تبليغات وب را منهدم كنيد

ترفند:

1- از فايرفاكس استفاده كنيد.

2- تنها كافي است دو مورد زير را به فايرفاكس اضافه كنيد:

الف- افزونه adblockplus را نصب كنيد.

   ب- افزونه element hiding helper را به آن اضافه كنيد.

اكنون در هر نقطه‌ای از وب كه تبليغات وجود داشته باشد ادبلاك‌پلاس آن را حذف خواهد كرد.هر تبليغات جديدي هم كه اضافه شود افزونه helper به صورت خودكار ان را به ليست پيش فرض ادبلاك، اضافه خواهد كرد. اين افزونه تنظيمات پيشرفته نيز دارد كه در نوشته‌های آينده بدان اشاره مي‌شود.

 

پاسخ به چند پرسش:

1- آيا با اين ترفند مي‌توان تبليغات در سرويسهاي وبلاگی مثل بلاگفا و پرشين بلاگ و … را حذف كرد؟ همچنين تبليغات در سايتهای خبری و غير خبری ايرانی؟ بله . همانگونه كه گفته شد با اين ترفند شما تبليغات را در هر نقطه از وب مي‌توانيد منهدم كنيد.

2- آيا استفاده از اين روش اخلاقي است؟ بعبارتی با اين كار بسياری از سايتها و سرويسها(خصوصا سايتهای ايرانی) منبع درآمد اصلي خود را از دست مي‌دهند؛ آيا اين روش به نوعي ضربه زدن به اين عزيزان نيست؟

در مورد اخلاقي يا غيراخلاقي بودن اين روش تاكنون در وبلاگستان غربي بسيار بحث شده.افراد در اينجا بر دودسته هستند: گروهي اعتقاد دارند اين عمل اخلاقي نيست و گروه ديگر معتقدند هيچ منافاتي با اخلاق و مهمتر از ان كسب درآمد ندارد. من به گروه دوم تعلق دارم. چرا؟

الف- اين روش فقط و فقط برای كاربران فايرفاكس ممكن است.در حالي كه بالای 75-80 درصد كاربران دنيا از اينترنت اكسپلورر استفاده مي‌كنند (در كشور ما احتمالا اين آمار بالاتر هم هست). در نتيجه اين روش چندان خللي در كسب درآمد اصلي سايتها ايجاد نمي‌كند. پس در مورد حوزه استفاده از اين ترفند نبايد غلو كرد. از طرفي اكثر كاربران فايرفاكس را افرادی تشكيل مي‌ دهد كه تجربه ثابت كرده، كمتر مي‌توان از انها چشم اميدی برای دنياي تبليغات داشت.

ب- بسياری از روشهاي تبليغاتي در سرويسها و سايتها (بخصوص وطنی؛ حال چه داخل كشور و چه خارج از كشور) بسيار قديمي و پوسيده است. هنوز در بعضي سايتها از تبليغات فلش آزاردهنده استفاده مي‌شود. بنظرم استفاده و از آن مهمتر گسترش اين ترفند در بين كاربران اينترنتی برای بالا بردن كيفيت صنعت تبليغات در سايتهای ايرانی الزامي است.

اين ترفند همانگونه كه گفته شد تنها در بين جمع محدودی از كاربران فايرفاكس كاربرد دارد.اما اميدوار هستم كه اين ترفند گسترش يابد و موجب ايجاد نگراني در صاحبان سايتهای ايراني شود. نياز است به آنها تلنگری وارد شود  تا از اين رخوت خارج شوند. تبليغات موجود در سايتها و سرويسهای ايراني بسيار قديمي و آزاردهنده هستند.

ج- در مورد اين كه راه‌حل‌های جايگزين چيست مي‌توان بعدا مفصل صحبت كرد.استفاده از تبليغات متني گوگل برای ايران فايده‌ای ندارد(بدليل تحريم مالي ايران) اما مدتي است كه در وبلاگهای غرب مدلي از تبليغات در حال رشد است كه برپايه تبليغات گرافيكي بسيار زيبا و جذاب و البته استاتيك ( و نه تبليغات ديناميك) است. شخصا اين گروه از تبليغات را دوست دارم و تاكنون آنها را نه تنها حذف نكرده بلكه از ديدن انها لذت هم مي‌برم.

Advertisements

22 دیدگاه »

 1. سیاوش ن said

  اگه میشه در مورد این قسمت آخری بیشتر توضیح بدید

 2. hamid said

  من ولی مخالفم با این کار دکتر عزیز
  به نظرم مطرح کردن درصد کم کاربران فایرفاکس مثل اینه که بگیم برداشتن وسایل کوچیک از فروشگاهها ایرادی نداره چون به صاحب فروشگاه ضرر ززیادی نمیرسونه . یا اینکه بگیم هدف مون از این کار اینه که فروشگاها یاد بگیرن که حواسشون را بیشتر جمع کنن.
  فکر کنم دیدن تبلیغات هزینه ایه که برای استفاده از یک سایت پرداخت می کنیم.
  ممنون

 3. RaoRos said

  😀

 4. من هم با حمید موافقم
  من از طریق دیدن یکی از همین تبلیغات یک بسته خیلی گران قیمت از یکی از همین سایت ها خریدم که خیلی هم کاربردی و بدرد بخور بود. از خرید همین بسته توسط گروهی از مشترکین مانند من مشتری تبلیغ کننده تشویق به سرمایه گذاری در این سیستم تبلیغی دارد. کلا یکی از شعار های سیستمهایی که بدین صورت تبلیغ می کنند این است که این تبلیغات توسط کاربران حذف نمی شود. برای نمونه در صفحه blogfa.com/Ads می توانید نمونه ای از این وعده پاک نشدن تبلیغ را توسط سایت تبیلغ کننده ببینید. این کار صد در صد باعث می شود که مثلا کسی که می خواهد سیستمی مانند یک سی دی از افزونه ها را برای کاربران فایرفاکس داخلی منتشر کند ( متوجه اوپن سورس هستم ) عملا بازار خود را به کلی از این سیستم از دست بدهد و به سیستم تبلیغاتی دیگری پناه ببرد. مثال دزدی از یک فروشگاه هم کاملا به نظر من درست است.

 5. Mehran said

  ولی من با نظر دکتر موافقم 100درصد! من به عنوان یک کابر خودم باید انتخاب بکنم که تبلیغات رو ببینم یا نه اما اگه بخوام به عنوان مثال از تبلیغات یک سایت استفاده کنم برای خرید یک جنس، میتونم با غیر فعال کردن adblock (به طور موقت) به خواستم برسم و دوباره اونو فعال کنم!

 6. مهران عزیز جسارتا عرض می کنم
  شما نمی توانید برای هر سایتی که دلتان می خواهد یک بار این فرآیند رو تکرار کنید چون من به شخصه حوصله این همه کار رو ندارم. یکی دو وبلاگ نیست مسلما. از این گذشته. برفرض یک سیستمی مثلا بلاگفا تبلیغاتی خیلی نارحت کننده و اصلا بهتر بگم دلخراش!! هم بگذارد برای تامین هزینه های آنان باید به انتشار آگهی بپردازد.

  همین دکتر مزیدی هم تائید کردند که برای شرکتهایی مانند گوگل و یاهو دادن سرویس به کاربرانی که ارزش مالی ندارند کاری بیهوده است. ما می توانیم تبلیغات را حذف کنیم ولی اگر روزی درصدی از کاربران بلاگفا این کار را کردند برای بلاگفا بهتر نیست که در شرکت را تخته کند و به یک کار بهتر بپردازد. این جوری هزینه دادن خدمات را در می آورد!

 7. mhmazidi said

  @حميد؛ يك فتحي: عزيزان.اي كاش بند ج مطلب بالا را كمي با دقت بيشتر مي‌خوانديد. در انجا توضيح دادم كه قرار نيست تبليغات بطور كلي از بين برود بلكه آلترناتيوهايي در حال رشد در وب جديد است.اي كاش شما نيز همچون سياوش عزيز اندكي صبوری مي‌كرديد و قبل از تشبيه اين كار با دزدی ، همچون او مي‌پرسيديد :
  » اگه میشه در مورد این قسمت آخری بیشتر توضیح بدید »
  و پس از خواندن توضيحات من ، آنگاه اين حركت را به دزدی از فروشگاه تشبيه مي‌كرديد.
  با اين شرايط ترجيح مي‌دهم در فرصتي ديگر و مناسبتر پايه‌هاي تبليغات نوين در وب را از ابتدا به بحث بگذارم. اگر عمری بود.

 8. اولاً تبليغات به سمت فلش حرکت ميکنن که بلاک کردنشون
  سخت ميشه..بعد هم افزونه دوم هيچ کمک خاصی نميکنه!
  فقط تبليغات متنی رو حذف ميکنه که طفلی ها حجمی ندارن و مزاحم نيستم!

 9. علی said

  اینو انصافاً خوب امدی دکتر! : «از طرفي اكثر كاربران فايرفاكس را افرادی تشكيل مي‌ دهد كه تجربه ثابت كرده، كمتر مي‌توان از انها چشم اميدی برای دنياي تبليغات داشت»

 10. mohsen said

  قوانين بلاگفا مورد شماره 2 :
  «-بلاگفا یک سایت خصوصی است و ممکن است جهت تامین نیازهای مالی خود اقدام به نمایش آگهی در وبلاگها کند.»
  به نظرم كاملا شفافه
  بنابر اين حتي اگر اين ترفند باعث عدم نمايش تبليغات تنها براي 1 نفر شود كاري غير اخلاقي است
  حتي اگر شما در آنده صدها پست درباره شيوه تبليغات جايگزين بنويسيد باز هم توجيه مناسبي نخواهد بود

 11. […] اخیرا محمدحسین مزیدی،بحث جدید رو شروع کرده با عنوان تبلیغات وب رو منهدم کنید!،میخواستم توضیح کوچیکی در این مورد […]

 12. koosha said

  دکتر مزیدی،بازم باید مخالفت کنم! یک بار دیگم فکر کنم پستی زده بودید در همین مورد حذف تبلیغ…
  نمی دونم شما چرا علاقه دارید هرچیزی که یک ضرری داره رو منتشر کنید!
  ((در مورد اين كه راه‌حل‌های جايگزين چيست مي‌توان بعدا مفصل صحبت كرد.استفاده از تبليغات متني گوگل برای ايران فايده‌ای ندارد(بدليل تحريم مالي ايران) اما مدتي است كه در وبلاگهای غرب مدلي از تبليغات در حال رشد است كه برپايه تبليغات گرافيكي بسيار زيبا و جذاب و البته استاتيك ( و نه تبليغات ديناميك) است. شخصا اين گروه از تبليغات را دوست دارم و تاكنون آنها را نه تنها حذف نكرده بلكه از ديدن انها لذت هم مي‌برم))
  کاربر حق حذف کردن تبلیغات را ندارد! چه تبلیغات سنتی،چه شیوه ی نوین! اگر کاربر از تبلیغاتی که من در سایتم دارم بدش می یاد،نباید اون رو حذف کنه! اگر مشکل داره از سایت استفاده نکنه!
  این کار شما 100% به ضرر فایرفاکس است! خود من اگر استفاده از Add-on ببینم زیاد شده به قول خودتون (( در حالي كه بالای 75-80 درصد كاربران دنيا از اينترنت اكسپلورر استفاده مي‌كنن)) کاربرهایی که از Firefox استفاده می کنن رو بلوک می کنم.اگر حتی 40% هم تبلیغات حذف کنن،من حاضر نیستم به خاطر اون 60% کاربرهایی که از FF استفاده کمی کنن به اون 40% کاربر که هیچ سودی ندارن سرویس بدم.ضرر می کنم! فکر کنم جناب شیرازی هم در اون شرایط کار بنده رو بکنن!

  خوشحال می شم توضیحی بدید.

 13. […] 2007 روی 3:49 ب ظ · طبقه بندی شده زیر web 2.0, وب2 پس از نوشتن مطلب قبلي در مورد تبليغات در وب ، احساس كردم تفكری كه در مورد […]

 14. Raouf said

  damet garm Dr jaan.

  ensafan ke karet dorosteh. man nemidoonam che joori tashakkor konam az inhame vaghti ke mizari va in mataleb e mahashar ro tahieh mikoni.

  vaghete ro nazar baraye yekseri adam haye dogm e mokhalef tozih bedeh. adam e ablah hamishe hame jaa hast.

  man Canada zendegi mikonam va midoonam ke in Ad. (tablighaat ) zendegi baraye ma nazasheth az Telephoneh va mail box va Internet …

  ba in tozihat e shoma yekami mishe joloyee in ha ro gereft.

  Keep going man!
  Yours , Raouf

 15. adam e ablah hamishe hame jaa hast

  رئوف عزیز ، این حرفتون رو خواهشا در وبلاگ دکتر مزیدی نگویید چون ایشون یک فرد فهمیده هستند و این توهین های بی دلیل در جامعه خوانندگان وردپرسی مخصوصا وبلاگ ایشان که یک پزشک این مملکت هستند رفتاری بی شرمانه است. خواهشا ادب خودتون رو در یک وبلاگ بی ارزش نشان بدهید.

 16. […] 19, 2007 by یک فتحی چندی پیش دکتر مزیدی در پست تبلیغات وب را منهدم کنید روش از بین بردن تبلیغات سیستم هایی را که بر پایه […]

 17. semiadam said

  به نظر من استدلال هاتون برای اخلاقی بودن این موضوع خیلی ضعیفه و سطحیه! حالا چه اصراری دارید که بگین این کار اخلاقیه؟ مگه این همه فیلم و موزیک که همه از اینترنت دانلود می کنن اخلاقیه؟ خب اینم روش!

 18. خيلي بدرد خورد

  دكتر جون
  به شما بايد يه دكتراي افتخاري وب رو هم بدن
  😉

 19. […] پس از نوشتن مطلب قبلي در مورد ادبلاك پلاس با عنوان ” تبليغات وب را منهدم كنيد” من را بر آن داشت تا چند مطلب در مورد تكنيكهاي […]

 20. وحید said

  Keep going man!
  Yours , Raouf
  خیلی خندیدم به این دو خط.

 21. احسان said

  از روزي كه IE 7 وارد بازار شد ، همراه با اون هم يك عده متخصص پلاگين IE7PRO رو ارائه كردند كه AD Blocker يكي از ابتدايي ترين و پيش پا افتاده ترين ابزاي هاي اين برنامه بود ، اين برنامه ها محدود به Firefox نمي شن كه شما اينطور در موردش صحبت كنين … از ابنتداي سال 2008 هم ورژن 2 اين برنامه ارائه شده كه با حجم بسيار كم قابل دانلود هست http://www.ie7pro.com

 22. […] تا افزونه Adblock Plus و برادر اون Adblock Plus:Element Hiding Helper که جناب آقای مزیدی تا به حال درباره این دو تا خواهر و […]

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: