قوانين استفاده از وردپرس دات كام

همه ما در هنگام ثبت‌نام در سايتهاي مختلف معمولا چيزی را امضاء مي‌كنيم كه به مفاد آن دقت نمي‌كنيم.بنظرم آمد بد نباشد صفحه قوانين مربوط به استفاده از سرويس وردپرس دات كام را به صورت تقريبا كامل- تمام گزينه‌هايي كه به كاربران سرويس رايگان آن مربوط است- ترجمه كنيم. در اين صورت آگاهی لازم را پيدا خواهيم كرد كه قوانين مربوطه چيست؟ چگونه بايد ان را رعايت كنيم؟ مشكلات قانون كجاست؟و اگر در آينده سوالي برايمان پيش آمد ، موضوع را كاملا منطقي و قانوني دنبال كنيم.

از آنجايي كه شخصا چندان استعدادي در ترجمه ندارم از دوست بسيار محترم وبلاگی خود سلما خانوم درخواست كردم زحمت اين كار را بكشند.ايشان دانشجوي فوق ليسانس مترجمي زبان هستند و با وجود تمام مشكلات ، بر من و همه دوستان منت گذاشتند و اين متن را آماده كردند.همينجا از زحمات فراوان ايشان بسيار تشكر مي‌كنم. اميدوارم كه بازهم بتوانيم از توانايي‌هاي ايشان استفاده كنيم. قبل از ارائه متن اصلي، توضيحاتي دادند:

ترجمه بخشی از متن رو تموم کردم. اما فقط سراغ بخش هایی رفتم که به نوعی به «دارایی های معنوی» مربوط بوده و از بخش هایی که  به پرداخت هزینه و شرایط اکانت VIP پرداخته صرف نظر کردم با این وجود اگر پاراگرافی که مربوط به موضوع بوده از قلم افتاده حتماً به من خبر بدید تا براتون ترجمه اش رو بفرستم.
عبارت هایی رو که با رنگ زرد های لایت کردم در مورد ترجمه واژه های تخصصیش تردید کرده ام ، اگر معادل داره لطفاً جایگزین کنید، اگر نداره گمونم به کار بردن لغت انگلیسی از ساختن واژه مناسب تر باشه (در این مورد خاص که متن یه جور سند به حساب میاد)

شخصا ترجيح دادم در كار ايشون دست نبرده و آن را بدون ويرايش و جابجايي حتي يك ويرگول منتشر كنم. شما نيز اگر پيشنهادی داريد مي‌توانيد با خود ايشان در ميان بگذاريد.من نيز سعي مي‌كنم نتيجه نهايي را در يك page مجزا در همين وبلاگ بگذارم. متني كه در زير مي‌آيد ترجمه قسمتهای مهم اين متن است:

 

                                    terms of service

اصل مطلب:

ما (بر و بچه های Automattic) سرویسی را به نام WordPress.com  راه اندازی کرده ایم که دوست داریم شما هم از آن استفاده کنید. خدمات اصلی این سرویس رایگان است و با پرداخت هزینه ، خدمات پیشرفته تری مثل ایجاد دامین و فضای ذخیره نیز در اختیارتان قرار می گیرد. سرویس ما طوری طراحی شده است که شما تا آنجا که امکان دارد بر محتوای وبلاگ خود کنترل و مالکیت تمام و کمال داشته و بتوانید به راحتی عقیده و نظر خود را بیان کنید. اما مسئولیت آنچه در وبلاگتان مطرح می شود را بر عهده بگیرید. بخصوص اطمینان حاصل کنید که هیچ یک از موارد ممنوع که در اینجا فهرست شده اند در وبلاگ شما مطرح یا از وبلاگ شما به آنها لینک نشود (مانند اسپم، ویروس، مطالب تبعیض آمیز و خصومت بار و غیره). لطفاً قبل از اینکه دست به کار شوید فهرست زیر و باقی شرایط خدمات را مطالعه کنید.

اگر وبلاگی را در WordPress.com میشناسید که به نظر شما این شرایط را نقض کرده است لطفا به این صفحه (http://wordpress.com/complaints) مراجعه کنید.

(نکته: تصمیم گرفتیم که شرایط خدمات این سرویس، که فهرست آنرا در زیر می بینید، تحت گواهینامهCreative Commons Sharealike تنظیم شود، به این معنی که شما می توانید از بندهای این سند استفاده کرده، متن آنرا تغییر داده و برای مقاصد دیگر از متن این سند استفاده کنید. فقط فراموش نکنید که مراجع این متن را به مطالب مربوط به خودتان تغییر دهید و اگر مایل بودید، در جایی از سایت خود لینکی به وردپرس قرار دهید. ما وقت و زمان زیادی را صرف تنظیم موارد زیر کرده ایم و لزومی ندارد که دیگران هم همه این کارها را تکرار کنند.)

شرایط خدمات:

شروط و بندهای زیر تمام موارد استفاده از فضای WordPress.com  را پوشش میدهد که شامل خدمات، محصولات و مطالبی است که در این سایت یا ازطریق این سایت در دسترس افراد قرار میگیرد. که به معنای خدمات ویژه (“VIP Service”),  و در مجموع کل این وب سایت است، اگرچه محدود به این دو نمی شود. این وب سایت تحت کنترل و مالکیت Automattic, Inc. (“Automattic”) قرار دارد. فعالیت شما در این وب سایت مشروط به پذیرش شرایط و مقررات مطرح شده در اینجا، همه سیاست ها و قوانین فعلی (شامل  Automattic’s Privacy Policy، بدون محدودیت) و همه فرایندهایی است که به مرور زمان توسط Automattic در اینجا اعلام می شود.

لطفاً فبل از ثبت و استفاده از این وب سایت توافقنامه زیر را  به دقت مطالعه کنید. برقراری تماس و استفاده از هر بخشی از این وب سایت به منزله پذیرش کلیه شرایط و مقررات این توافقنامه از سوی شما تلقی می شود. بنابراین اگرکل یا بخشی از این توافقنامه را نپذیرید، اجازه استفاده و دسترسی به این وب سایت و خدمات آن را نخواهید داشت. در صورت پذیرش،شرایط و مقررات  این توافقنامه منحصر به موارد زیر است:

 1. صفحه و اکانت شما در WordPress.com. اگر بر روی این وب سایت وبلاگی راه اندازی کنید ، مسئول حفظ  امنیت آن  اکانت و وبلاگ خود شما هستید و مسئولیت کلیه فعالیت هایی  که تحت این اکانت یا در ارتباط با آن انجام می شود بر عهده شماست. نباید درشرح وبلاگ خود واژه های کلیدی را که گمراه کننده و یا غیرقانونی هستند به کار برید، این مورد شامل استفاده تجاری از نام  و شهرت دیگران نیز هست و گروه Automattic اجازه دارد هر نوع شرح یا واژه کلیدی را که  نا مناسب یاغیرقانونی تلقی می شود یا برای Automattic  تعهدی ایجاد می کند، تغییر داده یا حذف کند. موارد استفاده بدون اجازه  از وبلاگ و اکانت یا هر گونه  خلل در امنیت شبکه را باید بلافاصله به Automattic اطلاع دهید. گروه Automattic مسولیت  اقدامات یا قصور شما و کلیه خسارات ناشی از اقدام یا قصور احتمالی شما را  برعهده نمی گیرد .
 2. مسئولیت  افراد سهیم. اگر شما وبلاگی را اداره می کنید، روی آن کامنت گذاشته یا مطالبی را بر روی آن پست می کنید یا به آن لینک داده و یا به هر طریق دیگری دسترسی به مطالب (یا محتوای) وب سایتی را تسهیل می کنید (یا به شخص ثالثی امکان این کار را می دهید)، مسئولیت کامل آن مطالب و کلیه اثرات ناشی از آن بر عهده شماست. این قانون شامل کلیه مطالب است، چه این مطالب از نوع متن، تصویر، فایل صوتی باشد یا نرم افزار کامپیوتری.  با فراهم آوردن این مطالب روی وبلاگتان ، تضمین می کنید که :
  • دانلود کردن، کپی کردن و استفاده از محتوای وبلاگ شما ناقض حقوق مالکیت هیچ شخص ثالثی نیست. این حقوق شامل کپی رایت، حق انحصاری، نام تجاری یا حق شگردهای تجاری است، اگرچه محدود به این موارد نمی شود.
  • اگر کارفرمای شما در دارایی های معنویی که ایجاد می کنید، ذیحق به حساب می آید، شما الف) از کارفرمای خود مجوز انتشار یا در دسترس قرار دادن مطالب را که شامل (و نه لزوماً محدود به) هر نوع نرام افزاری است، دریافت کرده اید. ب) از کارفرمای خود سندی مبنی بر چشم پوشی وی یا تفویض کلیه حقوقش، در محتوا یا  حقوق مربوط به محتوای وبلاگ دریافت کرده اید.
  • کلیه مجوزهای مربوط به محتوای وبلاگ را به کمک افراد ثالث سهیم در آن تنظیم کرده و تمامی اقدامات لازم را برای تفهیم کامل شرایط لازم به استفاده کنندگان انجام داده اید.
  • مطالب وبلاگ حاوی هیچگونه ویروس، (نرم افزار تخریبی) worms, malware و تروجان یا دیگر محتویات مخرب نیست.
  • مطالب وبلاگ اسپم نیست، حاوی موارد غیر اخلاقی یا تجاری  برای هدایت ترافیک به سایت های دیگر یا افزایش رتبه در موتورهای جستجو، درحمایت از اقدامات غیر قانونی (مثل phishing) نیست و برای گمراه کردن دریافت کنندگان در مورد منبع مطالب (کلاه برداری) طراحی نشده است.
  • مطالب وبلاگ شنیع، هجو بی پرده و  افترا آمیز نیست (برای اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه کنید http://w2.eff.org/bloggers/lg/faq-defamation.php) . وبلاگ دارای محتوای خصمانه، نژادپرستانه و از نظر فرهنگی توهین آمیز نبوده و حقوق مربوط به حریم شخصی و عام افراد دیگر را نقض نمی کند و
  • در مواردی که محتوای وبلاگ مربوط به کدهای کامپیوتری می شود، به دقت نوع، ماهیت، موارد استفاده و تاثیر مطالب وبلاگ را دسته بندی و شرح داده اید. چه از سوی گروه Automattic ملزم به انجام اینکار شده باشید یا خیر.

با در اختیار گذاردن مطالب نزد گروه Automattic برای افزودن به وب سایت خود، به طورفراگیر و نا محدود ، بدون حق التالیف ،  به گروه  Automattic اجازه می دهید که این مطالب را صرفا با مقصود ارائه، انتشار، یا معرفی وبلاگ شما  تحت تنظیم وتغییر قرار داده، منتشر یا  تکثیر نماید.اگر مطالبی را حذف کنید، Automattic، تمام تلاش خود را برای حذف آن اطلاعات از وب سایت انجام خواهد داد، اگر چه caching یا مراجع مربوط به مطالب ممکن است بلافاصله حذف نشود.

بدون تخطی از شرایط و ضمانت های ذکر شده، Automattic حق دارد (اگر چه ملزم نسیت) که  طبق صلاح دید گروه،  الف)هر گونه مطلبی را که بر اساس عقیده و شور گروه، سیاست های  Automattic را نقض کرده یا به هر طریق مضر و نا مناسب تشخیص داده شود،  حذف یا رد کند. ب) به هر دلیلی طبق صلاح دید گروه، از دسترسی و استفاده  افراد حقیقی و حقوقی از وب سایتی جلوگیری کند. Automattic ملزم به بازگرداندن هیچ کدام از هزینه های پرداخت شده نیست.

.

.

.

8- دارایی های معنوی. این توافقنامه به هیچ عنوان دارایی های معنوی Automattic یا هر شخص ثالثی را به شما منتقل نمی کند و تمامی حقوق، عناوین و منافع مربوط و حاصل از این دارایی ها تماماً متعلق به گروه Automattic(یا طرفین قرار داد) است. Automattic،  WordPress, WordPress.com  و لوگوی وردپرس و باقی عنوان های تجاری، عناوین خدماتی، گرافیک و لوگوهای مورد استفاده در WordPress.com و سایت آن به عنوان نشان تجاری ثبت شده Automattic یا اعطا کنندگان مجوز به Automattic شناخته می شود. دیگر عنوان های تجاری، عناوین خدماتی، گرافیک و لوگوهای مورد استفاده در ارتباط با وب سایت ممکن است نشان تجاری متعلق به دیگر شرکت ها یا افراد باشد. استفاده از این وب سایت به شما حق یا مجوز انتشار یا استفاده از نشان های تجاری Automattic یا دیگر افراد را نمی دهد.

.

.

.

10- فسخ. Automattic با ارائه دلیل یا بدون آن، با اخطار قبلی یا بدون آن، در هر زمان اجازه دارد از دسترسی شما به کل یا بخش هایی ازاین وب سایت جلوگیری کرده و شرایط قطع دسترسی  را بلافاصله به مورد اجرا بگذارد. با توجه به موارد فوق اگر مایل به فسخ این توافقنامه  یا حذف اکانت خود (در صورت وجود) در WordPress.comهستید، کافی است استفاده از خدمات این سایت را متوقف کنید. … کلیه قیود ذکر شده در این توافقنامه که بنابر ماهیت خاص خود باید همچنان پس از فسخ نیز برقرار باشند، قانونی خواهند ماند. این قیود شامل قوانین مالکیت، اظهارنامه رفع مسئولیت، جبران خسارت و محدودیت مسئولیت است ولی محدود به این موارد نمی شود.

Advertisements

11 دیدگاه »

 1. gajamoo said

  شخصاً بنوبه خود از هر دو نفر شما نهایت تشکر را دارم و از طرف بقیه دوستان وبلاگیم که احتمالاً شاید وقت نکنند واسه شما وسلمای عزیز یادداشت تشکر آمیز و دست مریزاد بذارن، باز هم تشکری جداگانه می کنم.
  امیدوارم محتوای وبلاگتون همیشه بهتر وبهتر شه و باز امیدوارم که هیچوقت در وبلاگتون لینک خفن گذاشته نشه.
  دست مریزاد

 2. من هم از شما و سلمای عزیز خیلی تشکر می کنم. متاسفانه سر در نیااوردن از این لیسانس می تواند خیلی مشکل ساز بشود. البته در این سیستم هایی کهما به صورت مجانی استفاده می کنیم و اگر هم ما رو تحریم هم بکنند صدایمان در نمیاد نخواندن این ها زیاد هم مشکل ساز نمیشود 🙂

  در ضمن در بند 10 املای کلمه اختار غلط است. خواهشا به اخطار تغییر بدهید.

 3. webkhan said

  سلام دکتر جان

  از سلما خانم واسه ترجمه و از شما واسه انتشار این مطلب تشکر می کنم

  خسته نباشید

  راستی .مورد شماره 10 : به جای «اخــــــطــــــــــار» نوشته شده «اختار» 🙂

  شاید هم از عمد اینگونه تایپ شده ، ولی فکر نکنم «اخــــــطــــــــــار» از کلمات آفت گیر (فـــــــیـــــــلــــــــتــــــــر) باشه

  پاینده باشی

 4. From Tehran, with love! said

  باز غلط دیکته ای های من کار دستم داد! 😐

  پیوست: در اسرع وقت به یک ویراستار خبره (ترجیحاً با صبر عیوب) نیازمندیم.
  پیوست 2 : بابا یه غلط تایپی اینهمه توضیح و نفسیر نداره! وقت نشد متن رو قبل از فرستادن حداقل یکبار مرور کنم
  😀
  زیاده عرضی نیست
  سلما

 5. From Tehran, with love! said

  ایوب !

  😐

 6. mohsen said

  با تشكر از خانم سلما
  اين دو پاراگراف به نظرم خيلي جالبه:
  «بدون تخطی از شرایط و ضمانت های ذکر شده، Automattic حق دارد (اگر چه ملزم نسیت) که طبق صلاح دید گروه، الف)هر گونه مطلبی را که بر اساس عقیده و شور گروه، سیاست های Automattic را نقض کرده یا به هر طریق مضر و نا مناسب تشخیص داده شود، حذف یا رد کند. ب) به هر دلیلی طبق صلاح دید گروه، از دسترسی و استفاده افراد حقیقی و حقوقی از وب سایتی جلوگیری کند. Automattic ملزم به بازگرداندن هیچ کدام از هزینه های پرداخت شده نیست. »
  و
  «Automattic با ارائه دلیل یا بدون آن، با اخطار قبلی یا بدون آن، در هر زمان اجازه دارد از دسترسی شما به کل یا بخش هایی ازاین وب سایت جلوگیری کرده و شرایط قطع دسترسی را بلافاصله به مورد اجرا بگذارد»

  شايد اگر بلاگفا هم همچين پاراگرافهايي در قوانينش داشت اين همه انتقاد ازش نمي شد.

 7. mhmazidi said

  @ محسن جان: دقيقا بحث من همينجاست. اگر قرار است حذفي انجام شود اگر قرار است كاری انجام شود بايد بايد بايد در قوانين ذكر شود، مكتوب. نه اين كه در قوانين TOS چيزي نيايد و بعدا بر اساس صلاحديد كاری انجام شود يا انجام نشود.
  هدف من نيز دقيقا يك كلمه است: شفافيت. قوانين ما بايد شفاف نوشته شوند.

 8. mohsen said

  بله با حرف شما كاملا موافقم
  «شفافيت در قوانين» مسئله اي كه حتما حتما بايد رعايت شود
  شايد يكي از مشكلات تيم هاي نرم افزاري ما همين موضوع باشد كه از تعدادي برنامه نويس و نهايتا گرافيست و طراح سايت تشكيل شده اند و جاي كساني كه با مسائل حقوقي يا ديگر موارد (مثل بازاريابان حرفه اي و …) آشنا باشند خالي است
  ولي 1 سوال:
  چند درصد از كاربران بلاگفا يا چند درصد از كاربران ايرانيه wordpress در زمان ثبت نام بخش قوانين سايت را به طور كامل مطالعه كرده اند؟؟

 9. آرام said

  از زحمات و توجّه هردوی شما عزیزان، به نوبه‌ی خود سپاسگزارم. بسیار مفید بود. موفق باشید.

 10. […] قوانين استفاده از وردپرس دات كام ( وبلاگ مزیدی ) * برای مشاهده مطلب کافی است روی این لینک کلیک کنید * […]

 11. کاری نمیشه کرد …

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: