شكاف اجتماعی يا پاتولوژی جنسی؟

نويسنده وبلاگ دبش در آخرين نوشته خود به يكی ديگر از معضلات اجتماعي اشاره مي‌كند. او در مورد پديده ويديوهای شخصي پورنوگرافيك و گسترش ان در سطح اجتماع هشدار مي‌دهد.هشداری بجا كه سعي مي‌كنم اينجا اين مشكل را از زاويه ديد پزشكي بررسي كنم. ايشان در پايان نوشته خود اين سوال را مطرح مي‌كنند:

من از دیدن چنین شکاف ها و تضادهایی در جامعه ایران به خودم می‌لرزم. شما چطور؟

دوست خوبم.من نيز مي‌لرزم.اما لرز من – به دليل شغل و حرفه‌ام- بيش از ان كه ناشي از ايجاد شكاف و تضاد در سطح جامعه ايران باشد، ناشي از طيف وسيع اختلالات ثكثي از ديد پزشكي است كه در اين قبيل ويديوها رويت مي‌شود.

چند ماه قبل در كامنتهای وبلاگ دوستي بدين موضوع اشاره‌ای گذرا كردم. بنظرم اينترنت و موبايل اكنون اگرچه با پخش چنين چيزهايي منجر به گسترش اين موضوعات مي‌شوند – كه طبعا مطلوب جامعه ما نيست؛ اما مي‌توان ادعا كرد برای اولين بار كساني كه در مورد  پاتولوژیهای اجتماعی و روانی و پزشكي تحقيق مي‌كنند مي‌توانند به منابع دست اولي دسترسي داشته باشند. متاسفانه ميزان اطلاعات ما – حتي كساني كه در حيطه‌های تخصصي مرتبط، فعالند- از زندگی خصوصي ايراني‌ها بسيار اندك است.

هرچند اين ويديوها هرگز نمي‌تواند بيانگر تمام لحظات خصوصي ايرانيان باشد، اما در همين تعداد پراكنده و اندك چيزی كه مشاهده نمي‌شود، رفتار درست و اصولي در جريان فعاليتهاي ثكثي افراد است.اين تنها محدود به روابط دختران و پسران نمي‌شود؛ بلكه حتي روابط زن با شوهر نيز بسيار پاتولوژيك است. بجای ان كه بتوان به اين رفتارها عشقبازی يا حداقل زناشويي گفت، بيشتر مي‌توان آنها را «تجاوز» يا در بهترين حالت يك رفتار مكانيكي – آن‌هم كاملا غلط- نامگذاری كرد.

شايد ويديوهاي محدودي كه من ديدم چنين شاخصه‌هايي داشته باشد. اما به نظرم اين كاملا با واقعيات بيروني اجتماع ما همخوان است. اگر اشتباه نكنم همين چند روز اخير بود كه مسئولي گزارش كرد كه درصد بالايي از علل طلاق به دليل مشكلات جنسي زوجين است.

ساده بگويم: بنظرم دولت راحت مي‌تواند با كمي ارعاب و ترديد، جلوی گسترش چنين چيزهايي را بگيرد. حتي بعيد نيست اگر در اين راه چند نفر را هم دار بزنند تا عبرتي برای سايرين شود. با اين كار مطمئنا پخش ويديهاي انچناني ممكن است محدود و سركوب شود، اما آنهمه پاتولوژی را كه در رفتارهای ثكثي ايرانيان است ، چگونه مداوا خواهيم كرد؟

آيا مي‌توان راه‌حلي پيدا كرد جهت آموزش صحيح و  اصولی رفتارهای ثكثي در بين جمعيت عمدتا جوان ايراني ؟ اجازه دهيد اينجا خوش‌بين نباشم!

آقای فرجامي. بسياری هستند كه مي‌توانند با بيان نظريات روشنگر خود- چه در سطح دانشگاهها و چه در مطبوعات و… – آگاهی‌ها را در اين زمينه افزايش دهند.اما متاسفانه ثكث يكي از بزرگترين تابوها در اين سرزمين است. حتي نوشتن همين چند خط نيز مي‌تواند برای بسياری مشكل ساز باشد.برای نمونه به كامنتهای همين مطلب نگاهي بياندازيد و واكنشها را بسنجيد. بنظر شما آيا كسي پيدا مي‌شود در چنين جوي برای افزايش آگاهي‌ها خطر كند؟؟

Advertisements

12 دیدگاه »

 1. امین ثابتی said

  این مسئله یکی از مشکلات بزرگ ما است که به این زودی​ها هم حل نمی​شود چون خود ما شجاعتی در این مورد نداریم تا با این تابو مبارزه کنیم. واجب شد در این مورد مطلبی در وبلاگم بنویسم!

 2. مسموم said

  به این کاری که کردی می گن مسموم کردن چاه،یعنی اینکه تو جملات آخر چیزی نوشتی که کسی از اون جور کامنتا نذاره، به همین دلیل این مطلب ارزش نظر دادن نداره

 3. astm1834 said

  دکتر جان تحلیل اولیه شما قابل تامله…و اینکه واقعا روابط جنسی د ر ایران وسطح آگاهی مردم افتضاحه..ولی اینکه شما راه نظر دادن رو هم در انتها بستی اصلا جالب نیست….
  بالاخره نیت شما صرفا انتقاده…یا کمک به شرایط موجود….
  اگه نیت کمک دارین …که مطمئنم دارین….باید راه رو برای بحث و انتقاد و پیشنهاد بازگذاشت….
  چون این مهمترین ران تغییر شرایطه..موافق نیستین؟..

 4. astm1834 said

  دولت که دیگه رکورد ارعاب و تردید رو شکوند….همین یه سوپاپ اطمینان هم که بازه رو هم ییندن…!!!!!

  دکتر جان …یکم مقالات جامعه شناسی بیشتر ممطالع کنین…ممنون.

  http://sociologyofiran.com/index.php?option=com_content&task=view&id=553&Itemid=65

 5. سیاوش ن said

  سلام
  آقای دکتر من که منظورتون رو دقیقا نفهمیدم اگه این ثکثهای ایرانی که می بینیم اشتباه هست درستش چه جوریه؟لطفا یه مقاله وبلاگ یا… معرفی کنید تا ما دو زاری کج من هم به امید خدا صاف بشه
  ممنون

 6. Mehran said

  ولی چه خوبه که به سلیقه هم احترام بزاریم!

 7. macromediax said

  فکر کنم رئیس کمسیون پزشکی مجلس بود که گفته» 50 درصد طلاق های ما به دلیل مشکلات جنسسی است.» البته من فکر میکنم در ایران بیش از 50 درصد ازدواج های ما به دلیل مشکلات جنسسی است. چون برآورده نشدن این مشکل در دوران 16 تا 26 سالگی (بخصووی در طول سالهای اخیر) باعث این دید شده که ازدواج راهی برای ثکث میتونه باشه . این درحالی است که ثکث بخشی از زندگی یک انسان است. مث تغذیه .

  روزی نخست وزیر اسرائیل بود که فکر کنم گفته بود نظام فرهنگ ایران روزی به دلیل سکث از هم خواهسد پاشید . و خیلی ها خندیدن . اما حس میکنم اون روز خیلی دور نیست و شاید همین الان شروع شده …

  خداوند کشور را از دروغ ، خشکسالی و دشمن حفظ کند .

 8. webkhan said

  خبر خوان پاسارگاد

  http://bia2press.wordpress.com/

 9. کاوه said

  تا جائی که من میدونم سکس هم جز روابط شخصی و محفوظ هر شخص میباشد اینکه ما بخواهیم به بررسی روابط سکسی بین افراد بپردازیم مثل این است که طریقه غذا خوردن مردم یک جامعه را مو شکافی کنیم.هر فردی در زندگی شخصی خود آزاد است هر رفتاری را انجام دهد البته به شرط آنکه این رفتارها خللی در جامعه بزرگتری که آن شخص در آن زندگی میکند ایجاد نکند.امروزه حتی همجنسگرائی هم از لیست بیماری ها خارج شده است و جزء رفتار عادی جامعه ای خاص از آن یاد میشود.

 10. مشکل از این چیزی که اکثراً بررسی می کنند فکر می کنم عمیق تر باشد و باید بیشتر بررسی بشود تا علت اصلی پیدا شود .

 11. س ک س جز اصول نیست که بخواهیم بسیار روی این مسئله کار کنیم چیزی که باعث بهتر شدن روابط زن و شوهر می شود آموزش این مطلب نیست باید عشق را جستجو کرد.

  باید دید چرا عشق از صحنه زندگی رخت بربسته آیا س ک س بود که عشق را تقویت می کرد یا عشق بود که دنیا را می ساخت ؟
  باید سعی کرد که مطالعه کنیم عشق چیست ، چگونه در جامعه عشق گسترش یابد .

  بدون عشق حالت حیوانی این قضیه فقط برای رفع نیاز مشاهده می شود

  تلاش شما بسیار پسندیده بود. متشکرم از مطلب شما

 12. Gajamoo said

  دکتر جان
  به قول دوستمون (endlesslove) مشکل عشقه نه ث ک ث.
  اگر هدف آموزش صحیح خانواده است،می توان این قضیه رو با اجباری کردن مشاوره و کلاسهای آموزشی(البته نه تنها ث ک ث) برای زوجهای جوان تا حدودی حل کرد،همینطور که آزمایش ژنتیک اجباری شده.
  همیشه عدم اطلاع مشکل ساز نیست،چون بیشتر اوقات می فهمیم اما نمی خواهیم و یا دوست نداریم اون کار رو بطور صحیح انجام دهیم،به قول معرف آدمی که خوابه،میشه بیدار کرد،اما آدمی که خودش رو به خواب زده،چی!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!؟
  موفق تر باشی

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: