كپی رایت، بالاترین و دیگر هيچ

از خوانندگان گرامي بدليل طولاني بودن مطلب عذر مي‌خواهم:

امروز وقتي به بالاترين سر زدم در قسمت لينكهای برتر به مطلبي برخوردم كه همراه با واكنشهای فراوان – و گاه تندی – بود. مطلبي كه سعي داشت موضوع نقض كپي‌رايت در بالاترين را مطرح كند. لحن نوشته تند بود.فارغ از اين كه نويسنده مطلب- بدليل تذكر دادنهای قبلي به ساير كاربران- حق داشت عصباني باشد يا نه؛ اجازه دهيد به آن مطلب لينك ندهم.چرا كه اتمسفر پيرامون آن مطلب بسيار عصبي و متشنج است و ممكن است بجای آرامتر و منطقي‌تر شدن ماجرا، آتش خشم و كينه را شعله‌ورتر كند.

مدتي قبل در طی جنجال ماجرای «يك پزشك در بالاترين» در حالي كه مخالفان تاكيد داشتند كه در اين جريان به نويسنده وبلاگ «يك پزشك» اهانت شده است، موافقان با قبول لحن نامناسب نوشته، تاكيد فراوانی بر رعايت حق كپي رايت داشتند. همان اتفاق اينبار به فرم ديگری – البته با تفاوتهاي فراوان- در حال ظهور است. موافقان از عدم رعايت كپي‌رايت مي‌گويند و اين مورد را با عصبانيت و  افشاي نامهای حقيقی – كه مصداق نقض حريم شخصي است- همراه كرده‌اند.طبيعي است كه مخالفان نيز بر مواردی چون بي‌احترامی، بكار بردن كلمات ناشايست و افشاي شخصيت حقيقی افراد انگشت بگذارند. در اين شرايط هرگز دو گروه نمي‌توانند با هم ديالوگ سالمي برقرار كنند.

توصيه: كوچكتر از آن هستم كه بخواهم توصيه كنم.اما اگر نظر من را مي‌خواهيد، به مدت 24 يا حتي 48-72 ساعت بگذاريد اين موضوع همين طور بدون هيچ اظهار نظری از طرفين راكد بماند. مطمئنا در طی 48-72 ساعت آينده خشم و ناراحتي بسياری از طرفين ماجرا فروكش مي‌كند.

آن وقت: بياييم از ابتدا ماجرا را كالبدشكافي كنيم:

– همه موافقيم كه » نقض كپي‌رايت بد است» .

– بياييم همه توافق كنيم كه اكثر كاربران در وبلاگستان و بخصوص بالاترين عامدانه نقض كپي‌رايت نمي‌كنند.اگر تاكنون چنين كاری انجام مي‌شده يا از سر اشتباه بوده يا سهل‌انگاری.

– قبول كنيم كه كاربران داخل كشور نمي‌توانند از فردا صبح كه از خواب بيدار شدند، در 100% موارد قانوني رفتار كنند و كپي‌رايت را همانند كشورهاي پيشرفته مو به مو رعايت كنند.

– قبول كنيم كه بسياری از محصولات كه بعنوان «دارايي‌هاي معنوي» شناخته مي‌شوند در داخل كشور ما بدلايل فراوان قابل دسترس نيستند: تحريم، گراني و… كاربران داخل كشور نمي‌توانند از فردا تمام فيلمها، موزيكها، نرم‌افزارها و … را به قيمت اصلي و بصورت اوريجينال استفاده كنند.گراني سرسام‌آور اين محصولات و همچنين عدم توانايي براي تهيه اين محصولات بدليل تحريم‌هاي همه‌جانبه سياسي-اقتصادي  و بسياری معضلات ديگر در اين بين دخيلند.

– اما از طرف مقابل: بپذيريم كه اين وضعيت نبايد بهانه‌ای شود براي ما تا هربار با توسل به اين مشكلات، رفتارهای نادرست را در خود تقويت كنيم.

مثالي مي‌زنم: در شرايطی زندگی مي‌كنيم كه اگر غذا نخوريم مي‌ميريم.غذاي لذيذي مي‌يابيم كه مي‌توانيم هرچقدر دلمان خواست از آن بخوريم،اگرچه الان صاحب آن غذا نيست، ولي قبلا به ما گفته كه اجازه نمي‌دهد حتي يك ذره از غذاي او را استفاده كنيم. بنظرم در اينجا چند كار مي‌شود كرد:

1- اصلا غذا نخوريم، حتي اگر به قيمت مرگمان تمام شود: من اين راه را پيشنهاد نمي‌كنم.

2- بخوريم.اما با كمترين مقدار.در حدي كه از مردن جلوگيری كند.

3- هرچقدر دلمان مي‌خواهد بخوريم. ممكن است صاحب اين غذا، اين غذا را از دسترنج من و ما بدست اورده باشد؛ اصلا مگر او كيست كه در مورد مرگ و زندگي من تصميم بگيرد؟ ؛ خودش چگونه اين غذا را بدست آورده ؟ و ….

مشخص است كه من گزينه 2 را پيشنهاد مي‌كنم.

اما همه اين حرفهاي گقته شده تاكنون، كليات مسئله بوده‌اند.اين كه حدود و ثغور موارد ذكر شده كجاست ؟ در چه مواردی نقض كپي‌رايت را -با اين كه قلبا از آن ناراحتيم؛ با اين كه مي‌دانيم كار زشتي است ، اما مجبور به اين كار هستيم- انجام بدهيم؟  و… همگي سوالاتي است كه بايد بحث‌هاي فراوان و مفصلي در مورد آن انجام پذيرد.

همانگونه كه بارها در اين وبلاگ نوشتم ، هيچكدام از اين مباحث به سرانجام مطلوب خود نخواهند رسيد مگر آنكه عصبانيت، تهمت، اهانت ، كدورت و درشت‌گويي را كناری بگذاريم.با خونسردی و حفظ آرامش مسايل را بازكنيم. اگر تاكنون اشتباهات مكرری را از ديگران ديده‌ايم، فراموش كنيم و با رويي گشاده سعي در ايجاد فضايي گفتماني كنيم. من اين مرحله را به يك مرحله گذار تشبيه مي‌كنم.همانند تمام مراحل گذار، اينجا نيز عصبيت، واكنشهای تند و احساسي جزء ذاتي قضيه خواهد بود. بايد اين وضع را پذيرفت و با شكيبايي خود را براي عبور از اين مرحله آماده كرد.

همچنين مدتي است كه سايتهاي موزيك نيز يكي پس از ديگری بسته مي‌شوند. اينكه چرا بسته مي‌شوند؟ چه كساني اين كار را مي‌كنند؟ فوايد و مضرات ان چيست؟ در جاي خود محفوظ. اما يكي از بركات اين اتفاق اين است كه شايد كم‌كم شروع كنيم به رعايت كپي‌رايت در صنعت موزيك. چيزی كه پذيرش آن حتي براي كاربران غربي نيز تا حدود زيادي مشكل است.با اينحال مجموع اين اتفاقات در چند وقت اخير مي‌تواند فتح بابي باشد بر مساله «كپي‌رايت» و مفهوم آن در بين كاربران فارسي‌زبان اينترنت.

– اما در مورد بالاترين : ببينيد! اگر شما به آمار پربازديدترين دامين‌هاي اينترنتی در بين كاربران فارسي زبان- از ديد سايت الكسا–  مراجعه كنيد، دو سايت را در بين 20 سايت اول مي‌بينيد كه مختص دانلود محصولاتي هستند كه اكثر آنها كرك شده‌اند. اين نشان دهنده محبوبيت بالای اين قبيل سايتها و نوع فعاليت آنها در بين كاربران ايراني است. نمي‌‌توان به سرعت برق و باد اين خصلت را تغيير داد بلكه نياز به فرهنگ‌سازی در طولاني مدت دارد. همچنين بدلايل متعدد برای اين دو سايت تا مدتها مشكل آنچنانی ايجاد نخواهد شد.

اما وضعيت بالاترين  متفاوت است. بالاترين سايتي است كه در خارج از ايران قرار دارد، تيم بالاترين و كاربران آن چه بخواهند چه نخواهند ملزم به رعايت تك‌تك قوانين بين‌المللي «كپي‌رايت» هستند. اينجا ديگر بحث ميل من يا شما نيست.قوانين بين‌المللي كاملا واضح و شفاف هستند و در مورد كپي‌رايت بينهايت سخت‌گير. موسسات بين‌المللي هنوز بر روی فعاليت بالاترين حساس نشده‌اند. اما اگر روزی برحسب تصادف به آن حساس شوند مي‌توانند به سادگي از ادامه فعاليت بالاترين جلوگيری كنند. اگر واقعا بالاترين را دوست داريم بايد به اين نكته مهم نيز توجه كنيم.

نظر شخصي من اين است: نمي‌توان يك سايت را براي معرفي تنها يك نرم‌افزار كرك شده، در بالاترين مسدود كرد. حتي معتقدم سايتهايي كه اكثر مطالب آنها مربوطه به فايلهاي كرك شده است را مسدود نكنيم.بلكه تنها پُست‌هايي كه در ان به معرفي يك نرم‌افزار كرك شده پرداخته شده است، در بالاترين ممنوع شوند. مثلا من ممكن است تمام مطالب وبلاگم حاوي فايلهاي كرك نرم‌افزار باشد؛ كاربران بالاترين بايد از لينك دادن به اين مطالب ممانعت كنند. اما اگر در بين اين همه مطلب؛ من فقط يك پست نوشتم كه در آن فايل كركي قرار نگرفت، نه تنها اجازه داده شود كه آن مطلب به بالاترين ارسال شود بلكه اين كار تشويق هم شود.

اين يك اصل روانشناسانه است: شما رفتارهای اشتباه يك فرد را ممنوع مي‌كنيد و در مقابل به رفتارهای خوب او پاداش مي‌دهيد هرچند آن رفتار كوچك باشد.

اين ساده‌ترين راه برای شروع تقويت يك رفتار مثبت در بين كاربران است.

ادامه دارد…

Advertisements

5 دیدگاه »

 1. ياسر said

  کپي را چي ؟!
  يت يعني چي که اينهمه ميگن «کپي را يت «؟!

 2. Reza. R said

  سلام.
  منم با نظر شما موافقم نمیشه یه دفه به همه مردم بگیم که از فردا همشون باید کپی رایتو رعایت کنن و اونها هم گوش بدن. ولی میشه کم کم یه کاراییش کرد.
  حتی اگه خودمون هم بخواهیم کپی رایتو رعایت کنیم عوامل خارجی مثل گرانی (در واقع گرانی که نه بی ارزش بودن پولمونه) یا عدم توانایی خرید اینترنتی یا دردست نبودن راحت به نرم افزار یا فیلمهای مورد نظر ما رو به این کار مجبور میکنه.
  به هرحال جریانی که الآن برای مبارزه با پخش غیرقانونی فیلم روونه فک کنم بتونه کم کم زمینه رو برای اجرای قانون کپی رایت آماده کنه.

 3. بابک said

  عالی بود دکتر ، دقیقآ حرف های دل من رو می زنی….

 4. masuod said

  سلام سلام
  خوب وبد

 5. […] شده زیر اجتماعی, بالاترین ( قسمت نخست را مي‌توانيد در اينجا بيابيد. همچنين لينك آن در بالاترين )….ادامه […]

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: