بلاگفا 5

در كامنتهای چند نوشته قبلي كه مدير محترم بلاگفا(آقای شيرازی ) لطف كردند و پاسخ دادند، ايشان سوالي را مطرح كردند كه قول دادم بعدا به آن پاسخ دهم:

در ضمن اقای مزیدی به خاطر دارم که شما نوشته بودید که به وبلاگهایی که در سرویسهای ایرانی قرار دارند لینک نمی دهید؟ براستی چرا؟ …

همچنين در همانجا نوشته‌اند:

گروهی مرا به خاطر سیاستهایم ضد انقلاب میخوانند و گروهی دیگر مزدور رژیم!

آقای شيرازی. اين كه شما واقعا ضد انقلاب هستيد يا مزدور رژيم  از همانهایی بپرسيد كه چنين تهمتهای ناروایی به شما مي‌زنند. من هرگز در هيچ جايي به شما اهانت نكردم و اين كار را بسيار زشت مي‌دانم. بحث من با شما هيچ ربطی به اين توهمات ندارد.من صرفا از بعد تكنيكي و مسايل مرتبط با «دارائيهای معنوی» است كه با شما وارد بحث شده‌ام.

آقای شيرازی. بله. حقيقت دارد. من در اينجا نوشتم كه وبلاگهایی كه بر روی سرويسهای وطنی قرار دارند در سايدبار وبلاگم قرار نخواهند گرفت.نگاهی به لينك بالا بياندازيد.كامنتها را بعضي از بهترين دوستان بنده گذاشتند.همه آنها اين عقيده من را كاملا زير سوال بردند.نه يكبار كه بارها. اما هنوز هم من بر روی حرف خود هستم. در ايتم يك در آنجا نوشتم:

مهمترين هدف من حمايت از وبلاگهايي‌ است كه در وردپرس دات كام هست.

هنوز هم همين راه را دنبال مي‌كنم.اين را نه تعصب مي‌دانم و نه آنگونه كه دوستان فرمودند يك روند غير دموكراتيك و يا مقدس كردن وردپرس. اين تنها سليقه شخصي من در اعمال لينكهاست.همانگونه كه شما و ساير عزيزان مي‌توانيد سليقه خود را در وبلاگتان اعمال كنيد.

در ايتم 2 نيز گفته‌ام كه در قسمت لينكها، وبلاگهایی كه با نيروی وردپرس هستند.همچنين وبلاگهایی كه بر روی بلاگسپات هستند.ندرتا نيز عزيزاني هستند كه در وبلاگ خود از موويبل تايپ استفاده مي‌كنند. آيا شما اين رفتار را نوعي بي‌احترامی به وبلاگهایی در ساير نقاط مي‌دانيد؟ من هرگز نه عمدا نه سهوا اهانتي به وبلاگی نكرده‌ام. تنها گفتم سليقه شخصي من چنين است. من بارها شده است در اين وبلاگ برای كار بر روی يك سرويس مثلا ويكي‌پديا يا سايت اسكريبد و استامبل از همه عزيزان خواستم همراهی كنند. اما آيا شما بخاطر داريد من در جايي گفته باشم  در اين حركت نيز من را همراهی كنند؟ من نظر شخصي خودم را گفتم .اگر هم مي‌خواهيد مي‌توانيد به وبلاگهایی كه در سرتاسر وردپرس دات كام ايجاد شده نگاه بياندازيد.ببينيد آيا كسي چنين شيوه‌ای را دنبال كرده؟ خير. چرا؟ چون انها سليقه شخصي خود را دارند. ممكن است دوست بسيار صميمي من هم باشند اما اين نظر من را نپذيرند.چه اشكالي دارد؟

در ايتم 3 هم گفته‌ام:

با تمام احترامی كه برای كاربران سرويسهای وبلاگی وطنی قايلم اما لينك انها را در اينجا نخواهيد يافت.اين به معنی بد بودن ان وبلاگها نيست بلكه صرفا به دليل اشكالات پايه‌ای است كه سرويسهای وطنی دارند. هيچ تمايلي ندارم كه كمكی-هرچند بينهايت ناچيز-به ادامه حيات اين سرويسها انجام دهم-لااقل تا زمانی كه مشكلات اساسي خود را حل نكرده باشند. آخرين نمونه از شاهكارهای انها را مي‌توانيد در وبلاگ رسمي يكی از سرويسهای وطنی ببينيد كه صريحا  عنوان كرده‌اند 17000 وبلاگ غيرفعال را حذف كرده‌اند!! چيزی كه هرگز برای من قابل هضم نيست.

در اينجا نيز مي‌بينيد كه صريحا نوشته‌ام برای كاربران ساير سرويسها ارزش و اعتبار زيادی قايلم.من هر روز از طريق فيد، مطالب بسياری از وبلاگهای خوبي كه در سرويس شما و ساير سرويسهاي وطنی هست را دنبال مي‌كنم.حتي پيش امده كه مطلبي آنقدر عالي بود كه ان را در دليشس خود وارد كردم. اما هنوز هم پايفشاری مي‌كنم كه دوستان عزيزی كه در ساير سرويسها هستند را در سايدبار وبلاگ خود قرار نمي‌دهم.اگر به جملات من دقت كرده باشيد گفته‌ام:

لااقل تا زمانی كه مشكلات اساسي خود را حل نكرده باشند

معني اين جمله چيست؟ آيا من گفته‌ام سرويسهای وطنی مطلقا بد هستند؟ خير! بلكه گفته‌ام تا وقتي كه مشكلات اساسي دارند از انها حمايت نخواهم كرد.در صورت حل اين مشكلات ديگر دليلي برای اين موضوع وجود ندارد.

آقای شيرازی. نمي‌گويم حرف آقای x وحی منزل است، اما جمله زير را يكي از معتبرترين شخصيتهای وبلاگستان فارسي در كامنتهای اينجا نوشته‌اند:

من کاملا از سرویس دهندگان داخلی ناامیدم. همکار عزیز بلاگفا را ول کن و به فکر اعتبار فیس‌بوک باش!

باز هم مي‌گويم نظر اين عزيز وحي منزل نيست؛ اما برای شما گران نيست وقتي چنين عزيزی اينگونه از سرويسهای شما نااميد باشد؟ اشكال كجاست؟ سوء تفاهم؟ يا ممكن است حقيقتهایی نيز باشد؟

آقای شيرازی. فكر مي‌كنم با اين نوشته‌ها پاسخ به سوالات شما را داده باشم.مي‌گوييد جامعه بزرگ وبلاگ‌نويس فارسي سالها قبل از وردپرس ايجاد شده.( كاملا درست است) . مي‌گوييد حداقل هزاران وبلاگ خوب در سرويسهای وطنی هست.آيا اينجا منظورتان محتوی اين سايتها هست؟ بله با شما كاملا موافقم. اما آيا منظورتان اين است كه اين وبلاگهای بسيار خوب از نظر محتوی؛ از نظر تكنيكي هم خوبند؟؟ اجازه دهيد با شما موافق نباشم.

ببينيد! نظر شخصي من چنين است: من سرويسهای وطنی را به آپارتمانهایی تشبيه مي‌كنم كه بشدت در برابر زلزله آسيب‌پذيرند. حتي اگر عزيزترين كسان من هم در اينجا ساكن باشند- با اينكه به انها سر خواهم زد و جوياي احوال انها خواهم بود- اما هرگز خانه‌های سست انها را تاييد نخواهم كرد. اميدوارم اين تمثيل بتواند احساس واقعي من را به شما منتقل كند. اگر روزی شما توانستيد آپارتمانهای خودتان را برای مستاجران عزيزتان در برابر زلزله مقاوم كنيد- حداقل استانداردهایی كه در تمام دنيا بين مهندسين عمران پذيرفته شده است- آنگاه نه تنها به اين وبلاگها لينك خواهم داد بلكه از شما و سرويستان نيز حمايت خواهم كرد.

فرموده‌ايد: آيا اين كار صرفا بدليل تبليغ سرويس مورد علاقه‌تان بوده است؟ در بالا توضيح داده‌ام. گفته‌ام هدف اول من حمايت – و نه  تبليغ – از وبلاگهایی است كه در سرويس مورد علاقه‌ام ايجاد شده‌اند. بنظر شما آيا اين صرفا يك تبليغ و حمايت كوركورانه است؟ خير. آيا انتقاد از سرويسهای وطنی يك انتقاد كوركورانه و مغرضانه است؟ خير.

فرموده‌ايد: يا نواقص در سرويسهای وطنی… .مي‌گويم: نه فقط نواقص. كه اگر تنها نواقص باشد مي‌توان اميدوار بود انها را در طولاني مدت حل كرد. بحث من اينجا اين است كه سرويسهای وطنی مشكلات اساسي دارند. مشكلات ريشه‌ای / عميق / خطرناك و نه فقط نواقص . ممكن است اكنون بپرسيد موارد ان را ذكر كنيد. اگر شما و ساير دوستان علاقه‌مند هستند مي‌توان با مشاركت همديگر اين قسمت را با ذكر جزييات، كاملا شفاف كرد.اين بسته به حوصله شما عزيزان دارد.

فرموده‌ايد: آیا نقد بلاگفا در راستای همان جنبش مهاجرت به وردپرس نیست؟ من مي‌گويم كاملا در راستاي همان است و هر دو اينها نيز در راستاي چيزی است كه به آن مي‌گويم « فشار بر سرويسهای وطنی جهت بهبود خود».

آقای شيرازی. تاكنون هربار كه كسي خواست از سرويسهای وطنی انتقاد كند، بسياری سريعا پيش دويدند و از مشكلات كار در كشور گفتند. همه انها مرتب يك جمله را تكرار مي‌كردند و مي‌كنند:« بايد از سرويسهای وطنی حمايت كنيم». من با اين جمله هيچ مشكلي ندارم. اتفاقا بد هم نيست اندكي بر روی احساسات ناسيوناليستي ايرانيان كار كرد- كه الحق و الانصاف خوب هم جواب داده تاكنون- اما حمايت از سرويسهای داخلی مي‌تواند به دو صورت باشد. تا امروز هميشه حمايت به صورت تاييد  بوده است.هربار كه مشكلي پيش امد سريعا گفتيم و گفتند كه نبايد حمايت خود را قطع كنيم و هربار با تاييد بيشتر و چشم‌پوشي از اشتباهات، انها را به بوته فراموشی سپرديم. اما حمايت مي‌تواند فرم ديگری نيز داشته باشد: فشار بر روی سرويسهای وطنی تا شايد در اين صورت احساس خطر كنند و بجنبد و اندكي به خود بيايند. انقتادات مكرر من از سرويسهای وطنی و همچنين حمايت از مهاجرت به وردپرس و بلاگر تنها از همين زاويه قابل بيان است. اميدوارم با ايجاد جريان مهاجرت از سرويهای وطنی به وردپرس و بلاگر، احساس خطر را در عزيزان وطنی خود ايجاد كنم.شايد واكنشي نشان دهند.تنها اميدوارم واكنش انها تخريب نباشد. در همين زمان كه من به تنهایی از اين روش استفاده مي‌كنم- دقت كنيد در سرتاسر وبلاگستان فقط من هستم كه اين مسير فشار به شما را دنبال مي‌كنم- بسياری از افراد هستند ؛ حتي انهایی كه به شدت با شما مخالفند؛ كه از روش اول يعني تاييد استفاده مي‌كنند.پس چندان نگران ميزان تاثيرپذيری من نباشيد.

آقای شيرازی. من بارها در اين وبلاگ صريحا نوشتم كه تا زمانی كه احساس كنم اين مشكلات ريشه‌ای وجود دارند به نقد سرويسهای وطنی ادامه خواهم داد.هرگز هم به خودم اجازه ندادم كه از مسير انصاف خارج شوم. مي‌دانم كه مشكلات بينهايت زيادی داريد. اما بعضي چيزها را نمي‌توان از آن گذشت. اكنون بلاگفا رتبه سوم در  رنكينگ الكسا را دارد.بعد از ياهو و گوگل. شايد خيليها ندانند اين يعني چه. اما شما كه خوب مي‌دانيد اين يعني چه!

پس به هيچ وجه – هزاران باره تاكيد مي‌كنم- به هيچ وجه پذيرفته نيست كه شما مشكلات كار در ايران را هربار عامل اصلي بيان كنيد. اگر يك سايت يا سرويس بود كه ميزان بازديدكننده آن يكهزارم شما بود انگاه مي‌شد بر بسياری از عيوب ان چشم پوشيد( هرچند انجا نيز نبايد عيوب ريشه‌ای را ناديده گذاشت).

آقای شيرازی. فرموده‌ايد 

شما قبلا تصمیم خود را گرفته اید و در پستهای قبلی خود صراحتا سرویسهای وطنی را برای میزبانی وبلاگها نامناسب و ضعیف دیده و پیشنهاد استفاده از یک سرویس خارجی را داده اید.

كاملا صحيح است. هنوز هم همانطور فكر مي‌كنم. آيا شما دليلي داريد كه من بخواهم عقيده خود را تغيير دهم؟ اگر يادتان باشد آن زمان مطالبي با عنوان « جنبش مهاجرت به وردپرس» نوشتم. بازهم اگر يادتان باشد مدتي بعد شما در وبلاگ شخصي خود سلسله مطالبي را شروع كرديد كه اگر اشتباه نكنم عنوانی چنين داشت: « چرا وبلاگ‌نويسان سرويسهای وطنی را ترجيح مي‌دهند؟» مقدمات بحث را شروع كرديد و همه ما منتظر بوديم تا با شما در يك بحث مفيد شركت كنيم. اما متاسفانه، نوشته دوم و نوشته‌های بعدی هرگز منتشر نشدند. يادتان مي‌ايد كه علت چي بود؟ بله همان حوادث تلخ هك شدن بلاگفا- پرشين بلاگ و … آيا كاربران سرويسهاي وطنی در ان زمان احساس نكردند نوشته‌های من ممكن است اندكي رنگ واقعيت داشته باشد؟

آقای شيرازی. باور بفرماييد كسي قصد تخريب شما يا سرويس محبوبتان را ندارد. اگر چنين چيزی بود بهترين زمان برای ضربه زدن به شما و ساير عزيزان همان زمانی بود كه كلي مشكلات وجود داشت.اما همان زمان شخصا از تمام عزيزان خواستم كه فعلا چيزی در انتقاد از مشكلات شما ننويسند و فرصتي بدهند تا شما بتوانيد اندكي خود را بازبيابيد.همان زمان كاربران شما سخت‌ ترين انتقادات را از شما كردند( واكنشهايي احساسي كه همانطور كه زود برانگيخته شدند زود نيز از بين رفتند.). اما سبك من چندان با واكنشهای احساسي جور در نمي‌ايد.آن زمان سكوت كردم. اما حالا كه كاربران شما تمام آن مسايل را فراموش كرده‌اند و تا مشكل بعدی پيش نيايد حتي به ان فكر هم نمي‌كنند ديگر شما با واكنشهای سطحی و احساسي افراد عصباني مواجه نيستيد. اكنون در كمال آرامش مي‌توانم سوالاتی كه در ذهن دارم را با شما در ميان گذارم.

در پايان نيز فرموده‌‌ايد:

یا فقط حضور من در کشور ایران و احیانا فشارهای حکومتی دلیل تصمیم گیری شما بوده است؟

آقای شيرازی. من در همان چند ماه قبل و همين امروز نيز صريحا بارها به شما تاكيد كردم بحث من يك بحث سياسي نيست بلكه فراتر از آن به مباحث تكنيكي و مشكلات ريشه‌ای سرويسهای وطنی اشاره دارد. اما بنظر مي‌ايد شما اين توضيحات چندباره من را قبول نمي‌كنيد و هربار اين شائبه را پيش مي‌كشيد كه نكند من از جنبه سياسي نگران چنين موضوعي هستم. بار ديگر تاكيد مي‌كنم: اساسا بحث سياسي در فيلد كاری من نيست. مي‌توان به انجا هم وارد شد.اما من هنوز جوان هستم و تمايلي هم برای دردسر ندارم!

آقای شيرازی. خوب بخاطر دارم كه در همان زمان كه مطالبي با عنوان « جنبش مهاجرت به وردپرس» مي‌نوشتم شما در يكي از كامنتها نوشتيد :

در ضمن شاید بتوانید برای هر پست وبلاگ خود عبارت جنبش را انتخاب کنید اما وقتی بحث جنبش جدی می شود که واقعا شاهد جنبشی در وبلاگهای فارسی برای مهاجرت به ورد پرس باشند

من ديگر از واژه جنبش در عنوان پستهای وبلاگم استفاده نكردم. اما احساس نمي‌كنيد در اين چند ماه كه از ان نوشته‌ها مي‌گذرد تعدادی- هرچند نه زياد- از وبلاگ‌نويسان شما به سمت وردپرس روی آوردند؟ فكر نمي‌كنيد اين يك ضايعه بزرگ برای بلاگفا باشد؟ سرويسهای ديگر وقتي كه شما مي‌خواهيد آنجا را ترك كنيد چندبار از شما مي‌پرسند آيا مطمئنيد؟ در پايان هم درخواست مي‌كنند در صورت تمايل، علت ترك اين سرويس را بيان كنند. آيا شما اين كار را كرديد؟

آقای شيرازی. آيا به نظر شما اين تعداد كه به وردپرس امده‌اند اكثرا افراد مشكل‌دار بوده‌اند؟ مخالف بوده‌اند؟ آيا آنها به گفته بعضي ‌ها تحت تاثير هوچي‌گری‌های من دست به يك انتخاب احساسي زدند؟ يا اينكه اكثر آنها افرادی فهميده و صاحب ادراك و تشخيص بوده‌اند كه بر اساس انتخاب شخصي خود به وردپرس آمده‌اند؟

آقای شيرازی. بسياری از عزيزاني كه در بلاگفا هستند در كامنتهای وبلاگ افرادی چون من عنوان مي‌كنند كه دوست دارند به وردپرس مهاجرت كنند اما مشكل آنها آرشيوشان است. آنها مي‌گويند هيچ روشي ندارند تا بتوانند تمام آرشيو خود در بلاگفا يا پرشين بلاگ را به همراه كامنتها  و … به وردپرس يا بلاگر منتقل كنند. من از شما بعنوان مدير محترم بزرگترين و محبوب‌ترين سرويس وبلاگ‌نويسي در كشورمان اين سوال را دارم:

آيا اين وظيفه شخص شما نيست كه امكانات تكنيكي لازم را فراهم كنيد تا هر وبلاگ‌نويسي بسته به ميل شخصي خود مكان مطلوب خود را انتخاب كند.اكنون وردپرس و بلاگر خروجی آرشيو وبلاگ را در هر لحظه كه وبلاگ‌نويسان اراده كنند در اختيار انها خواهد گذاشت. آيا سرويس شما و ساير سرويسهای وطنی چنين حق بديهي كاربر را به رسميت مي‌شناسند؟

بنظرم اين يكي از آن مشكلات اساسي و ريشه‌ای در سرويس شماست. تدبير شما برای حل اين مشكل چيست؟

آقای شيرازی. بگذاريد ابتدا بگويم چرا باب بحث با شما را پيش كشيدم؟ من در ابتدا، روی سخنم با هرسه سرويس بزرگ وبلاگ‌نويسي وطنی بود: بلاگفا – پرشين بلاگ و ميهن بلاگ. مسئولين ان دو سرويس محترم حتي كوچكترين واكنشي به نوشته‌های من نشان ندادند.اين نشان مي‌دهد يا اساسا اين نوشته‌ها را نديدند يا اين كه ان را چندان قابل ندانسته‌اند.در هر صورت شخصا در اينجا برای پاسخگو بودن شما و سرويس محترمتان امتياز بيشتری نسبت به ساير سرويسها قايلم.

در مورد سرويسهای وبلاگی وطنی تازه‌كار: اين چه بساطی است كه هركس مي‌خواهد در وب شروع به كار كند يك سرويس وبلاگی راه مي‌اندازد؟ در كجای دنيا اينهمه سرويس وبلاگ‌نويسي داريم؟ راه اندازی سرويس وبلاگی ساده‌ است اما ادامه كار بسيار مهم است.به همين دليل ساير سرويسهاي وبلاگی تنها وقتي مي‌توانند وارد اين بررسي‌ها شوند كه مدتي از فعاليت آنها گذشته باشد.امتحان پس داده باشند و از همه مهمتر roadmap داشته باشند.اين سرويسهاي وبلاگی كه مثل قارچ مي‌رويند برای 5 سال آينده خود برنامه‌ريزی كرده‌اند؟ و… (جريان سرويسهاي وبلاگی در كشورمان: يكي است قصه پر آب چشم! )

آقای شيرازی. چرا بلاگفا؟ چون هم اكنون بر طبق رده‌بندی سايت الكسا، بلاگفا سومين سايت پرترافيك در ايران است(پس از گوگل و ياهو).مطمئنم كه تا چند سال آينده نيز چنين خواهد بود. اما آيا از گسترش روز افزون بلاگر و وردپرس احساس خطر نمي‌كنيد؟ در اول اكتبر 2007 وضعيت 100 دامين پرترافيك كشور را اگر يادتان باشد در ان زمان بلاگفا 3 بود و ميهن بلاگ 6 و بلاگر 12 و وردپرس رتبه 61 را داشت.اكنون تنها با گذشت 40 روز بلاگفا هنوز رتبه 3 را دارد اما ميهن بلاگ به رتبه 4 رسيده است. بلاگر 11 شده و وردپرس به جايگاه 56 رسيده است.

آقای شيرازی. بعنوان يك شخص هوشمند آيا احساس خطر نمي‌كنيد؟ هم اكنون وردپرس دات كام در تمام آمارهای جهانی دارد رشد ديوانه‌واری پيدا مي‌كند. برنامه شما برای مقابله با اين محبوبيت فزاينده چيست؟ بلاگر با تمام ابهت و عظمتش؛ همچنين شركت sixapart احساس خطر كرده‌اند.بلاگر سعي مي‌كند هر روز امكاناتش را افزايش دهد و sixapart نيز نسخه 4 موويبل را ارائه كرده و حتي قول داده آن را اوپن سورس كند.

آقای شيرازی. اكنون سوال اين است: برنامه شما چيست؟ واكنش شما چيست؟ آيا برنامه‌ای برای رقابت با محبوبيت اين غولهای جهاني داريد؟ اين سوال را از مسئولين ساير سرويسها هرگز نخواهم پرسيد.چون بنظر مي‌رسد آنها به اين مسايل فكر هم نمي‌كنند!

آيا برای محبوبيت روزافزون بلاگر و وردپرس چاره‌انديشي كرده‌ايد؟

پ.ن: برای عزيزانی كه قبلا با مباحث «جنبش مهاجرت به وردپرس» آشنا نشده‌اند:

1- نوشته نخست

2- دومين مطلب

3- سومين مطلب

4- مطلب چهارم

5- مطلب پنجم

6- مطلب ششم

7- مطلب هفتم

8- مطلب هشتم

9- جنبش وردپرس فارسي .نوشته پاياني

ادامه دارد…

پ.ن: لينك مطلب در بالاترين. در صورت تمايل به اين لينك رای دهيد

Advertisements

24 دیدگاه »

 1. reza said

  دکتر عزیز این را فقط در جهت تایید شما می نویسم. در ایران سالهاست که بحث حمایت از محصولات داخلی معنای اصلی خود را از دست داده (همان طور که خود شما گفتید).
  آقای شیرازی هم باید به ای مطلب نهایت توجه را بکنند.
  مثال ملموس آن نیز حمایت 30 ساله از صنعت خودروی کشور است که نتیجه آن برای همه واضح است. لطفا این نوع حمایت را با خودروسازی چون هیوندای مقایسه کنید که بعد از ایران ناسیونال شروع کرد و اکنون یکی از قطی های این صنعت است. مگر هیوندای چه خیانتی در حق ملت خود روا داشته که ایران خودرو حاضر به انجام آن نیست؟!!!
  مگر به غیر از این است که هیوندای در امریکا خودرو می فروشد و ایران خودرو مونتاژکار بی کیفیتیست که حتی از پس مونتاژ صحیح خودرویی مربوط به 20 سال پیش (405) هم یه طور صحیح بر نمی آید.
  ……
  از موضوع خارج شدم. آقای شیرازی شما راه خطای صدبار پیموده شده را نیازمایید. فقط کافی است کمی جهانی تر فکر کنید…

 2. pooyarm said

  سلام مزیدی جان! ما هنوز زنده ایم!!! به ما سر بزن! اینجا هم که تغییر کرده، همه چیز عوض شده! از دنیا عقب بودیم…

 3. و دکتر مزیدی به میادین اینترنت و وب باز میگردد
  مزیدی جان خوش اومدی.امروز فید رو وقتی چک کردم دیدم مطلب داری ذوق مرگ شدم!
  مزیدی جون دوست داریم
  میگم خودت خوب میدونی بچه ها طاقت وب بدون مزیدی رو ندارن این کارارو میکنی ها! آره؟ ای شیطون!
  ولی از شوخی گذشته امیدوارم استراحت خوبی کرده باشی و با انرژی برگشته باشی
  همیشه شاد و سلامت باشی مزیدی جان
  راستی مصاحبه ات رو با رادیو زمانه شنیدم.ای ول.بسیار خوب بود! صدای خوبی هم داری! به درد خوانندگی میخوره! برو یه تست خوانندگی بده.
  مزیدی جون دوســــــــــــــــــتت دارـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــم(از طرف تمام اهالی وبلاگستان)

 4. maryamss said

  دقیقا حرفی که می خواستم بگم آقا رضا زد.ما ها معنی حمایت کردن رو به درستی نفهمیدیم.من نمی دونم جناب شیرازی اینجا رو می خونن یا نه اما به نظر من حمایت کردن همین انتقاد کردن هم می تونه باشه.اتفاقا کار دکتر مزیدی و افرادی مثل ایشون که در وب لاگ هاشون از مشکلات بلاگفا نوشتن دارن انجام می دن یه نوع بیدار کردن و نشون دادن مشکلات و این اصلا چیز بدی نیست …..همونطور که گفته شد رقابت مشکل اصلی ماست.وقتی رقابتی وجود نداشته باشه ملت عقب می مونن .پس چه بهتر که سرویس های قوی مثل بلاگر و وردپرس بشن رقیب تا بلاگفای وطنی ما همیشه سعی کنه در سرویس دادن و جذب کاربر خودشو در کنار اون ها و چه بسا بالاتر از اون ها قرار بده.

 5. ایلیا said

  مزیدی مزیدی حمایتت میکنیم !
  .
  تا خون در رگ ماست مزیدی سرور ماست !

 6. درود
  خیلی کامل و جامع بود
  امیدواریم …

  راستی نمردیم و صدای شما را هم شنیدیم!

 7. mohsen said

  دكتر مزيدي عزير اولا خوشحالم كه دوباره سرزنده و سرحال برگشتي به دنيال وبلاگ نويسي
  اما در مورد اين جريان انتقاد از بلاگفا فكر مي كنم داري كمي بي انصافي مي كني
  من به عنوان 1 برنامه نويس از آقاي شيرازي حمايت مي كنم
  نه به خاطر تعصب شغلي بلكه به اين خاطر كه مي دونم برنامه نويسان در ايران با چه مشكلاتي مواجه هستند
  توقعات وحشتناك كاربران ,نا آشنايي آنها با نحوه كار سيستم ها, عدم حمايت مادي و معنوي ,عدم وجود قانون كپي رايت در ايران و ده ها مشكل ديگر
  با وجود همه اين مشكلات يك برنامه نويس هم بايد بتونه كاربرانشو راضي نگه داره هم زندگيه خودشو تاميين كنه

  در هر حال گرچه بلاگفا مشكلاتي داره اما يك سيستم كامپيوتري هيچ وقت نمي تونه همه كاربرانشو راضي نگه داره مخصوصا همچنين سيستمي با همچين حجم كاربران و امكانات كاملا رايگان

 8. […] و مزیدی می‌آید اون هم با مطلبی به چه […]

 9. mhmazidi said

  @محسن جان: فرمايش شما درست: من كاملا بي‌انصافي مي‌كنم. شما هم از آقاي شيرازی حمايت مي‌كنيد.همه چيزهایی هم كه فرموديد را قبول دارم.اما من در اين نوشته طولانی وارد ريز نكات شدم. شما يا ساير دوستان منتقد چرا وارد ريزنكات نمي‌شويد؟ بنظرم بد نيست شما و ساير دوستان برنامه‌نويس به ريزمطالبي كه در بالا آمده دقت كنيد و هركدام را جداگانه ارزيابي كنيد.
  بنظرم جمله‌هایی مثل » بي انصافي ، حمايت و …» مفاهيمي كلي هستند. چرا اين نوشته بي انصافي است؟ چرا شما حمايت مي‌كنيد؟ نظرتان را در مورد هك شدن بلاگفا بگوييد. در مورد حمايت از داراييهاي معنوي نظرتان چيست؟ اگر شما يا هر عزيز برنامه‌نويس ديگری سرويس راه‌اندازی كرد و در مرحله‌ای دچار اشتباه شد و مشكلي برای كاربرانش ايجاد كرد چگونه آن را جبران خواهد كرد؟ آيا اصلا نياز هست پاسخگو باشد؟ يا اينكه رايگان بودن سرويس مي‌تواند توجيه كننده همه كمبودها و مشكلات و احيانا كوتاهی‌ها باشد؟
  يك منتقد تا كجا حق دارد انتقاد كند؟ آيا اساسا حقي دارد كه انتقاد كند؟
  محسن جان: بنظرم بد نيست اين موارد را شما هم ريز شويد.اگر وبلاگی داريد در وبلاگتان بنويسيد اگرنه در همين كامنت در خدمت شما هستيم.

 10. شهاب said

  دو دو….

 11. محمد said

  بازگشت مجدد مبارک!
  در کامنت آقای محسن نوشته شده که «توقعات وحشتناک کاربران»….!!!
  خواستم بگم مثلا اینکه من از سرویس وبلاگم توقع دارم عکس رو برام آپلود کنه تا تو سایتهای مختلف که هر روز هم فیلتر می شوند سرگردون نباشم این وحشتناکه؟!
  یا اینکه به من اجازه بده براحتی نوشته هامو موضوع بندی کنم (به سبک وردپرس) این خیلی توقع بیجاییه…
  یا اینکه چند روز در میون کامنتدونیش دچار مشکل نشه …
  و موارد متعدد دیگه که از حوصله یک کامنت خارجه…بهرحال از شما بخاطر این نوشته متقن و مودبانه خیلی ممنون جناب مزیدی عزیز!

 12. 1fathi said

  اینجا وبلاگ آقای مزیدی است ولی روی سخن من با آقای شیرازی است!

  آقای شیرازی سلام بر شما. همه بدونند من یک نفر علاقه وافری به شما دارم که دلیلش کمی شخصی است. برای همین هم این کامنت رو برای شما می گذارم. من کسی هستم که از کاربران سیستم بلاگفا بودم و هنوز وبلاهایی بر روی اسن سرویس دارم. ولی خود شما یک دلیل به من پیشنهاد بدهید که وردپرس رو ببوسم و بیام به سیستم بلاگفا.. البته هست. برتری هایی هم هست که خودتون هم خبر ندارید! ولی من حرفم اینه که شما راه براتون روشن است. سیستم شما یک سری اشکالاتی دارد که کامل مشخص است و شما بهش رسیدگی نمی کنید مثلا شما سیستم آمارگیری درستی ندارید. برای اون چی کار کردید؟ وردپرس هم معایبی دارد مثلا اتصال دامنه به وردپرس نیاز به خرید کردیت های وردپرس دارد ولی حداقل می گوییم وردپرسی ها یک فکری برای این مسئله کردند ولی شما برای رفع نقاط ضعفتون چی کار کردید؟ کاری کردید؟ من به این خاطر به وردپرس اومدم که تمام معایبی که به ذهنم می رسید در وردپرس برطرف شده یا حداقل بهش توجه شده !!

  روزی مطلبی می خواندم که خلاصه اش این بود که ما در ایران از تمام سیستم هایی که استفاده می کنیم خارجی است و استقبال ما به آنها بیشتر از سیستم های وطنی است الا وبلاگ هایمان. خدا شاهده آن موقع درود فرستادم بر مسئولان این سیستم ها و از همه بیشتر شما چون خودم از سیستم شما استفاده می کردم. شما آبروی سیستم های وطنی را خریداری می کنید.

  من شرط می بندم اگر دکتر مزیدی هدفی جز ارتقای سیستم های داخلی داشت هیچ وقت نمی آمد خودش رو خسته کند و این همه تایپ کند. من هم اگر نمی خواستم بلاگفا پیشرفت کند به هیچ عنوان همچین مطلبی نمی نوشتم. بیکار نبودم که! این را بدانید که اگر سیستم های داخلی پیشرفت کند ما با اینترنت اکسپلورر و فایرفاکس که نه با سر و جان به سمت شما می آییم ولی باید حداقل نیاز های ما هم بهش توجهی بشود. این مطالب دکتر زمانی خار در چشم سیستم های دیگر وطنی می شود که می گویند وای بر ما مزیدی انقدر خودش رو به آب و آتش زد و گفت وردپرس دارد رشد می کند ولی ما گوش نکردیم و جوابی ندادیم و اینش شد آخر و عاقبتمون.

  مهندس شیرازی ، علیرضای ما ، ما می خواهیم پیشرفت کنی. این کار رو بکن.

  پی نوشت : لینک دهی یک وبلاگ یک امر کاملا سلیقه ای است و هر کسی می تواند برای حمایت از هر چیزی که
  دلخواه اوست لینک دهی کند. پرداخت به مسئله لینک دهی آیا نادیده گرفتن حق دکتر مزیدی و فرهنگ دیجیتال نیست؟

 13. amin said

  حقیقت این هست که ما ایرانی جماعت وقتی به جایی رسیدیم ،‌زود اشباع میشویم ! یعنی جاه طلب نیستیم و این خصلتی بسیار لازم در دنیای ارتباطات هست . گاهی احساس میکنم جناب شیرازی هم دچار بی اهمیتی یا کم اهمیتی شده اند . نگاهی به سیر تغییرات در سرویس های وبلاگ دهی و شاید رسم نموداری از این تغییرات ، همه چیز را روشن می کند !
  راستی آقای شیرازی ، اگر من پیشنهادی برای بلاگفا داشتم کجا مطرح کنم ؟ لطفا نگویید ایمیل ؟
  چرا مکانی برای ارائه ی پیشنهادات و بحث در مورد آنها نیست ؟ شاید پیشنهادی در همین بحث ها آنقدر تکامل بیاید که شما و همکارانتان مشتاق به عملی کردنش شدید ؟
  با تشکر از دکتر مزیدی …

 14. hiva said

  و من هم در وبلاگم يه مطلب نوشتم به نام » من يه مهاجرم » پيرامون همين موضوع !‌

 15. دکتر جان حالا گذشته از این حرفها بلاگفا مشکلات دیگری رو هم داره از جمله مشکلات فنی که اون هم قابل بررسی هست. شما بیایید بلاگفا رو از لحاظ فنی با وردپرس مقایسه کنید. مثلآ اینکه در بلاگفا امکان ارائه چندین موضوع برای یک پست نیست و همچنین اینکه بلاگفا فاقد سرویس آماری می باشد. همچنین شما زمانی که در صفحه اول بلاگفا هستید این امکان را ندارید که له صفحات داخلی تر بروید.به عبارت دیگر شما باید آدرس پست را وارد کنید که بتوانید آن را مشاهده کنید. حالا تصور کنید که تعداد پست های مربوط به یک موضوع از تعداد پست های تعریف شده در صفحه نخست بیشتر باشد در این حالت کاربر به سادگی نمی تواند مطالب داخلی تر وبلاگتان را بررسی کند.به غیر از این ها بلاگفا امکان ارائه صفحات اضافی را ندارد که واقعآ بعضی اوقات مشکل ساز می شود.
  عدم وجود فضای کافی برای آپلود تصاویر مورد نیاز و همچنین امکان استفاده محدود جاوا اسکریپت در تنظیمات وبلاگ(تا 2000 کاراکتر) را نیز در رده‌ی ین مشکلات بلاگفا بگذار.
  به نظر من بلاگفا به این دلیل محبوب شده است که جزو اولین ها بود و بس. وگرنه این سرویس اصلآ امکانات خوبی برای وبلاگ نویسان فراهم نمی کند و چه بسا باید گفت که اصلآ اصلآ این امکانات وبلاگفا در سطح استاندارد های جهانی نیست. شاید دلیل دیگر موفقیت بلاگفا را در نام آن دانست که همراه با تبلیغات گسترده‌اش باعث گم شدن دیگر سرویس ها در ایران شده است. من خودم قبلآ در بلاگفا وبلاگی داشتم که بعدا به ورد پرس مهاجرت کردم. در لینک زیر یکی از مهم ترین دلایلی را که من به بلاگفا مهاجرت کردم را می توانید ببینید.البته در این پست من دلیلی را گفته ام که امروز به نادرستی اش پی بردم و آن هم با ایمیلی که به آقای شیرازی زدم فهمیدم و آن هم امکان درج نامحدود در بلگفا است که من در بلاگ اشتباهآ نوشته ام محدود(آدم باید حق را بگوید)
  http://1nevis.blogfa.com/cat-19.aspx
  ببخشید که روده درازی کردم. به امید روزی که ماهم به سرویس های وطنیمان ببالیم. به نظر من میشود سرویس های وطنی بهتر شوند تنها اگر مسئولینش کمی از خودخواهیشان بکاهند

 16. من فقط خواننده این بحث هستم و بس!ولی باید عرض کنم که خود من جزو استفاده کنندگان وردپرس بودم که به طور ناگهانی به دلیل فیلترینگ وبلاگم در انجا توسط مخابرات(همان اشتباه مسخره ربات مخابرات)به ورپرس مهاجرت کردم ولی الحق و الانصاف باید بگم که اگر این سرویسهای وطنی نبودند شاید سالهای دیگری هم می آمدند و می رفتند و هیچ وبلاگ نویس در وب ایران متولد نمی شد!
  شاید بلاگفا کمبودهائی داشته باشد ولی این کمبودها دلیل بر نقض آن نمیشد هر چه باشد بلاگفا باعث افتخار ما در عرصه وب است!
  کمبودهای بلاگفا درسته است که ایراد است ولی این وردپرس محبوب ما خود نیز کم از اشکال نیست!بلاگفا همیشه رو به پیشرفت بوده و امیدوارم که با سیاست گذاری های خوب جناب شیرازی و گروه ایشان روزی بشود که ما از این وردپرس بکنیم و باز به بلاگفا برگردیم و به جای اینکه ما در بلاگر های خارجی وبلاگ بسازیم خارجی ها در وبلاگستان ما وبلاگ بسازند!و آنها جنبش بلاگفا راه بندازند!شاید الا از بلاگفا دوری می کنم هر چند هنوز هم وبلاگ بسیار فعالی در زمینه خاطراتم روی بلاگفاست ولی خوب هنوز امکانات بلاگفا به قدرت و حرفه وردپرس نیست ولی روزی که بلاگفا به وردپرس برسد !البته امیدوارم و آرزومند که جلو هم بزند!مطمئنم وردپرس را ترک می کنم و به بلاگفا می پیوندم حتی اگر نام وبلاگ خود را با تمام بازدیدکنندگانش از دست بدهم!

 17. ali said

  آقاي مزيدي قسمتي از حرفهاي شما را قبول دارم
  اما خواهش ميكنم فقط خود را يك لحظه جاي آقاي شيرازي بكذاريد
  آيا مي دانيد ايشان به خاطر درج مطالب ديگران در سايت بلاگفا چند بار تاكنون به دادگاه احضار شده اند
  آيا واقعا اگر شما جاي ايشان بوديد اين سايت را ول نمي كرديد
  اصولا هر كس اختيار دارد كه هر كجا خواست مطلب بنويسد
  و اگر از امكان رايگان ايراني استفاده مي كند نبايد انتظار داشته باشد آن سايت امكانات سايتهاي خارجي با آن درآمدهاي زياد را داشته باشد
  اگر كاربر نپسنديد مي تواند هر حايي را براي نوشتن انتخاب كند

 18. mohsen said

  با عرض سلام مجدد خدمت دکتر مزیدی عزیز و سایر دوستان
  اول از همه فکر می کنم لازمه که این نکته رو یادآوری کنم که من نه عضو تیم بلاگفا هسنم و نه مسئولتی انجا دارم
  بناراین پاسخ گویی به مشکلات موردی بلاگها را خود آقای شیرازی باید انجام بدن
  ولی در مورد مسائلی که شما مطرح کردید:
  مثلا در مورد هک شدن بلاگفا لطفا 1 سایت انترنتی رو نام ببرید که تا حالا هک نشه باشه و بشه ادعا کرد که هیچوقت هک نخواهد شد
  آیا سایتهای یاهو,سایت ناسا و سایتهای بسیار معتبر دیگه تا حالا هک نشدن؟؟
  بدون شک هر چه سایتی پر بازدیدکننده تر و پر کاربر تر باشه تعداد حملات برای هک کردن ان سایت زیاد تر خواهد شد
  و بلاگفا هم از این قاعده جدا نسیت
  در مورد حمایت از داراییهای معنوی اگر منظورتون پاک شدن وبلاگهای بدون استفاده هست باید بگم از لحاظ فنی در سیستم های دیتابیسی اطلاعاتی که
  بعد از مدت مشخصی استفاده نمی شوند(بستگی به نوع سیستم و نوع اطلاعات)قاعدتن باید آرشیو شوند تا هم در حجم اطلات ذخیره شده صرفه جویی شود
  و هم در سرعت دسترسی به اطلاعات فعال زیاد شود
  اما موردی که فرمودید
  «اگر شما يا هر عزيز برنامه‌نويس ديگری سرويس راه‌اندازی كرد و در مرحله‌ای دچار اشتباه شد و مشكلي برای كاربرانش ايجاد كرد چگونه آن را جبران خواهد كرد»
  بروز مشکل در برنامه های کامپیوتری مختص برنامه های من یا بلاگفا یا برنامه های ایرانی نیست
  بدون شک بسیاری از مشکلات هر سیستم کامپیوتری بعد عملیاتی شدن آن پدیدار خواهد شد
  به نظر شما مشکلاتی که هر روز در ویندوز گزارش می شود و باعث می شود هر روز مایکروسافت پچ جدیدی در قسمت آپدیت خود قرار دهد
  چگونه جبران می شود
  مثلا مشکلات امنیتی که گاهی باعث به سرقت رفتن یا از بین رفتن اطلاعات شخصی کاربران می شود
  در حالی که ویندوز نرم افزار رایگان هم نیست
  پس اگر کمی انصاف به خرج دهیم متوجه می شویم که تقریبا همه نرم افزارهایی که به طور روزانه از آنها استفاده می کنیم کمبودها
  مشکلات و یا به قول شما احیانا کوتاهی هایی دارند
  به نظر شما جبران کننده مشکلات نرم افزارهایی چون
  windows , linux,photoshap,office,…
  چیست؟؟
  و در پایان باید به این نکته اشاره کنم که بدون شک نقد سازنده و در چارچوب انصاف باعث پیشرفت فرد یا سیستم نقد شونده خواهد شد
  اما نقد کننده هم باید با توجه به جمیع شرایط نقد خود را بیان کند

 19. mhmazidi said

  @علي جان: من و ساير دوستان منتقد بارها و بارها بر سخت بودن كار مديران سرويسهای وطني اذعان كرديم.اين كه ديگر جاي هيچ شكي ندارد.
  1-چندبار احضار شدند؟ خوشحال مي‌شوم شما يا ايشان عدد و رقم ذكر كنند.توضيح دهند هربار دادگاه به چه جرمي ايشان را احضار كرده.من متاسفانه در وب تاكنون نديدم اين موارد ريز بحث شود.خب از اين لحظه مي‌توان باب بحث را گشود.
  2- اينكه ايشان سايت را ول نمي‌كنند معنايش اين است كه در حال ايثار هستند؟ از ايشان ممنون هستيم.اما ايشان به اين كار ادامه مي‌دهند در حالي كه فقط و فقط ضرر مادي و معنوي نصيب ايشان مي‌شود؟
  3- علي جان: اين كه فرموديد كاربر اگر نپسنديد هرجايي را مي‌تواند اختيار كند بسيار با ارزش است.اما در كنارش چند موضوع مطرح مي‌شود:
  آيا من اين اختيار را دارم كه كاربران بلاگفا و سايرين را مرتب و مرتب تشويق به مهاجرت به وردپرس كنم؟ مي‌گويم اختيار. ! در آن صورت شما از من نمي‌رنجيد كه كاری به ضرر برنامه‌نويس وطني انجام داده‌ام؟
  مي‌فرماييد كاربر هر لحظه اختيار دارد هرجايي برود: آيا سرويسهاي ما اكنون تمام آرشيو يك وبلاگ‌نويس را در اختيارش مي‌گذارند.
  علي جان: اين آخرين سوال من از شماست: اگر سرويسهاي وطني اين امكان را ايجاد كنند كه هر وبلاگ‌نويسي در هر لحظه‌ای كه تمايل داشت تمام آرشيو خود به همراه كامنتها لينكها و موضوعات دسته بندي و … را د ركمتر از چند دقيقه منتقل كند، بنظر شما- شخص شما- چند درصد از وبلاگ‌نويسان وبلاگ خود را به وردپرس يا بلاگر منتقل مي‌كنند؟ چند درصد؟

 20. mhmazidi said

  @محسن عزيز: كسي نمي‌گويد چرا برای بلاگفا مشكل هك پيش آمده.مي‌گوييم: چرا در اين اتفاق مطالب بعضي از وبلاگها از بين رفت.آيا يك سرويس وبلاگ‌نويس بزرگ در سايز و اندازه‌های پرشين بلاگ -ميهن بلاگ وبلاگفا نبايد از محتويات خود يك پك‌اپ داشته باشد تا در هنگام بروز چنين مشكلاتي تمام مطالب بازگردانده شود؟
  2- شما در كامنت اخير خود به نكاتي اشاره كرديد كه به كل پديده سرويس دهي در كشور ما مربوط است.خود بهتر مي‌دانيد كه هركدام از مباحث شما مي‌تواند موضوع نوشته‌های بيشماری باشد.بعضي از نكاتي كه اشاره كرديد كاملا منطقي و مقبول است.اما هيچكدام از آنها بنظرم جواب نكات مطرح شده در متن پست نيست.
  البته مي‌دانم كه شما در ابتدا بيان كرديد كه از طرف بلاگفا صحبت نمي‌كنيد. اما سوال من در كامنت قبلي از شما دقيق در مورد بلاگفا بود.اگر تمايل داريد در مورد معضلات و مشكلات برنامه‌نويس و مديريت سايت در كشور مان بحث كنيم مي‌توان در نوشته‌های بعدي با دقت بيشتر بدان پرداخت.
  بنظرم بهتر است در اين پست بر روی نكات مطرح شده در متن نوشته به يك جمع‌بندی برسيم. براي اين موضع نيز بايد پاسخهاي آقاي شيرازی را ببينيم.
  اميدوارم ايشان اين مطلب را بخوانند و ما را از نظرات خود بهره‌مند كنند.

 21. mohsen said

  1-در مورد از بين رفتن مطالب وبلاگها در زمان هك من اطلاعي ندارم كه چه مقدار از مطالب از بين رفته
  و همچنين از نحوه و سياست بك اپ گيري بلاگفا بي خبرم
  اما جا داره كه يك نكته را باز از نظر كلي و از ديد تكنيكي اشاره كنم كه
  داشتن بك اپ از 100 درصد اطلاعات علاوه بر مشكلات تكنيكي و فني
  بسيار هزينه بر است
  مخصوصا در سيستم هاي بزرگ و حجيم اينترنتي مثل بلاگفا
  و معمولا در اين سيستم ها در بازه هاي زماني مشخص از اطلاعات بك اپ تهيه مي شود
  (مثلا ساعت 12 هر شب بنابر اين طبيعي است كه به طور مثال اگر ساعت 20 روز بعد مشكلي براي سايت پيش بيايد اطلاعات ثبت شده بين ساعت 12 شب قبل تا ساعت 20 از بين مي رود)
  2-بدون شك بررسي معضلات و مشكلات برنامه نويسي و مدريت سايت در ايران به رشد ITدر ايران كمك فراواني خواهد كرد
  اميد وارم در آينده شاهد چنين بحثهايي در وبلاگ شما باشيم

 22. ali said

  اما در مورد احضار شدن آقاي شيرازي كافي است به اين لينك زير سري بزنيد تا عمق فاجعه را متوجه شويد
  ———————–
  http://shirazi.blogfa.com/post-43.aspx
  . دیگر دریافت احضاریه دادگاه به خاطر محتوای یک وبلاگ برای من عادی شده است. به خاطر مطالب وبلاگها، کلانتری و دادگاه رفته ام و
  بارها تهدید و برخورد بد معاونین و مسئولین و حتی افراد معمولی را تحمل کرده ام.اگر اینها را تحمل کرده ام، اگر از ساعات تفریحم زدم تا مشکلات سایت را برطرف کنم، اگر در مسافرت تفریحی اکثر وقت خود را در کافی نت صرف نظارت برای سایت کردم اگر وقتی که چشمهایم را عمل کرده بودم با وجود تاری دید و تاکید بر استراحت در تاریکی وقت زیادی را صرف حل مشکلات سایت کردم به خاطر عشق و ایمان به کارم بوده است.
  =============================
  سوال كرديد
  آيا من اين اختيار را دارم كه كاربران بلاگفا و سايرين را مرتب و مرتب تشويق به مهاجرت به وردپرس كنم
  بله كه اختبار داريد

  ————
  آيا سرويسهاي ما اكنون تمام آرشيو يك وبلاگ‌نويس را در اختيارش مي‌گذارند
  اگر به اين وبلاگ نگاه كرده باشيد
  http://www.hamedmottaghi.blogfa.com
  پس از اينكه پارسال ابن وبلاگ از طرف سايت دويچه وله به پيشنهاد خبرنگاران بدون مرز جايزه گرفت دادگاه حكم به توقيف آن داد خود مسئولين بلاگفا كل آرشيو وبلاگ را به حامد متقي داد ايشان در وبلاگ خود به اين آدرس نوشتند
  http://66.102.9.104/search?q=cache:tuicw4gTsC8J:hamedmottaghi.blogspot.com/2007/02/blog-post_27.html+site:http://hamedmottaghi.blogspot.com+%D8%A8%D9%84%D8%A7%DA%AF%D9%81%D8%A7&hl=en&ct=clnk&cd=1&client=firefox-a

  گرچه پس از حذف امكان تهيه مطالب وبلاگ را در اختيارم گذاشتند كه آن را هم براي آن مي‏خواستم كه اگر پرونده‏اي تشكيل شد، نسخه‏اي اصلي از مطالبم داشته‏باشم و براي اين فرصت هم از تيم بلاگفا متشكرم. در حدود 2 سال و 3 ماهي كه در بلاگفا بودم از آن راضي‏ام و آن را سرويس‏دهنده خوبي مي‏دانم كه با ارائه يك سرويس خوش دست به كاربران، عملا باعث استفاده گسترده‏تر از وبلاگ شد و به نظرم با يك برنامه‏نويسي خوب از سر در گمي كاربران وبلاگ‏نويس جلوگيري كرد.
  ———————————-
  البته حامد متقي الان در اين آدرس مطلب مي نويسد
  http://hamedmottaghi.rsfblog.org
  ———————————————-
  اين آخرين سوال من از شماست: اگر سرويسهاي وطني اين امكان را ايجاد كنند كه هر وبلاگ‌نويسي در هر لحظه‌ای كه تمايل داشت تمام آرشيو خود به همراه كامنتها لينكها و موضوعات دسته بندي و … را د ركمتر از چند دقيقه منتقل كند، بنظر شما- شخص شما- چند درصد از وبلاگ‌نويسان وبلاگ خود را به وردپرس يا بلاگر منتقل مي‌كنند

  دقيقا نمي دانم اما فكر مي كنم حدود 15 در صد
  ——————–
  اما يك خواهشي كه من هم از مسئولين بلاگفا دارم اين است كه
  اين امكان را ايجاد كنند كه هر وبلاگ‌نويسي در هر لحظه‌ای كه تمايل داشت تمام آرشيو خود به همراه كامنتها را د ر كمتر از چند دقيقه منتقل كند

 23. […] برسيم به باقي ماجرا. از تاريخ 8/11/2007 چقدر گذشته است؟ در اينجا نوشتم كه بر طبق آمار سايت الكسا آن زمان – يعني دقيقا 2 […]

 24. کامران said

  سلام
  دوستان عزیز شما چطور انتظار دارید یه وبلاگ نویس تازه کار بیاد تو ووردپرس وبلاگ بنویسه این سرویس های وطنی حداقل خوبیی که داره اینه که وبلاگ نویس تازه کار باهاش تمرین میکنه یکی دو ماه که باهاش کار کرد بعد یه مدت دوزاریش میوفته ای بابا این تبلیغات چیه تو وبلاگم الانم خدا میدونه چه بلایی سر وبلاگ نویسان بلاگفا میخواد بیاد ، با توجه به این که چند وقت دیگه انتخابات شروع میشه وبلاگ های بلاگفا قرق در نمایشهای بنر های تبلیغاتی 120*240 انتخابات میشه و این به شخصه خیلی زور داره اما یه نکته ووردپرس خوبه ولی بلاگر بهتره
  بابای

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: