي در دو سرويس بلاگفا و پرشين بلاگ متمركز شده‌اند. اما اگر دقت كنيد اين عزيزان ( كه بنا به روايتي حدود 2 ميليون وبلاگ هستند-برطبق آمار مديران سرويسها) از اين 2 ميليون وبلاگ تاكنون نشنيده‌ايم كه چرا وبلاگ‌نويسي در سرويسهای داخلی را (بخصوص بلاگفا و پرشين بلاگ ) ترجيح مي‌دهند؟ بنظرم آنها هميشه از ما شنيده‌اند كه چرا مثلا وردپرس يا بلاگسپات را انتخاب كرده‌ايم.اما ما هرگز از آنها نشنيده‌ايم كه چرا بلاگفا يا پرشين بلاگ را انتخاب كرده‌اند؟ اينبار بهتر است ما افتخار شنيدن نظرات آنها را بيابيم.

من مي‌خواهم خواهش كنم از اين دسته از عزيزان تا با ما وارد يك «فضای گفتمانی» بشوند. برايمان از وبلاگ‌نويسي درسرويسهای خود بگويند و بگويند كه چرا آن سرويس را مي‌پسندند؟

نكته بسيار مهم: عنوان اين مطلب را گذاشتم «يك پيشنهاد حساس» ، چون اين بحثي است كه ممكن است با حب و بغض فراوان آلوده گردد. همينجا از همه عزيزان -چه انها كه سرويسهای داخلی را ترجيح مي‌دهند و چه آنها كه از سرويسهای خارجي استفاده مي‌كنند- با تمام وجود خواهش مي‌كنم كه هدف از اين بحث را ايجاد يك محيط برای گفتگوی دوستانه بدانيم و سعي كنيم بجای برخورد احساسي با موضوع ؛ در پي بهتركردن و افزايش اطلاعات طرفين از ديدگاههای هم باشيم.به اميد آن روز.

Advertisements

20 دیدگاه »

 1. گرچه در میان آن چهار قسمت پررنگ شده، سرویس وبلاگ نویسی ای که خودم در آن وبلاگ می نویسم را نیافتم اما پیشنهاد حساس! شما را اجابت می کنم؛ البته نه الان! تا یکی دو روز دیگر.
  در هر صورت موفق باشید.

 2. vahideh said

  سلام. من به تازگی وارد دنیای وردپرس شدم. قبلا بلگ اسپات کار کردم. تو وردپرس وب لاگی که راه انداختم http://arctec.wordpress.com/
  ورد پرس امکان تغییر فقط سربرگ رو به من می ده انگار. می خواستم یه قالب دیگه رو بارگذاری کنم ولی نتونستم. وب لاگ شما رو دیدیم گفتم از شما بپرسم که چطور این کار رو کردید. وب لاگ شما کاملا فارسی هست. مخصوصا تاریخ ها. ممنون می شم کمکم کنید.

 3. من قبلا با بلاگفا کار میکردم و الآن با وردپرس.ارگ و در وبلاگم ایندو را با هم مقایسه کرده ام. ضمنا وردپرس.کام و وردپرس.ارگ را هم مقایسه کرده ام
  http://www.midinternet.com/?p=381
  http://www.midinternet.com/?cat=41

 4. روزنت said

  من همه ی سرویسهای فارسی رو تست کردم و جدیدا هم تعریفی نداره.توی کلاس وبلاگ نویسی حرفه ای مثل شما نیستند و نمیتونند که در برابر وردپرس و بلاگ اسپات مقاومت کنند.

 5. سلام
  خوبی؟
  دکتر اینقدر فضای وبلاگت را به فضای طرفداران وردپرس تبدیل نکن!
  کم کم داره از این وردپرس خوشم میاد اما وقتی شنیدم نمیشه قالبشا دستکاری کردم یه جوری شدم!
  چندتا سیستم وبلاگ هست که جا انداختی
  اولی http://www.parsibox.com که مسئولش خود من هستم.( خیلی دوست دارم بدونم نظرت در مورد امکاناتش چیه.واقعا امکانات خوبی داره اما قبلا مشکلات سروری داشت که الان حل شده )
  دوم http://www.mihanblog.com
  سوم http://www.parsiblog.com
  چهارم http://www.iranblog.com
  نقد کن اما سیستم کوچیک منم نقد کن.
  حداقل ضعفهاش را بگو.آخه داریم برای سال دیگه از الان یه ورژن جدید آماده میکنیم.دلم میخواد با استانداردهای جهانی نوشته بشه اما این استانداردها را نمیدونم
  در ضمن پارسی باکس برای اولین بار در بین سیستم های وبلاگ داخلی به ویندوز لایو رایتر وصل شده!
  یا حق

 6. mhmazidi said

  @ اجرایی: من بدين دليل بر روی اين 4 مورد تمركز كردم چون بيشترين كاربر را دارند.اما اين بدين معني نيست كه بقيه را ناديده بگيريم.
  @ داوری: محسن جان اگر اينجا به فضاي طرفداران وردپرس تبديل شود اما به بقيه سرويسها بي‌احترامی نكند چه عيبي دارد؟
  2- تنها امكانات مهم نيست. سرويسهای بلاگينگ را بايد حداقل بعد از يكسال ارزيابي كرد.آنها سرويسهايي نيستند كه بتوان بلافاصله آنها را ارزيابي نمود.اميدوارم سرويس شما نيز شروع به كار كند و پس از يكسال اگر عمری بود حتما سرويس شما را بررسي خواهيم كرد.
  3- بقيه سرويسها هم همانطور كه گفتم: از طرفي چون با آنها كار نكردم صلاحيت لازمه برای بررسي و نقد اصولي انها را ندارم .از طرف ديگر فعلا تمركز را بر روی همين 4 سرويس متمركز كرده‌ام. اگر عمری بود باقي سرويسها نيز بررسي شوند.

 7. سلام
  جناب دکتر اصلا مشکل این هست که خود شما گفتی .
  من در پرشینبلاگ و بلاگفا و .. وبلاگ داشته ام و اکنون درجایگاه قضاوت هستم اما شما فقط از وردپرس استفاده کردید و اصلا تحت هیچ شرایطی در مقام قضاوت نیستی پس نمیتونی به طرفداری از یک سیستم بپردازی.
  شما میتونی به خوبی و با اصول یک سیستم وبلاگ خوب و ایده آل را تشریح کنی تا کسایی مثل من از این مطلب یادبگیرند و سیستم ها را اصلاح کنند.
  یکی از دوستانم به اسم مهدی یوسفی دقیقا همین کاری که گفتم را میکنه اما بسیار سرش شلوغ شده.
  اما به نظرم شما میتونید به شکل بسیار خوبی به این موضوع بپردازید.
  شما با بیان نیازهای یک وبلاگ نویس میتونید به امکانات مورد نیاز برسید.
  ابتدا سیستم ها را بررسی کن سپس به طرفداری از هر سیستمی که به نظرت مناسب اومد بپرداز.
  اون موقع هستش که اگه گفتی وردپرس بهترین هستش با دلیل و محکم میتونی بگی و امثال من هم به راحتی حرفت را قبول میکنیم.
  یا حق

 8. mrkhalili said

  لامصب ورد پرس آدم رو به حرف میاره

 9. […] دو سرویس بلاگفا و وردپرس 31 10 2007 جناب مزیدی یک پیشنهاد حساس دادند ، چون من قبلا در بلاگفا مینوشتم فکر کنم بتونم […]

 10. مادام said

  http://www.persianweblog.ir/articles/show.aspx?id=123
  پرشین بلاگ برترین وبلاگ سرویس فارسی جهان

 11. مادام said

  5 دلیل برای استفاده نکردن از وردپرس
  http://www.persianweblog.ir/articles/show.aspx?id=452

 12. مادام said

  توی این سایت خیلی چیزای دیگه هم در مورد سرویس دهنده های وبلاگ نوشته شده که فکر کردم به این پست شما مربوطه.
  http://www.persianweblog.ir/

 13. حسین said

  نسخه جدید پرشین بلاگ رو میتونید در آدرس http://www.mypersianblog.com ببینید. این نسخه فقط جهت تست هست و بزودی پاک میشه و میاد روی دامین اصلی

 14. mhmazidi said

  @مادام: وبلاگی كه ذكر كرديد رو مدتهاست با اون آشنا هستم.تقريبا اكثر نوشته‌های ان را هم خوانده‌ام. اما من آن وبلاگ، نوشته‌های يك نفر است.من و بقيه مي‌خواهيم نظرات شما و ساير كاربران سرويسهای داخلی را بدانيم. سوال اينه:
  شخص شما- مادام خانوم، دانشجوی الكترونيك – چرا از بلاگفا استفاده مي‌كنه؟ دلايلش برای اينكار چيه؟ چرا از بين اين سرويسها، بلاگفا رو انتخاب كرده؟ چه مزيتها و چه معايتبي در اون مي‌بينه؟ وقتي وردپرس يا بلاگر را با پرشين بلاگ يا بلاگفا مقايسه مي‌كنه نظرش چيه؟
  خيلي خوب ميشه اگر شما در وبلاگتان يك مطلب در اين مورد بنويسيد

 15. سجاد said

  دکتر جان از من بپرس که چرا وردپرس. دوستانی که حرفش رو زدن می تونن برن توی هر سرویسی که دلشون می خاد otello رو نگاه کنن که ماله بندست! otello.ir رو که پولش رو داده بودم بخاطر وردپرس ول کردم داداش! از اینجا نتیجه می گیریم که دکتر جان عاشق وردپرس نیست بلکه منم عاشقش!
  توی بلاگفا 6 7 ماهی نوشتم! توی میهن بلاگ بیشتر از 1.5 سال شایدم 2 سال ! اولینش توی پرشین بلاگ بود. دوتا هم بود. توی بلاگگر نوشتم.بحث قالب شده !
  من خودم روزی چند بار قالب عوض می کردم اصلا رفتم اچ تی ام ال یاد گرفتم یهترین قالب ها ماله وبلاگ من بود کسی که وارد وبلاگم دات ای ار من می شد که روی میهن بلاگ سویچ بود امکان نداشت حتی شکم بکنه که این وبلاگه!
  اینا رو گفتم که بدونید که از رو معده نمی گم فقط ورد پرس!
  هفته پیش می خاستم یه پست بنویسم به این عنوان » چگونه وردپرس به زور مارا وبلاگ نویس حرفه ای میکند!» ولی حسش نبود که بنویسم الان فکرش رو که می کنم دارم می بینم که باید بنویسم!
  توی سرویس های فارسی میهن بلاگ اگه یکم پشتیبانیش بهتر بشه هنوزم قبولش دارم مخصوصا ورژن جدیدن که میشه به هر پست جندین موضوع اضافه کرد مثل وردپرس ولی هنوزم ایراد داره. بقیه هیچی نیستن!
  otello.blogsky.com
  otello.mihanblog.com
  otello.blogfa.com
  otello.blogspot.com
  پرشین بلاگم خیلی وقت پیش به دلیل تنفر حذف شد! جدیدی ها رو هم هنوز استفاده نکردم.

 16. […] نزده باشند، اما چون حوصله‌اش فعلاً دم دسته، من هم به ندای اين آقا لبيک ميگم و دو سيستم بلاگر و وردپرس رو مقايسه ميکنم (با […]

 17. سلام
  ولی دکتر من فکر می‌کنم پرشین بلاگ اصلا جای مقایسه نداره. یعنی در اندازه مقایسه کردن حتی با بلاگفا هم نیست.
  گستره کاربرانش هم تنها به دلیل شهرتی است که از ابتدا به عنوان اولین داشته است. به هر حال من ترجیح می دهم به دلایل متعدد بین وردپرس. کام و میهن بلاگ(خصوصاً نسخه جدیدش که به
  وبلاگ نویسی حرفه ای فوق العاده نزدیک شده) مقایسه ای انجام بشه.

 18. پژواک said

  جناب مزیدی. من چند بار سعی کردم اینجا کامنت بذارم و جواب سوال رو بدم ولی به مشکل برخوردم انگار وقتی آدرس وبلاگ رو مینویسم کامنتم ارسال نمیشه یا بار بعد که تلاش میکنم به این پیام میرسم که شما قبلا پیغام گذاشته اید! در حالی که فرستاده نشده کامنت قبلی. در هر حال، تو کامنت قبلیم دلایلم رو برای اینکه تو پرشین بلاگ مینویسم نوشته بودم، ولی این سیستم و مشکل کامنت گذاری که این مدت با وردپرس داشتم (وبلاگ شما و چند جای دیگه) بدجوری زده مان کرده از وردپرس.

 19. پژواک said

  اینم کامنت قبلیم که ارسال نشده بود…

  من الان حدود چهار ساله که تو پرشین بلاگ مینویسم، با اینکه به شدت ازش ناراضی ام چه بعد از این جریان تغییر آدرس و دامنه، چه قبلش که دست خوبی در سانسور کردن و بستن وبلاگ های ملت داشته. یه وبلاگ دقیقا مشابه در بلاگ اسپات دارم و دو سه تا وبلاگ در ورد پرس که غیر فعالند.

  اما اینکه چرا پرشین بلاگ موندم با اینکه ازش به شدت ناراضی ام. فکر میکنم دلایلش اینا باشند. 1) پرشین بلاگ به عنوان اولین سرویس بلاگ فارسی جاش رو باز کرد و شاید بشه بهش گفت سرویس و استاندارد De facto.

  2) در ضمن الان چهار ساله که اونجام و خواننده های ثابت دارم و راستش حوصله دردسر اسباب کشی و التماس برای تغییر لینک رو ندارم (هر چند بعد از عوض شدن دامنه پرشین بلاگ خیلی وسوسه شدم که این تغییر رو انجام بدم که نشد)

  3) انتقال آرشیو از پرشین بلاگ به ورد پرس تقریبا غیر ممکنه. به خصوص انتقال آرشیو همراه با کامنت ها. فکر کنم به محضی که پرشین بلاگ همچین امکانی رو فراهم کنه، خیلی ها ازش میان بیرون.

  4) پرشین بلاگ، برای اکثر کسایی که وبلاگ شخصی دارن و میخوان روزمره بنویسن، فکر میکنم ابزار کافی رو داره و راحت هم هست. کلن آدم رو خیلی به فکر نمیندازه که ازش جدا بشه.

  5) از بلاگ فا از همون اول خوشم نیومد و هرگز به فکر باز کردن بلاگ در بلاگ فا هم نیافتادم. به خاطر تبلیغات خیلی خیلی (ببخشید) چرند و زرد. و اینکه خدا رو شکر هر ده روز یا دو هفته یک بار از دسترس خارج میشه. اگه قرار باشه روزی بلاگم رو در سرویس دیگه ای باز کنم انتخابم مطئمنا جایی غیر از سرویس های وطنی خواهد بود.

  6) دلایل بالا قبل از ایجاد شدن مشکل برای کامنت گذاشتنم بود. الان یه کم راسخ ترم برای موندن در پرشین بلاگ.

  7) برای اینکه خوشم نمیاد ناشناس کامنت بذارم، آدرس بلاگم اینه: whoareyou دات پرشین بلاگ دات آی آر!

 20. رضا said

  من در بلوگفا وبلاگ داشتم و سالهاست اونجام ولی تازه می خوام بروم پرشین ولی شما تعریف وردپرس دادی کمی تو شکم آخر کدوم سرویس را انتخاب کنم
  نمی خوام اشتباه کنم
  حالا موندم بلوگفایی را حذف کنم یا نه ؟
  و بروم پرشین یا جای دیگه کمکم کنید …

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: