آيا گوگل با ما دشمن است؟

مدتي قبل وقتي در مورد پيج رنك گوگل مطلبي نوشتم بعضي از دوستان عنوان كردند كه اساسا گوگل توجه بيشتری به سرويس وبلاگی خودش(بلاگر) و سرويسهايي مثل وردپرس دات كام دارد و چندان به وبلاگهای مستقل اهميتي نمي‌دهد.

مفهوم اين جمله مي‌تواند دو چيز باشد: يا گوگل عامدانه بقيه را پس مي‌زند يا الگوريتمهايش را طوری تنظيم كرده كه به آن سرويسها( سرويس خودش و وردپرس) اعتبار بيشتری بدهد. راستش را بخواهيد نه مي‌توانم اين جمله را اثبات كنم و نه مي‌توانم رد كنم.

در اينجا مي‌توانيم دو كار انجام دهيم: يا بپذيريم آنها (كساني غير از ما) حقيقت را نمي‌گويند يا تمام حقيقت را نمي‌گويند؛ يا اين كه آنها دليلي برای دروغ گفتن يا پنهانكاری ندارند و آنچه كه همه مي‌گويند هم آن است كه جريان دارد.در اين صورت مي‌توان تجزيه و تحليل منطقي كرد.

ببينيد! درست است كه الگوريتمهای گوگل جهت جستجو و امتياز دادن محرمانه است و مخصوص خودش.اما آنها از همان تكنولوژيهایی استفاده مي‌كنند كه در تمام وب استفاده مي‌شود.اين تكنولوژيها استانداردهای وب هستند و هركسي كه مي‌خواهد كار حرفه‌ای انجام دهد سعي مي‌كند استانداردهای وب را رعايت كند.در نتيجه وقتي كسي استانداردها را درست رعايت كرد از ديد الگوريتمهای گوگل كارش ارزش بيشتری مي‌يابد.

بديهي است حرف گوگل، وحي منزل نيست، اما در تمام دنيا؛ طراحان و برنامه‌نويسان وب افتخار مي‌كنند و سعي خود را مي‌كنند تا بتوانند محصولات خود را با گوگل هماهنگ كنند. كمتر پيش مي‌ايد كه در اين راه گوگل را مقصر جلوه دهند و اگر اشكال يا اشتباهي رخ داد سعي مي‌كنند ابتدا آن مشكل را در خود بيابند.

نظر شخصي من اين است: اگر وبلاگهایی كه در بلاگر هستند رتبه‌های بهتری پيدا مي‌كنند بدين خاطر نيست كه بلاگر متعلق به گوگل است بلكه بدين دليل است كه هميشه سعي شده بلاگر را با استانداردهای روز هماهنگ كنند.همچنين وبلاگهای معتبر و با ارزشي كه در آن هستند بر ارزش و اعتبار ان مي‌افزايند. همچنين وردپرس بدين دليل محبوب موتورهای جستجو نيست كه در پس پرده هماهنگيهايي شده باشد، بلكه وردپرس در هسته مركزی خود سعي كرده خود را با موتورهای جستجو منطبق كند.

نتيجه: بلاگر پيج رنك 9 دارد(مثل ياهو!). وردپرس دات كام با اين كه تنها حدود 1-2 سال است فعاليت مي‌كند رنك 8 دارد(مثل مای اسپيس).

اما سوال اينجاست: چرا برترين سرويس وبلاگ‌نويسي ما با سابقه چندين و چند ساله فعاليت به تازگی توانسته به رنك 6 دست پيدا كند؟(دو رتبه فاصله با وردپرس دات كامی كه چندين سال فعاليت كمتر دارد). چرا قديمي‌ترين سرويس وبلاگ‌نويسي ما رنك 5 دارد( پيج رنكی كه يك وبلاگ‌نويس تازه‌كار و آماتوری مثل من در كمتر از 10 ماه بدان دست پيدا كرده) ؟ آيا گوگل با بلاگفا و پرشين بلاگ دشمن است؟ آيا دست يافتن اين وبلاگ به رنك 5 بعلت پارتي‌بازی گوگل با وردپرس است؟

چقدر احتمال دارد كه بلاگفا و پرشين بلاگ نازنين ما، خود كوتاهي كرده باشند؟

ببينيد! من بعنوان يك وبلاگ‌نويس منفرد مي‌توانم در كمال شهامت بگويم تنها برای دل خودم مي‌نويسم و ارزشي برای گوگل پيج رنك قايل نيستم.اين حرف را هرفردی مي‌تواند بگويد.اما مديران محترم بزرگترين سرويسهاي وبلاگی ما چنين چيزی را هرگز نبايد به زبان آورند.

16 دیدگاه »

 1. رضا حریری said

  البته دکتر جان باید در نظر داشته باشی که گوگل تازگی ها در پیج انک گذاری در صفحات وب تجدید نظر کرده و سایت ها و صفحاتی را که با تبلیغات زیاد منجمله تبلیغات متنی توانسته بودند پیج رنک بالایی بدست آورند را در رنکینگ پایینی قرار داده است. در ضمن دکتر جان فکر نکنم قضیه این باشد که شما می فرمایید. منظورم این است که گوگل برای پیج رنک کردن وبسایت ها و وبلاگ ها از یک الگوریتم خاص استفاده می کند که ما بی خبریم . در ضمن اگر پارتی بتزی بود چطور می شد که سایت یوتیوب که زیر مجموعه گوگل است دارای پیج رنک 3 باشد!‍؟

 2. hamid said

  پیج رنکهایی کمه سری جدید اعمال شد که کلا مشکل داره …اما فکر کنم دلیل تفاوت فاحش پیج رنک شش بلاگفا و پیج رنک 9 بلاگر تعداد مخاطبن اونها باشه ، بلاگفا فارسیه برای همین مخاطبینش خیل کمتر از بلاگفا است ، تعداد مخاطب و لینک و کاربر هم عوامل کلیدی تعیین کننده رنک گوگله

 3. hamid said

  بلاگفا فارسیه برای همین مخاطبینش خیل کمتر از بلاگر است

 4. mhmazidi said

  @ حميد جان: در مورد مقايسه بلاگر با بلاگفا كاملا حق با شماست.اما در مورد مقايسه بلاگفا با وردپرس دات كام اشاره‌ای نكردی؟ وردپرس دات كام تازه چند ماه است كه تعداد وبلاگهايش از مرز يك ميليون گذشته. در صورتی كه بلاگفا مدتهاست كه خبر از يك ميليون وبلاگ يا چيزی در اين حول و حوش مي‌دهد. از طرفي؛ قدمت بلاگفا بيشتر با بلاگر قابل مقايسه است يا وردپرس؟
  علاوه بر اينها: چرا وبلاگ من در كمتر از 10 ماه پيج رنك 5 مي‌شود اما قديمي‌ترين سرويس وبلاگ‌نويسي ما (پرشين بلاگ) هم همان رنك را دارد؟ چرا بقيه سرويسهای وبلاگی ما از اين رنك هم پايين‌تر هستند؟
  بنظر شما مشكل كجاست؟ آيا ميزان بازديد از وبلاگ من بيشتر است يا كل وبلاگهای پرشين بلاگ؟ يا ساير سرويسها…

 5. میلاد said

  این جمله 3 خط اول رو کی گفته؟ خیلی آشناست :)‌
  دکتر جان گوگل رنک زیاد به بازدیدکننده ربط ندارد . ایسنا با اون بازدید کنندش رنکش 4 هست . برای مثال وبلاگ دوست عزیزم پرهام به آدرس http://www.parhamb.com دارای رنک 6 هست در حالی در یک صفحه تنها 3 لینک ریدایرکت وجود دارد.
  اصول طراحی وب و قرار دادن درست تگ ها سبب میشه پیج رنک گوگل بالا بره . برای مثال سایت مپ نقش خیلی مهمی در رنک دارد که سبب میشه لینک های وبلاگ شما در گوگل Follow شوند که این خودش خیلی مهمه
  حالا در پایان اون 3 جمله اولی رو کی گفته ؟

 6. میلاد said

  لینک راهنمای نظر دوستان که در خط اول گفته شده :
  https://mhmazidi.wordpress.com/2007/11/02/rank-is-died/#comment-6586

 7. میلاد said

  ساعت نظر من : 4:30 بامداد !!!!!

 8. mhmazidi said

  @ميلاد جان:پسر خوب بارها احساس مي‌كنم شما يا اصلا نوشته‌های من را نمي‌خواني يا آنقدر در خواندن عجله داری كه فرصتي برای تامل نداری.
  من در نوشته بالا و بارها در نوشته‌های قبلي به استانداردهای وب اشاره كردم. اينها شامل چيست؟ سايت مپ ، تگ ، ديزاين ، ترك‌بك ، فيد ، …. و همه آن چيزی كه در يك كلام به عنوان SEO مي‌شناسيم. آيا برای خوانندگان با معلموات بالايي مثل شما لازم است هربار اين موارد را ذكر كنم؟
  انصافا من چندبار ميزان بازديد از يك وبلاگ را بعنوان عاملي مهم در پيچ رنك ذكر كردم. اگر فقط يكبار اين كار را انجام داده باشم، ذكر كن تا همينجا وبلاگ‌نويسي را ببوسم كنار بگذارم.
  ميلاد جان: توقع من از دوستاني چون شما بيش از بقيه است.خواهش مي‌كنم نوشته‌ها و كلمات را با صبر و حوصله بيشتری مطالعه كن. مطمئنم كه اين كار را مي‌كني اما ميزان آن را افزايش بده

 9. اقای مزیدی
  مطلب پایین شاید پاسخی برای سوالهایی مانند «اما سوال اينجاست: چرا برترين سرويس وبلاگ‌نويسي ما با سابقه چندين و چند ساله فعاليت به تازگی توانسته به رنك 6 دست پيدا كند؟» و «چقدر احتمال دارد كه بلاگفا و پرشين بلاگ نازنين ما، خود كوتاهي كرده باشند؟ » و اظهار نظرهایی چون «اما مديران محترم بزرگترين سرويسهاي وبلاگی ما چنين چيزی را هرگز نبايد به زبان آورند.»

  1. تعداد وبلاگها تاثیر خاصی ندارد.چرا چون تعداد بک میلیون وبلاگ زیر مجموعه یک سایت(ساب دامین) و آنهم در یک یا دو آی پی نزدیک به هم تاثیر زیادی در رنک گوگل ندارد. در عین حال ورد پرس از یک مزیت دیگر استفاده می کند و آن اختصاص تعداد زیادی آی پی در دیتا سنتر های مختلف و در نتیجه رنج متفاوت آی پی است که این قضیه قاعدتا تاثیر بسیار بالاتری دارد.(ورد پرس دارای تعداد زیادی سرور در چندین دیتا سنتر در نقاط مختلف آمریکا است و از رنج های متعدد و متفاوت آی پی استفاده میکند)

  2.سایتها و وبلاگهایی انگلیسی و معروف معمولا خود از رنک بالایی برخوردارند و اینکه مثلا سایتهای معروف دنیا و یا وبلاگهای با رنک بالا به ورد پرس لینک دهند بسیار بالاتر از تعداد لینکهایی است که معمولا در محدوده وب فارسی به سایتهایی مانند بلاگفا داده می شود. (مثلا اگر به سایت شما در یک سایت با رنک 8 یا 9 لینک داده شود تاثیر زیادی در رنک سایت شما خواهد داشت).

  3. تعداد لینک ها نیز مهم است. عملا تعداد سایتها و یا وبلاگهایی که به سایتی مانند بلاگفا لینک میدهند بسیار کمتر از خیل عظیم سایتهای انگلیسی زبان است. در ضمن با توجه به اینکه اکثر وبلاگهای فارسی هم در چند رنج آی پی محدود هستند بازهم لینک دادن آنها آنقدر موثر نیست.در عین حال تعداد ساب دامنه ها و وبلاگهای زیر مجموعه ورد پرس با رنک بالاتر به دلیل حضور در فضای وب انگلیسی و استفاده از مزایایی که در بالا اشاره شد بیشتر است که این نیز تا حدودی موثر است.

  4. مفاهیمی مانند سایت مپ یا شیوه هایی که باعث ایندکس شدن بهتر و به روز تر می شوند و نه الزاما رنک بالاتر.
  حتی اگر شما بیش از یک میلیون صفحه ایندکس شده در گوگل داشته باشید دلیلی برای اینکه رنک شما مثلا از یک سایت چند صفحه ای ولی محبوب و دارای لینک زیاد در سایتهای متعدد بیشتر باشد نیست.

  5.فکر میکنم خودتان بخشی از پاسخ سوالتان را داده باشید مشخص است که رنک گوگل الزما براساس حجم اطلاعات یک سایت نیست بلکه لینکهای متفاوت در آن بیشتر موثر است. راستی اگر شما واقعا برای رنک سایتهای ایرانی دلسوزی میکنید میتواند لینک به بلاگفا در سایت خود بدهید و به نوعی در افزایش تعداد لینک به بلاگفا همراه شوید آیا شما چنین میکنید؟ در ضمن فکر میکنم هم بلاگفا و هم سایت دیگری که شما به آن اشاره داشتید از نظرات کارشناسان و دوستانی که در این زمینه بصورت حرفه ای فعالیت میکنند استفاده کرده اند .

 10. میلاد said

  دکترجان حالا چرا میزنی ؟ 🙂 من پاسخ یکی از کامنت گذاران را دادم ، خوب شد پیش هم نبودیم وگرنه احتمالا زنده نبودم 🙂

 11. mhmazidi said

  @آقای شيرازی: بينهايت سپاسگذارم از جواب شما. در 4 مورد ابتدایی نظری ندارم. اجازه دهيد ساير دوستان هم نظرشان را بيان كنند. اما در مورد مطلب 5: چرا به بلاگفا و سايرين لينك نمي‌دهم. اين سوال را قبلا هم پرسيده بوديد. من به احترام سوال شما يك پست مفصل و كامل نوشتم.شما مي‌توانيد آن را در لينك زير بيابيد. اگر توضيحات من در انجا شما را قانع نكرد بازهم انجا در خدمت شما خواهم بود:
  https://mhmazidi.wordpress.com/2007/11/08/blogfa-5/

 12. rezar said

  آقای دکتر پزشک متاسفانه شما از فاز انتقاد پرتاب شدید به فاز خاله زنکی. اصلا این سرویس وب لاگ ایرانی اینقدر ارزش دارد که بنویسید راجع به آن ؟ آیا اصلا شما صلاحیت نظر دادن راجع به رشته ای که هیچ تخصص آکادمیکی در آن ندارید دارید ؟؟؟

 13. پرهام said

  یا مثلا ویلاگ های بلاگفا اصلا از تگ های متنی استفاده نشده !

  مخابرات و اينترنت ما

  Heading تنها با یک کلاس تعریف شده , در حالیکه می تونست با یک تگ h1 یا h3 عنوان مطالب را ارزشی تر کنه

  مشکلی که سایتهای ایرانی دارند که اصلا از استانداردهای وب استفاده نکردن , توی یک طرح تحقیقاتی از 100 تا سایت اول ایران 98 تا فاقد استاندارد لازم بودن , یک سایت 50% خطا و سایت آخر هم 10% خطا !

  این باعث فقر محتوای وب فارسی شده !

 14. پرهام said

  در مورد بلاگفا و دوست عزیزمون آقای شیرازی بگم که :
  1. IP تاثیری ندارد !
  2. سایتهای انگلیسی مثل بلاگر اگر شما ببینید می بینید که تموم متنها و حتی ترتیب استفاده از تگ ها مشخص شده از H1 تا H6 و P و …
  ولی مثلا در بلاگفا چنین چیزی رعایت نشده و گوگل هم روی محتوا بسیار حساس و وقتی تموم متون شما را با تگ DIV یا P میبینه مسلما سایت فاقد محتوا مناسب می دونه
  3.قبول
  4.سایت مپ و MetaTag و Robotos و .. هم خیلی موثره , حتی چگالی صفحات شما هم حساب میشه
  مثلا بلاگفا فاقد Keywords فارسی هست !!!!!!!!
  یا حتی اصلا Keyword ها کلماتش به ندرت در متن صفحه دیده میشه !

 15. خطیر said

  یکی از مشکلات سایت بلاگفا، تعریف keyword و description آن است. من همین مشکل را در یکی از سایت هایم داشتم. وقتی گوگل به keyword و description بلاگفا می رسه و آنها را شبیه هم میبینه، همه آنها را در یک رده قرار می دهد. یکی از تفاوتهای wordpress نسبت به بلاگفا، قرار دادن عنوان خبر در url هست. چون گوگل به url بیشتر از عنوان اهمیت می دهد، مطالب wordpress را بالاتر از بلاگفا قرار می دهد و به تبع آن page rank آن بالا می رود.

 16. دو موضوع وجود دارد رنک یک سایت و موقعیت یک سایت با در صفحات نتایج جستجو هنگام جستجوی کلمات خاص.
  رنک اصلی یک سایت با الگورتیمی متفاوت ارزیابی می شود و عموما براساس لینکهای از سایتهای با امتیاز بالا است.
  در حالی که در مورد موقعیت هنگام جستجو یک کلمه علاوه بر عنوان و تعداد لینک به یک صفحه اهمیت خود این کلمه با توجه به موقعیت در متن و تگهای بکار رفته ارزیابی می شود.

  در ضمن خدمت دوستان اینکه اصولا گوگل مدتهاست که اهمیتی به keyword نمی دهد. و این تگ برای عهد قدیمی موتورهای جستجو بوده است.اینرا براحتی در فرومهای بهینه سازی جستجو میتوانید بخوانید.

  خدمت آقای پرهام دوست من لازم نیست آدم در مورد چیزی که زیاد به آن اشنا نیست اظهار نظر کند در پاسخ به شما باید گفت که اولا آی پی خیلی خیلی تاثیر دارد. یک لحظه فکر کنید اگر آی پی تاثیری نداشت هر کسی هزار تا ساب دامین می ساخت روی یک سایت یا چند سایت روی یک سرور و از این روش برای افزایش رنک خود استفاده می کرد.
  پس معقول است که برای جلوگیری از اسپم و صفحات ساختگی برای افزایش رنک موقعیت سایتهای و آی پی آنها نیز ارزیابی شود. این نیز براحتی در فرومهای بهینه سازی قابل رویت است.
  در ضمن خوبه جند تا از قالبهای ورد پرس و بلاگفا یکی هستند و در قالبهای بلاگفا هم از تگهایی که گفتید استفاده می شود. در ضمن این قضیه ربطی به رنک اصلی سایت ندارد. که اگر بخواهیم اینگونه بدانیم با توجه به اینکه قالبهای اصلی و معمول وبلاگهای ورد پرس فقط چندتا است بنابراین در ورد پرس هزاران وبلاگ با کدهای اچ تی ام و قالب یکسان هستند. که از این جهت بلاگفا به دلیل تنوع قالب در موقعیت بهتری است .
  و اینکه نکنه فکر میکنید بلاگفا سایت مپ و روبوتز ندارد!؟ در ضمن دقیقا خود گوگل گفته که سایت مپ برای بهتر پیدا کردن صفحات و خواندن آنها استفاده می شود و ربط چندانی به افزایش رنک اصلی سایت ندارد.
  و همانطور هم که گفتم گوگل اصلا به کیوردها اهمیتی نمی دهد که حالا بخواهد فارسی باشد یا نه

  من با نظر خطیر موافقم یکی از خوبیهای ورد پرس گذاشتن تیتر در Url است که در اهمیت یک کلمه اضافه میکند البته باز هم تاثیری در رنک اصلی صفحه اصلی ندارد اما در موقعیت صفحات هنگام حستجو یک عبارت مفید است.

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: